"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Sutt: EL standardid peavad innovatsiooni hoogustama, mitte vastupidi (0)
01. veebruar 2022
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt. Foto: Scanpix

„Euroopa Liit on tervikuna oma majanduse suuruse ja ostujõu poolest maailma suurvõim, mistõttu on Euroopal võim kehtestada standardeid, mis mõjutavad tootmist üle maailma. Euroopa peaks seda mõjuvõimu ära kasutama, et soodustada uute, jätkusuutlike ja innovaatiliste lahenduste välja töötamist, mitte seda pidurdama,” ütles Sutt.

Euroopa Komisjon avalikustab kolmapäeval Euroopa Liidu standardiseerimise strateegia ning ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt kohtus sel põhjusel eile Brüsselis Euroopa Komisjoni asepresident Margrethe Vestageriga, et arutada Euroopa Liidu digiteemade seisu ning vahetada mõtteid erinevatel siseturu ja tööstuse teemadel. Täna osaleb minister EL konkurentsivõime ministrite kohtumisel Prantsusmaal.

„Peame leidma tasakaalu innovatsiooni ning turuolukorra ennustatavuse vahel. Väga oluline on, et standardite väljatöötamisse oleks kaasatud tööstus, kes on kõige teadlikum nn päris maailma arengutest. Hiinaga konkureerimiseks peame tooma turule parimad tooted ja teenused ning Euroopas välja töötatud standardid muutuvad rahvusvahelisteks standarditeks vaid siis, kui need on innovaatilised,“ märkis minister.

Minister Sutt ja volinik Vestager arutasid ka EL ühtse küberüksuse (Joint Cyber Unit) loomise üle. „Kahtlemata on tänases julgeolekuolukorras küberrünnakute tõenäosus üha suurenemas ning me peame olema valmis tihedaks koostööks liikmesriikide vahel. Näiteks on nii Eestis kui Euroopas paraku ettevõtete juhtkondade seas väga madal teadlikkus küberohtudest, see aga muudab haavatavaks nii meie teenused, kui riigi ja Euroopa Liidu laiemalt. Eesti ettepanek on olnud seada küberturvalisuse investeeringutele kindel sihttase, et tagada valdkonnale ohupildile vastav ja jätkusuutlik rahastus. Oleme seda ettepanekut järjest enam EL aruteludesse kaasanud ning mul on hea meel, et ka volinik Vestager seda toetab,“ rääkis Sutt.

Vestageri sõnul haakub Eesti ettepanek küberkulutuste ühtseks hindamiseks hästi uue EL-i standardiseerimise strateegiaga. Väljatöötamisel olev strateegia näeb ette, et standardimisest peab saama EL-i uute strateegiliste eesmärkide oluline osa, mis toetab strateegilist sõltumatust ja tehnoloogilist suveräänsust.

EL-i digiidentiteedi ehk e-ID arengute teemal rõhutas IT-minister piiriüleste kasutusjuhtude olulisust. „Elu on järjest rahvusvahelisem ning inimene ei pea enam töötama ja elama samas riigis. Sellisel juhul on oluline, et ta saaks oma koduriigiga suhelda ja kasutada teenuseid igas EL liikmesriigis, olgu selleks juhiload või ravimi retseptid. Pandeemia on andnud digipöördele tugeva tõuke ja loodan, et Prantsusmaa suudab eesistumise jooksul neid teemasid jõudsalt edasi viia,“ lisas Sutt.

Täna osaleb ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Lensis Prantsusmaal mitteametlikul konkurentsivõime ministrite kohtumisel, kus arutatakse, kuidas vähendada Euroopa Liidu strateegilisi sõltuvusi kolmandatest riikidest nii tarneahelate kui toorainete (nt muldmetallide) osas.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.