"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Meediavahi podcast Pealinnas Koduse päikesepargi riiklik okasrada (1)
03. veebruar 2022

Meediavahi Pealinna podcastis arutasid Eesti Päikeseelektri Assotsiatsiooni juht Andres Meesak ja Allan Alaküla, kuidas taastuvenergia edendamist pärsib meie riigifirmade ja ametnikkonna saamatus, kohatine bürokraatlik sabotaaž ning õigusliku ülereguleerimise kihk.

President ja peaminister ees ning majandus ja ettevõtlusministrid järel räägivad viimastel nädalatel elektri hinnashoki leevendamiseks ühe tulevikumeetmena juttu elamute katustele päikesepaneelide riiklikust toetamisest. Alakülale meenutab see mullust vaktsineerimiskampaaniat ajal kui vaktsiinidest oli veel terav puudus: „Eestis on praegu ootevalmis üle 2000 päikesepargi, mille liitumist ei võimalda võrgu puudulikkus. Enne uue järjekorra tekitamist tuleks ikka kaotada senine.”

„Valmis parkide puhul on investeeringud tehtud, intressid jooksevad aga tulu pole ja ei saa kindel olla, et üldse tuleb,” rääkis Meesak. „Samas võrkudesse oleks vaja kogu plaanitava päikeseelektri vastuvõtmiseks investeerida üle 50 miljoni euro ning praegu eramutele plaanitav mõni abimiljon siin palju ei muudaks.”

Meesak peab kodumajapidamiste päikesejaamade toetusmeedet siiski sammuks õiges suunas. „Sellega peaks aga koos käima riigi garantiiga soodne laenuvõimalus. Riiklik otsetoetus võiks töötada koos soodsa laenupakkumisega – majapidamised, kel on suured raskused elektriarve tasumisega ei suuda ise teha ka laenuks vajalikku esimest sissemakset. Riik saaks ja peaks siin appi tulema,” julgustas Meesak.

Alaküla rääkis aga oma koduse päikesepargi rajamise okasrajast, mis pole veel lõppenud. „Olukorras kus võrguvõimsused on olemas ja ka ühtegi muud takistust pole on Elektrileviga nn tootjaliitumisel tähtajaks 11 kuud. Mõõdukas tempos ja komistades liigub ka Enefit Greeni osa projektis,” rääkis Alaküla. „Uskusin naiivselt, et riigile kuuluvalt Eesti Energialt (nüüd Enefit Green) turuhinnast kallimalt teenust võttes sujub vähemalt nende asjaajamine Elektrilevi, omavalitsuse ja riigiasutustega. Viimase okkana leidis aga Transpordiamet, et sara katusele tulevate päikesepaneelide kooskõlastamiseks on vaja muuta liiklusskeemi krundil. Jälle poolteist kuud läinud. Näis, milline amet järgmiseks veel midagi leiab.”

Meesaku kinnitusel pole Alaküla kirjeldatud bürokraatlik kadalipp paraku kuidagi erakordne ja peale Transpordiameti on ka ridamisi teisi riigi- ja omavalitsusasutusi, kes oma silotornikestes istudes suurt pilti ei adu. „Näiteks Kuusalu valla üldplaneeringu eskiisi nähakse ette, et päikesepaneelid on lubatud katustele juhul kui need pole tee-poolsel so möödujale nähtaval küljel. See oleks ilmselge ülereguleerimine, mis põhineks vaid kellegi meeldib-ei meeldi argumendil. Rääkimata sellest, et ka Eestis pakutakse juba päikeseelektrit tootvaid katusekatteid, mida on palja silmaga raske kivi- või plekk-katusest eristada.”

Koduse päikesepargi kavandamisel on Meesaku sõnul tarbimise mahust ehk olulisemgi arvestada tarbimise aega. „Senise öise odava elektri kasutamise harjumuse asemel on enda elektritootmise puhul mõistlik kasutada elektrit just päeval ja muidugi eriti kuudel kui meil valgust jätkub. Sel puhul võib ka ilma toetusteta päikesepargi teinud tavaline Eesti kodumajapidamine tulla elektriga aasta kokkuvõttes nulli – kevadest sügiseni võrku müüdav elekter katab talvised arved,” rääkis Meesak.    

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tendents
6. veebr. 2022 15:57
https://makroskoop.ee/rohepoore-muudab-lahitulevikus-radikaalselt-elukorraldust-ja-langetab-drastiliselt-elukvaliteeti/