"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Põhjatallinlane Ivar Eriti raske on neil inimestel, kes ei julge toast välja minna (0)
15. veebruar 2022

“Eriti on raske vanematel inimestel, kes kardavad seda viirust nii palju, et  ei julge toast välja minna,“ ütles Põhja-Tallinna elanik Ivar saates „Tallinna panoraam“. „See toob kaasa veel omaette kulusid, kui sa pead tellima kellegi, kes sul poes käiks. Selle eest on ju vaja ka head meelt teha ning sellega kaasneb taas kulu.”

Ivar ütles, et inimestel suu naerul ei ole, kuid nad ei ole  keppi nurka ka visanud, vaid katsuvad ikka ots otsaga kokku tulla. „Ei saa ennast norgu lasta, siis läheb asi veel hullemaks. Kõike hallides värvides näha ei  ole lihtsalt mõtet,” lisas mees.  Oma linnaosavalitsusse toimetulekutoetust taotlema tulnud Ivari sõnul saab ta hakkama, kuid teab naabruskonnas inimesi, kellel on väga raske.

Energiakulude tõus on muutnud paljude inimeste majandusliku toimetuleku keeruliseks. Mullu vaevles iga viies tallinlane majanduslikes raskustes. Üha sagedamini pöörduvad inimesed oma linnaosavalitsuse poole murega, et kogu raha on otsas ja järgmisi kulutusi ei ole lihtsalt võimalik teha.

“Tihtipeale tulevad just eakamad inimesed ja kurdavad, et raha jääb vähe kätte. Tõepoolest need eluaseme kulud on oluliselt tõusnud ja kõik asjad on läinud kallimaks,” tõdes Põhja-Tallinna linnaosa valitsuse sotsiaalhoolekande osakonna juhataja Mart-Peeter Erss.

Abivajajate toetamiseks otsustas Tallinna linnavalitsus sissetulekust sõltuva toetuse eelarvet poole miljoni võrra suurendada. See toetus puudutab väga paljusid tallinlasi, mullu pöördus toetuse saamiseks linna poole ligi 7000 perekonda.

Suurem toetus ja kulude kokkuhoid

Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul mõjutavad energiahinnad kogu elu. “Kõik tooted ja teenused kallinevad,“ lausus ta. „See mõjutab ka perede ja inimeste majanduslikku olukorda. Eelmisel aastal oli ühe toetuse suurus keskmiselt 35 € ja üks pere taotleb toetust mitu korda aastas. Vaatame, kas see aasta keskmine summa kasvab, ilmselt see kasvab, kuid võimalusi on meil kindlasti rohkem perede toetamiseks.” 

Toetust saab taotleda mitu korda aastas ja seda on võimalik saada väga erinevatel juhtudel: toimetuleku tagamiseks, tervise säilitamiseks, taastamiseks ja abivahendite soetamiseks, kuid näiteks ka õnnetusjuhtumite puhul.

“Samuti ka siis, kui juhtub midagi täiesti erakorralist, näiteks tulekahju. Me ei ole muidugi kindlustusfirma tasemel võimelised neid kulusid katma, kuid mingiks abiks siiski,” lisas Erss.

Et kulusid kokku hoida, tarbis  39 % tallinlastest möödunud sügisel soovitust vähem elektrit.  “Eks see küte ongi see, mida reguleeritakse. Kui on õhksoojuspump, siis öösel köetakse näiteks,” leidis tallinlane Eleri.

“Mõistlik on igasugu asju vähem kasutada,“ rääkis Anne. „Veekeetjat  ma ausalt öeldes üldse enam ei kasuta. Ma koguaeg  arvasin, et kohvimasin on see, mis võtab palju elektrit, kuid tuleb välja, et see ei olegi. Natuke võtab võibolla ka elektripliit ja pesumasin, kuid mina otseselt ei sealt kokku ei hoia, sest ma elan üksinda.” 

Sajaprotsendiline üürivabastus

Paraku ei aita elektrikokkuhoid aga suuri ruume rentivaid ettevõtteid, keda on hinnatõus eriti rängalt mõjutanud.  Seetõttu pakub linn kaheks kuuks sajaprotsendilist üürisoodustust 200-le MTÜle ja sihtasutusele. Nende seas on ka Piip ja Tuut teater, mille maja kütetakse elektriga ning mis vana hoonena soojust ei pea.  Hetkel on teater eesti energiale kaheksa ja pool tuhat eurot võlgu.

Piip ja Tuut teatri näitleja ja lavastaja Toomas Trossi sõnul ei kujuta nad ette, kuidas nad selle võla tasutud saavad. “Selleks peaksime me mängima  suurtel staadionitel selliseid etendusi, kuhu saab staadionitäis rahvast tulla,“ rääkis ta. „Aga ega vist talvel peaks mõne talve etenduse välja mõtlema suure staadioni peale. Ehk siis tegelikult me ei ole  seda veel välja arvutanud, mis imega me selle tasutud saame, aga ma tean, et tasuma peab. Võlg on võõra oma. Igasugune meede aitab meid, igasugune toetus aitab meid ja selline käik linna poolt on  ka muidugi tänuväärt. Sest, et linna ruumides me ju oma teatrit peame.“

Soodustuse saamiseks ei ole vaja toetust taotleda, kõik linna partnerid saavad nullarved võrdsetel alustel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.