"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
meediavahi podcast pealinnas Ukraina järgmine rindejoon on elatustase (14)
17. veebruar 2022

Meediavahi Pealinna podcastis lahkasid riigikogu liige Oudekki Loone ning ajakirjanikud Mihhail Vladislavlev ja Allan Alaküla muuhulgas Ukraina väljavaateid tema majandust kägistava rinderiigi kuvandist vabanemiseks.

Alaküla nentis, et Putin jäi 2024. aasta valimistele mõeldes seekord rahuldamata. „Kõnelused Läänega Venemaad huvitavatel teemadel algasid, aga valimisteks nagu vähevõitu. See polnud Venemaa jaoks muidugi kaotus, aga kindlasti ka mitte oluline võit,” rääkis ta.

„Samas Lääne võidu kirjeldamine on veelgi keerulisem. Sõjaõhutamisega sõja ärahoidmise konstruktsioon ei kanna enam kuigi kaua,” ennustas Alaküla, kelle meelest järgmiseks rindejooneks muutub Ukraina elatustase.

„Tänu Lääne info-abile sai riigi majandus kabjamatsu, mida Lääne pakutav rahaabi ligilähedaseltki ei kata. Kui senigi kehv Ukraina majandus jääb põdema ja elatustase alla Vene oma, on Venemaa saavutanud juba reaalse võidu,” arvas Alaküla.

Loone meelest on eriti oluline, et Ukraina suudaks jätkata majandussuhteid Venemaaga. Hiina on neile väga oluline. Ja Musta mere regioonis ei maksa unustada ka Türgit.

Venemaa ja Ukraina kaubavahetuse kasvulootuse kustutab Alaküla meelest aga veel mõneks ajaks Donetski ja Luganski probleem. „Ma ei näe, et ka Euroopa Liit oleks valmis avama vabaks konkurentsiks turu Ukraina põllusaadustele või ka masinatele,“ lausus ta.

Vladislavlevi arvates võiks Ukraina Euroopa Liidule huvi pakkuda suhteliselt odava tootmisbaasina. „Näiteks kui otsitakse alternatiive Aasiast tehaste Euroopale lähemale toomiseks, siis Ukraina võib siin olla selleks sobiv paik,” lisas ta.

„Aga jällegi, see ukrainlaste enda kultiveeritav jutt, et sõda on kestnud kaheksa aastat ja kestab edasi, pole stabiilsete ärisuhete ülesehitamiseks just parim eeldus. Ainus võitja on sõjatööstus, aga see tervet seda maad ära ei toida,” leidis Vladislavlev.

Loone rõhutas, et igasuguse välisabi andmisel on oluline jälgida et me ei tekitaks sellega sõltuvust ja abitust juurde. ”Afganistanis ju nägime, kuidas massiivne välisabi muutus ise korruptsiooni põhjustajaks. Ukrainas pole asi küll nii hull, aga ka seal on kõige olulisem aidata rajada institutsioone, mis tagavad majanduse ja ühiskonna läbipaistvuse. Me ise oleme alles hiljuti selle tee läbi käinud ja sellest kogemusest võiks olla ukrainlastel ka tõepoolest kasu,” rääkis Loone.  

Kommentaarid (14)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vaatleja
16. märts 2022 18:22
Kadõrovlased löödi Butša linnast välja. https://www.youtube.com/watch?v=oe3GhYjc-DY
times
5. märts 2022 13:00
Putin says he’s coming to “de-nazify” Ukraine. Ukraine, with the third-largest Jewish population in Europe and the fifth-largest in the world. Ukraine, with a Jewish President and formerly a Jewish Prime Minister. Ukraine – the only country that was once part of the Soviet Union that can make these claims. https://blogs.timesofisrael.com/today-ukraine-is-israel-we-implore-jews-across-the-world-to-come-to-our-aid/
mägilane
27. veebr. 2022 11:36
Sõda Ukrainas on mingil määral ka Tšetseenia sõdade jätk, kus omavahel sõdivad kadõrovlased ja dudajevlased. https://kavkazcenter.com/russ/content/2022/02/27/120528/russko-ukrainskaya-vojna--blitskriga-ne-poluchilos--razgrom-bandy-kadyrovtsev.shtml
lugeja
26. veebr. 2022 11:17
h ttps://www.timesofisrael.com/in-attacking-ukraine-putin-calls-for-denazification-of-country-with-jewish-leader/ h ttps://www.thejc.com/news/world/israeli-pm-pledges-support-to-ukraine-in-call-with-country's-president-3GSuLrXZ6qES9qHOHAhqGw
antibolševik
22. veebr. 2022 14:50
„Tahate kommunismi likvideerimist? Meile see sobib!” ütles Putin. Kui tahetakse bolševike poolt loodud Ukraina likvideerimist, siis Venemaale see sobib. https://eestinen.fi/2022/02/kuum-putin-esineb-parasjagu-telepoordumises-vene-rahva-poole-ukraina-on-vene-looming/
lisa
23. veebr. 2022 18:56
Tegelikkuses kuulutas Ukraina keskraada 1918. aasta jaanuaris vastusena bolševike riigipöördele välja demokraatliku Ukraina Rahvavabariigi. Järgnes ligi neli aastat kestnud võitlus, mille tulemusel Ukraina alad vallutati. Pariisi rahukonverentsil aastatel 1919 - 20 Ukraina Rahvavabariigi selliseid riigipiire ei tunnistatud. Selle järgi Venemaal puudunuks väljapääs Mustale merele. https://et.wikipedia.org/wiki/Ukraina_Rahvavabariik
ei keegi
18. veebr. 2022 03:18
See tulevik aga, mida lugupeetav Vladislavlev Ukraina hüvanguks antud oludes välja saab pakkuda ,olla odav tootmisbaas nagu Hiina oma "parimatel" aegadel, see on puhas uuskolonialism, perifeeria ekspluateerimine tuuma poolt, olles perspektiivina selge nagu ükskord üks kohe pärast riigipööret (vt näiteks Juri Sergejev. "Ukraina "iseseisvus": impeeriumist kolooniani" 29.04.2014). Ega siis Nyland ja McCain neid omi kaua aega ettevalmistatud jõude (Nyland nimetas isegi kolossaalse summa, mille nad pikema aja jooksul selleks päevaks valmistudes kulutanud olid) Maidanil ilmaasjata peost suhu ei toitnud, mille järel surmani kohkunud Janukovitš peatselt maalt jalga lasi. Nii sündiski tänane Ukraina, allakäiv riik, kellele isegi vestlusringil polnud pakkuda paremat tulevikku kui orjata võõraid, olgu kodus või raja taga. Aga ega saate üle liialt nuriseda ei passi. Ukraina väljapääs "kaheksaastasest sõjast", märgiti, on Minski kokkulepped. Asugu täitma. Või kui natside vastuseis ei võimalda neid ellu viia, esitagu uued, samaväärsed.
Uudistaja
20. veebr. 2022 11:10
Ukraina allakäik ei alanud sugugi mitte Ida-Ukraina taustaga oligarh Janukovitši põgenemisega peale järjekordset maidani vaid tegelikult juba Ukraina iseseisvumisel. Siinkohal pole aga kahjuks ruumi kogu iseseisva Ukraina ajaloo ja poliitiliste arengute ümberjutustamiseks, millest aga õnneks on tänaseks juba üsna palju kirjutanud nii asjaosalised ise kui erinevad ajaloolased ja vaatlejad, millest tuleks muidugi enne lugemist ja asja tegeliku tuumani jõudmist välja sõeluda erinevad propagandaüllitised, mida on paraku kogunenud tõesti kahetsusväärselt palju nagu ikka sellistel puhkudel.
ei keegi
20. veebr. 2022 17:33
Mina kommenteerin saadet, aga mitte Vladimir Putini kuulsat lauset N Liidu lagunemisest kui geopoliitilisest katastroofist, millele te ju sisuliselt vihjate, öeldes, et Ukraina allakäik algas Ukraina taasiseseisvumisest. Võimalik, täiesti usutav. Aga see pole hetke teema. Kommentaaride eesmärk pole maailma ajaloo käsitlemine loomises saati. Märgiks vaid, et N Liidu "kui rahvusvahelise õiguse subjekti ja geopoliitilise realiteedi" lõpetanud Belovežje lepped (08.12.91, N Liidu president Gorbatšov teatas tagasiastumisest 25.12.91) sõlmisid KOLM SLAAVI RIIKI (Ukraina muidugi sealhulgas) ning loodud uue ühenduse printsiipideks olid heanaaberlikkus, koostöö, usaldus, üksteisemõistmine. Pärast Maidani riigipööret, kui võeti täiesti uus, Venemaale vastutöötav ametlik kurss, ei toimi neist ükski. Mingid eelmised "maidanid" nii kapitaalset pööret ei tähendanud. Pealegi, kui täpne olla, pole ma kusagil öelnud, et Ukraina allakäik algas Janukovitši põgenemisega. Sedastasin vaid, et maidanijärgne Ukraina on allakäiv riik. Seega, kellega te üldse oponeerite, iseendaga tundub.
ei keegi
18. veebr. 2022 02:14
Ilmselt pole ka õige seostada Venemaa-USA läbirääkimiste fakti selle kiremölluga ründab-ei ründa. Neil on palju sügavam tagapõhi. Presidendid kohtusid ju juba suvel, kavandades järgnevaks üldise tegevusplaani, mille üks osa need läbirääkimised ongi. Ning nende vajaduse on tinginud palju sügavamad põhjused, kui see väljamõeldis, feik, justkui tahtnuks Venemaa Ukraina relvajõul ära võtta. Olukord maailmas on ju hetkel kardinaalses muutumises, USA paarkümmend aastat väldanud, pärast Gorbatšovi alanud ainuvõim mureneb igast kandist, mis omakorda tingib uued strateegiad, võimalik, et kuni mõjusfääride taastamiseni välja (Jaltast alates hoidsid need pea 50 aasta vältel ära otsesed sõjalised konfliktid suurriikide vahel). Ukraina, mitte et karikakramäng tema ümber olnuks nende läbirääkimiste ajend, saanuks need vaid nurjata, seda juhul kui äärmuslastel õnnestunuks korraldada mõni suuremahulisem provokatiivne rünnak, sundimaks Venemaad sõjaliselt sekkuma.
ei keegi
18. veebr. 2022 01:54
Eelneva taustal tundub mõneti ülepakutuna rääkida selles puhtakujulises ažiotaažis mingitest võitjatest või kaotajatest. Venemaa lihvis õppustega vägede lahingumeisterlikkust ja välistas rahvavabariikide ründamise (valvel lubati olla edaspidigi, tuues vajadusel vägesid kohe juurde), pres Zelensky aga ilmutas tasakaalukust ega lasknud võimalikel provokaatoritel sõda vallandada. Ažiotaaži (põhjustatuna USA administratsioonilt ja meedialt lähtunud pidevatest feikidest stiilis venelased tulevad - KOHE-KOHE) kahjud on Ukrainal eelkõige majanduslikud (grivna kursi langus, riigivõlakirjade odavnemine, kapitali väljavedu, häired lennuliikluses, põgenemine riigist, ...), saates osalenute hinnangul, nagu aru võis saada, vähemalt kümmekond miljardit või ka rohkem. Venemaa kohta aga õnnestus Ühendriikidel järjekordselt tugevdada negatiivset kuvandit, kui palju just, sõltub inimeste intelligentsusest konkreetses riigis. Eesti näitel vähemalt ametlikud isikud siin mängisid aktiivseid hüsteerikuid, kogudes vanu, aga ka uuemaid torusid ja välihaiglaid, ning lõid lamenti kui Saksamaa ei andnud luba neilt saadut Ukrainasse eksportida. Ka kohalikud investorid olid vähemalt ärevuses kui mitte paanikas, viies Tallinna börsi 14ndal 02 oma väärtpaberite müüki panekuga langusesse. Täiendava boonusena lisab allianss sujuvalt, "mõistetaval vajadusel", omi vägesid Venemaa piiridele, Eesti kaasa arvatud. Nõnda et mõningased plussid ja miinused, kuidas kellelegi, selles mängus muidugi välja mängiti.
ei keegi
18. veebr. 2022 00:46
Venemaa on varemgi, alates 2014ndast juba, Ukraina lähistel (Bloombergi kaardil jäävad vägede koondumiskohad seekord piirist ca 125-150 km kaugusele) õppusi korraldanud ja üks nende eesmärke seejuures on kahtlemata olnud kaitsta Donbassi ja Luganskit Ukraina rünnaku eest, vajadusel ka sõjalise jõuga. Märkasin, et selleski saates toodi faktina välja konfliktide vähemalt paarikordne suurenemine rahvavabariikide piiridel vaadeldaval perioodil ja kiideti Zelensky administratsiooni võimekust äärmuslasi (pataljoni Azov mainiti näiteks) kontrolli all hoida. Seega sõda Ukrainas Venemaa sekkumisega võinuks puhkeda VAID SIIS, kui rahvavabariikide relvajõud (Donbassil ca 35 000 meest + hulgaliselt soomustehnikat) Ukraina rünnaku tõrjumisel hätta jäänuks. ÜLEJÄÄNU ON 110% FEIK.
kuulaja
17. veebr. 2022 18:51
https://objektiiv.ee/valgatused--harry-raudvere-koneleb-teravnenud-olukorrast-ukrainas/
Uudistaja
17. veebr. 2022 13:06
Nii hämmastav kui see ka ei ole aga Ukraina režiim püsib tänaseni veel suuresti Venemaa toel ehkki võiks eeldada, et Venemaa sooviks peaks olema selle võimalikult kiirem kokku varisemine. Ilmselt peetakse aga siiski majanduslikku kasu hetkel suuremaks poliitilistest eesmärkidest või loodetakse siis, et Ukrainas hetkel võimul olev režiim variseb varem või hiljem kokku ka täiendava majandusliku surveta ja nii on parem siis juba vahepeal mitte liialt oma ettevõtjaid survestada Ukraina suunalisi tehinguid lõpetama, mis nagu kõik sellised meetmed on paratamatult kahjulikud mõlemale osapoolele, mida oli sunnitud hiljuti oma Ukraina teemalises avalduses tunnistama isegi USA president rääkides Venemaale kehtestatavatest võimalikest "koletuslikest" sanktsioonidest, mis tuleks lõpuks kinni maksta paratamatult kõigil Euroopa ja USA kodanikel elatustaseme järsu languse kaudu, samas kui selliste sanktsioonide reaalset efektiivsust ja tulemuslikkust pole veel keegi kusagil suutnud praktikas tõestada.