"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna linnale tehti ettepanek riigimees August Rei mälestusmärgi püstitamiseks linnaruumi (2)
22. veebruar 2022
Eesti Vabariigi riigivanem August Rei. Foto: Scanpix

„August Rei panust Eesti ajaloos on raske ülehinnata. Ta oli Eesti esimese parlamendi Asutava Kogu esimees. Aga enne seda veel üks Eesti rahvusväeosade loojaid ja ajutise valitsuse asepeaminister. Hilisem riigikogu esimees, riigivanem, välisminister, Tallinna linnavolikogu juhataja, suursaadik Moskvas. Ja loomulikult Eesti eksiilvalitsuse pikaaegne juht, peaminister vabariigi presidendi ülesannetes – nendele tiitlitele on Eesti ajaloos väga vähestel midagi vastu panna,” tõdes ettepaneku üks esitaja, riigikogu liige ja ajaloo populariseerija, Jaak Juske.

Riigivanem August Rei Sihtasutus esitas täna Tallinna Linnavolikogu esimehele Jevgeni Ossinovskile ettepaneku August Rei mälestusmärgi püstitamiseks Tallinna.

„Kokkuvõtvalt oli Rei üks Eesti Vabariigi loojatest, selle ülesehitaja ja õigusliku järjepidevuse hoidja eksiilis” resümeeris Juske põhjuseid, miks on oluline August Rei jäädvustamine mälestusmärgina Tallinna avalikus linnaruumis võrdselt Tartu rahu pealäbirääkija Jaan Poska või president Konstantin Pätsi mälestusega.

Riigivanem August Rei SA juhataja Hanno Matto lisas: „Loodan, et volikogu esimees Ossinovski toetab August Rei ametivennana seda algatust. Sihtasutuse poolt oleme valmis osalema mälestusmärgi komisjoni töös, mis paneks paika sobiva asukoha ning avaliku konkurssi tingimused.”

Eesti Vabariigi riigivanem August Rei. Foto: Vikipeedia
Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K. Kambala
22. veebr. 2022 21:31
Väärika mehe väärikas ausammas väärika riigi väärikas pealinnas. Passib hästi. Ja juunikommunistide väärikal juhatusel põhistati kõik väärikaks igavikuks. Juba 104 aastane väärikas vabariik istus 1940. aastal väärikalt Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu endale sisse. Väärika tagasihoidlikkusega lasti edaspidi NSVL-l väärikalt särada aupaistes, just nagu oleks viimane ise väärika vabariigi endale väärikalt sisse istunud.
Hanno Matto
23. veebr. 2022 09:42
Vähetuntud episood August Rei elust, aga just Rei Eesti Ajutise Valitsuse asepeaministrina keelustas Vabadussõja alguses Kommunistliku partei tegevuse. https://youtu.be/eHxz-WeGAXQ?t=586