"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Aktiivne ühistujuht: renoveeritud majas jäid karmid elektriarved ära (0)
23. veebruar 2022
Foto: Albert Truuväärt / foto on illustratiivne

Linna korteriühistute toetused aitavad uuendada nii maju kui hoove. Lasnamäele kuuekümnendail kerkinud viiekorruseline kortermaja on toetuste abiga uuenenud nii seest kui väljast. Järgmisena plaanib ühistu Hoovid korda! toetusega parklat korrastada.

Kui ühistut asutades tuli Asunduse tn 9 korteriühistu juhatuse liikme Kai Tutsi sõnul tõrjuda nii mitmeidki omanike kahtlusi asja mõttekuse suhtes, siis tänavu tuli tal elanikelt tänu kaheksa aastat tagasi täisrenoveeritud majale lausa kallistusi vastu võtta.

„Kui nüüd jaanuaris tulid suured arved, tulid ühistu naised mind lausa kallistama!“ rääkis Tuts. „Majaelanikke rõõmustas, et meie renoveeritud majas olid elektriarved teistega võrreldes ligi poole väiksemad! Viimane hinnatõus tõi väga selgelt esile, mis vahe on rekonstrueeritud või korda tegemata majal.“

Viiekordne kolme trepikoja ja 60 korteriga paneelmaja sai tervikuna korda laenuraha, Kredexi ja linna „Fassaadid korda“ toetusega.

„Uuendasime küttesüsteemid ja ka radiaatorid on reguleeritavad,“ sõnas Tuts. „Põhjalikult muutus ka maja välisilme. Renoveerisime nii fassaadi, katuse kui hoone sokli. Ühistu koosolekuil kuuleb nüüd sageli, et meie maja on kõige ilusam!“

Samuti uuendati konsoolrõdude läbiroostetanud metallkonstruktsioonide kinnitused ning korrigeeriti rõdude kalded, et vihmavesi sisse ei sajaks.

„Hoovi oleme seejärel korrastanud jupikaupa,“ rääkis Tuts, kelle sõnul oli siingi abiks linna korteriühistute toetus.

Hoovikorrastuse toetusega saavad korda parklad, piirdeaiad ja aiamajad

„Saime korda teha majaesise tee, mis oli viimati asfalteeritud 1976. aastal ja korrastada väikeparkla, kus nüüd endise asfaldi- ja killustikuseguse platsi asemel kaheteist kohaline kivikattega parkla,“ rääkis Tuts. „Sel aastal tahame korda teha ka suurema parkla. Kui praegu mahub sinna 14 autot, siis  uuendamise järel 18. Väga palju me parkimisala suurendada ei taha, sest rohealale peab samuti ruumi jääma! Elanikud poleks just väga rõõmsad, kui kogu majatagune parklaks muutuks!“

Ka korteriühistu Agro Elamud on Pirital oma elamute õuealasid etapiviisiliselt korrastanud aastaid. Heakorraprojekti varasemad etapid on ellu viidud 2016–2019. Viimati tehti korda Puhkekodu tee elamute parkimisalad.

„Kõige enam soovisid piritalased uuendada piirdeaedu ja jalgväravaid. Ranniku tee 2a korteriühistu rajas prügimaja ning vahetas välja õueala vanad valgustid säästlike leedlampide vastu,“ ütles Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat. „Pähkli tänaval vahetas mitu korteriühistut välja aiavõrgu ja uuendas jalgväravaid ning see annab värske ilme kogu tänavale. Samuti uuendati Pähkli tänava ühe kortermaja prügiaedikut.” 

Pirital said mullu „Hoovid korda“ toetust seitse korteriühistut ja Kristiines kümme. Linnaosa vanem Jaanus Riibe sõnul remonditi õueala heakorrastusprojekti abiga  piirdeaedu, rajati rattamaja, aiapaviljon, prügimajad ning süvamahutid jäätmete liigiti kogumiseks.

„Ootame ka sel aastal linnaosa korteriühistutelt aktiivset osalemist,“ ütles Riibe.

Kesklinna vanem Monika Haukanõmme sõnul said linnaosa korteriühistud mullu toetust hooviala katendite parendamiseks, parkla ja piirdeaia rajamiseks ja renoveerimiseks, rattamaja ja  prügimahutite paigalduseks, hoovi valgustuse uuendamisel, amortiseerunud kõrvalhoone lammutuseks ja betoonrajatise katmiseks puitterrassiga. 

„Eelmisel aastal eraldati Kesklinna valitsusele toetuste maksmiseks 159 830 eurot ning edukaks osutusid 20 korteriühistu taotlused. Täname Kesklinna korteriühistuid, sest tänu nende aktiivsusele muutub meie linnaosa kaunimaks ja turvalisemaks,“ ütles Haukanõmm. 

„Paindlikud tingimused võimaldavad ühistul endal otsustada, mille tarvis raha taotleda soovitakse ning tänu sellele saab ellu viia just konkreetse maja elanike huvidele vastavaid projekte,“ lausus Lasnamäe linnaosavanema kohusetäitja Anu Aus. Lasnamäel on viimastel aastatel „Hoovid korda!“ programmi toel rajatud kõnniteid ja parkimiskohti ning tõstetud turvalisust valvekaamerate või tõkkepuu paigaldusega. Populaarse programmi toel valminud rajatiste hulka kuuluvad ka mänguväljakud ja prügimajad.

Rohelise õue toetust saab taotleda aasta läbi  

Toetust võib saada ka näiteks tänavavalgustuse paigalduseks või kraavide puhastamiseks Kui tulevase rajatise all on näiteks tehnokommunikatsioonid, eeldab Hoovid korda! projektis osalemine asjaomastega kooskõlastust. Nii näiteks võib nõuda projekti ümbertegemist Tallinna Vesi.

„Ühes majas tuli projekti sellise kooskõlastuse saamiseks kaks korda ümber teha,“ tõi Tutsi näiteks. „Kuigi enamjaolt soovitakse tegevusi teha ühistu enda kinnistul, on näiteks maa-aluste kommunikatsioonide olemasolul kooskõlastused aga siiski vajalikud.“

Peagi saab eeskujulikult korda maja ümbruski.

„Roheline õu toetust olen samuti mitmeid aastaid kasutanud,“ lausus Tuts. „Kui on vaja võsa maha võtta, puid tagasi lõigata või suvelilli istutada. Toetust taotleda on sel juhul lihtne – teeme tööd ära ja esitame kuludokumendid. Selle toetusega soetasime näiteks maja ette suured betoonist lillekastid, kuhu kevadel lilli istutada. Aitavad ka valesti parkimisi ära hoida!“

Maja ees kasvavad enela- ja maranapõõsadki kosuvad lillekasti väärtusliku mulla arvelt.

„Kevadel kastimulda asendades viskan vana mulla põõsaalustele,“ sõnas Tuts. „Õhtuti käin kastmas ja asi toimib! Mõnikord on juhtunud, et mullas leidunud tomatiseemegi on kenasti kasvama läinud. Kuid taotluslik selline söögi- ja tarbetaimede kokku istutamine pole meil siiski veel olnud.“

Projekti „Roheline õu“ toetuse taotlus koos korterelamu hoovi või hoovi osa fotodega (enne ja pärast tööde tegemist) tuleb esitada kahe kuu jooksul pärast tööde tegemist. Sel aastal on toetuse eelarve 44 000 eurot. Taotlusi võetakse vastu aastaringselt kuni meetme eelarve lõppemiseni.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.