"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Korteriühistud peavad olulisimaks renoveerimistoetuste järjepidevust (0)
23. veebruar 2022
Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) juhatuse esimees Andres Jaadla. Foto: Albert Truuväärt

Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) juhatuse esimehe Andres Jaadla sõnul on möödunud aastal erinevate toetuste kaudu kortermajade rekonstrueerimisse jõudnud 100 miljonit eurot väga hea tulemus, kuid oluline on see, et toetuste maht jätkuks ka järgmistel aastatel. 

Jaadla sõnul ootavad korteriühistud pikisilmi, millal avaneb lubatud 360 miljoni euro suuruse renoveerimisprogrammi toetusvoor. “Korteriühistud teevad palju aega-, vaeva- ja raha nõudvat tööd, et rekonstrueerimine lõpuks ometi ette võtta,” kommenteeris Jaadla pressiteates.

Ta märkis, et renoveerimistoetuste süsteemi järjepidevuse olulisusele Eestis juhtis tähelepanu ka mullu aasta lõpul avaldatud Euroopa elamupoliitika raport.

Eluasemeteemad on Euroopas suure tähelepanu all

Veebruari alguses kogunes Euroopa elamuorganisatsiooni Housing Europe’i juhatus, et arutada Euroopa Liidu elamuvaldkonnas toimuvat. Arutelu olulisimaks osaks tõusis Prantsusmaa kui Europa Liidu eesistujamaa eestvedamisel toimuv Euroopa elamumajanduse ministrite kokkusaamine 8.–9.märtsil.

“See näitab, et eluasemeteemad on Euroopas tähelepanu keskmes, kuna sel moel toimus Euroopa elamuministrite viimatine kokkusaamine 2013. aastal,” tõi Jaadla välja.

Euroopa elamuorganisatsiooni juhatuses peatuti ka energiavaesuse teemadel ning anti ülevaade üleeuroopalise projekti Powerpoor tegevustest, mille vedajaks Eestis on Eesti Korteriühistute Liit.

Liidu juhatuse esimehe sõnul on tänases Eestis palju kortermaju, mis raiskavad energiat ja tänaste energiahindade valguses ka palju omanike raha. “Lahenduseks on hoonete tervikrenoveerimine ja taastuevenergia senisest laiem kasutuselevõtt korteriühistute poolt,” leiab Jaadla.

Kuna praktika on Jaadla sõnul näidanud, et korterelamu rekonstrueerimisel kujuneb kõige aeganõudvamaks ettevalmistus, vajaliku info kogumine ja üldkoosolekul otsuseni jõudmine, pakub EKÜL selles kõige esimeses, energiasäästu ettevalmistavas etapis kõikidele korteriühistute juhtidele ja liikmetele tasuta nõustamist.

“Veebruaris alustas korteriühistute liidus tööd energiavaldkonna nõustaja, kelle poole on kõikidel soovijatel võimalus pöörduda kortermaja energiasäästu puudutavates küsimustes, tuleb ainult soovist eelnevalt teada anda ja aeg kokku leppida,” selgitas Jaadla.

Teiste kogemustest tasub õppida

Jaadla julgustas ka korteriühistuid üksteise kogemustest õppima. “Meil on palju näiteid, kus naabermaja tervikrenoveerimine innustab ka naabreid oma elutingimusi muutma,” märkis Jaadla. Kogemusi vahetavad liidu liikmed EKÜL-i koolitustel või ümarlaudadel. “Kui saad rääkida kolleegiga, kes on võib-olla seisnud silmitsi samasuguste murede või probleemidega, aitab see tihti lahendusele lähemale,” tõdes EKÜL-i juht. 

Liidu teatel tõi Euroopa elamupoliitika raport Eesti Korteriühistute Liidu koolitustegevuse esile kui ühe parema näite korteriühistute juhtide kui elamuvaldkonna toimimiseks vajalike praktikute koolitamisel ja nende kogemuste vahetamisel ning rõhutas liidu ja selle liikmete olulist rolli inimeste elamistingimuste parandmisel pärast elamufondi erastamist 1990. aastatel kuni tänaseni.

“Eesti korteriühistud on väga tublid ning pole vähimatki kahtlust, et kui toetuste süsteem oleks piisav ja püsiv, võiks Eestist saada Euroopa renoveerimismaratoni käilakuju,” usub Jaadla. 

Eesti Korteriühistute Liit asutati 1996. aastal. Tänaseks kuulub liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma.

Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.