"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinlased koguvad suurjäätmeid võrreldes teiste jäätmeliikidega vähem (0)
23. veebruar 2022

„Võrreldes teiste jäätmeliikide liigiti kogumisega kogutakse suurjäätmeid liigiti kõige vähem,“ ütles Tallinna Strateegiakeskuse ringmajanduse osakonna peaspetsialist Eva Liisa Vahtramaa. „Tihti seisavad vanad kasutud mööbliesemed näiteks keldris ning nendega ei osata midagi peale hakata.“

Suurjäätmed on jäätmed, mida kaalu või mahu tõttu ei ole lubatud paigutada mahutisse. „Nende hulka kuuluvad mööbliesemed, vaibad, madratsid, kardinapuud, peeglid, suuremõõtmelised mänguasjad, talvisel ajal ka katkised suusad ja kelgud. Oluline on meeles pidada, et suurjäätmete koht ei ole prügikastis tavaprügi hulgas või avalike pakendipunktide juures, neile kehtivad teistsugused reeglid,“ ütles Vahtramaa. Need tuleks ära vedamiseks paigutada jäätmemahuti kõrvale või mujale selleks korteriühistu poolt kokku lepitud asukohta.

Suurjäätmete kogumine on hõlmatud kõigis Tallinna jäätmeveo piirkondades korraldatud jäätmeveoga. Suurjäätmete vedu saab tellida enda piirkonda teenindava jäätmeveo ettevõtte kaudu ning tasu tuleb maksta vastavalt hinnakirjale.

Mõnes ühistus on kindlaks määratud kindel päev suurjäätmete kogumiseks või tellib korteriühistu liige ise vajadusel suurjäätmete veo. Suurjäätmeid võib kooskõlas korteriühistus kehtivatele reeglitele (nt. kindel päev suurjäätmete kogumiseks või tellib iga korteriühistu liige ise veo) ladustada äraveoks jäätmemahutite kõrvale või kokkulepitud asukohas ning jäätmevedaja on kohustatud suurjäätmed ära vedama hiljemalt kolme ööpäeva jooksul alates jäätmevaldaja esitatud tellimusest.

Suurjäätmete vedu toimub vaid esitatud tellimuse alusel. „Ilma kokkuleppeta suuremahulisi jäätmeid kuhugi jätta ei tohi,“ sõnas Vahtramaa. Korraldatud jäätmeveo raames kogutud suurjäätmed viiakse käitlemiseks AS-i Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus sorteerimisjaama Jõelähtmel ja Ragn-Sells AS-i Tallinna jäätmekäitluskeskusse (aadressil Suur-Sõjamäe 33).

Korraldatud jäätmeveo teenuse pakkujad Tallinnas leiab linna veebilehel: https://www.tallinn.ee/est/keskkond/Korraldatud-jaatmevedu

Inimestel puudub teadlikkus, mida suurjäätmete alla liigitada. „Elanikud panevad tihti vana vetsupoti õue jäätmemahutite kõrvale,  kuigi tegelikult on tegemist ehitusjäätmetega, mille koht on jäätmejaamas.“ ütles Vahtramaa. Kui elanikel jääb aga üle heas korras mööblit või toimivat tehnikat, siis saab täiesti tasuta järele kutsuda Uuskasutuskeskuse kaubiku, kirjutades kaubik@uuskasutus.ee. “Kasutuskõlblikku mööblit saab ka jäätmejaamadesse tasuta üle anda.  Katkise mööbli eest tuleb jäätmejaamas tasuda vastavalt hinnakirjale” lisas Vahtramaa.

Suurjäätmetena ei käsitleta:

  • Ehitusjäätmeid, sealhulgas WC pott, valamu, radiaator jms.
  • Suuremõõtmelisi probleemtooteid, nagu autoromud või nende osad, sealhulgas vanarehvid.
  • Elektri- ja elektroonikaseadmeid või nende jäätmeid, sealhulgas pesumasinad, telerid, külmkapid, elektripliidid ja muid tootjavastutusega hõlmatud jäätmeid.

Eelnimetatud esemeid saab tasuta ja tasu eest üle anda Tallinna jäätmejaamades: Pärnamäel, Paljassaares, Pääskülas ja Rahumäel. Täpsem info jäätmejaamade ja hinnakirja kohta on leitav Tallinna veebilehel: https://www.tallinn.ee/est/keskkond/Jaatmejaamad-Tallinnas 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.