"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
vabariigi aastapäev Kadri Kõusaar: Kindlasti ei maksaks flirtida mõttega, kas Pika Hermani tipus ka mingi muu lipp lehvida võiks (0)
24. veebruar 2022

„Soovin, et inimestel jätkuks kannatlikkust ja usaldust riigi vastu. Kindlasti ei maksaks flirtida mõttega, kas Pika Hermani tipus ka mingi muu lipp lehvida võiks,“ sõnas kirjanik ja filmirežissöör Kadri Kõusaar Vabariigi aastapäeva puhul.

Kõusaare hinnangul tuleb iseseisvust ja omariiklust väärtustada ning olla mõõdukad. „Vabadus ja demokraatia ei ole sugugi tavalised ja iseenesest mõistetavad nähtused,“ märkis ta. „Isegi koroonapiirangud on meie riigis olnud suhteliselt leebed. Mõnes riigis näiteks peab rannaski maske kandma.”

Koorijuht Hirvo Surva soovis, et riigil kõik hästi läheks. „Muusikainimesena olen seda meelt, et Eesti riik on saanud suureks tänu meie kultuurile,“ ütles ta. „Seda tasub hoida ja meeles pidada, et ilma laiapõhjalise kultuurita pole tipptegijaidki. Vundament peab olema päris lai ja laulupeokultuur on kindlasti üks selle nurgakive. Neid traditsioone tuleb hoida ja jätkata. Miks peame küsima, mida meie riigilt ootame? Pigem mõelgem, mida me ise saame riigile anda.”

Muusikapedagoog ja helilooja Kaari Sillamaa soovis, et pandeemia lõpuks vaibumise märke näitama hakkaks. „Ilmselt soovivad sama kõik inimesed,“ uskus ta. „Sellega muutub paremaks kõikide elu, mis vahepeal vussi läinud. Närvilisust jääks vähemaks ja ärevushäired läheksid samuti mööda.“

Kõusaar nentis aga, et valitsus omakorda peab tunnetama, et koroonakriis ja inflatsioon on söönud eriti madalapalgaliste ostujõudu. „Näiteks tulumaksuvaba miinimumi tuleks tõsta ja kaaluda ka laialdasemaid käibemaksu soodustusi,“ märkis ta. „Elementaarse toidukauba käibemaks peaks luksuskauba omast erinema. Ise plaanin tänavusel vabariigi sünnipäeval istuda laua taha stsenaariumit kirjutama. Minu jaoks töö ongi puhkus!”

Sillamaa hinnangul on piirangud vajalikud, kuid koroona taandudes saaksid tavapärases rütmis tööle hakata nii koolid kui huvikoolid. „Selleks aga on praegu tähtis kohusetundlikult käituda, olla tugev ja mitte murduda,“ nentis ta. „Siis jääb ühiskond püsti! Igaüks peaks oma võimaluste piires edasi rühkima ja omal alal jõukohaselt tegutsema.“

Surva sõnul tähistavad nad praegu Estonia poistekoori 50. aastapäeva ja valmistuvad kevadiseks suuremaks kontserdiks. „Teeme teatris kahetunniseid proove kaks korda nädalas,“ lausus ta. „Heameel on, et vanemad peavad koorilaulust lugu ja huvi koorilaulu vastu jätkub üle Eesti. Meie kooris on ka poisse pealinnast kaugemaltki. Koorilaul arendab musikaalsuse kõrval muuhulgas ka distsipliini.”

Sillamaa sõnul on kõige olulisem üksteist toetada. „Aastapäeval on meil kodus tavapäraselt tähtpäevatort laual ja maja ees sinimustvalge lipp vardas,“ rääkis ta. „Vaatame lipu heiskamist Toompeal ja paraadi linnaväljakul. Tähistame riigi sünnipäeva meie huvikooliski. Mudilastega töötades õpetan lastele aastapäevaks kodumaa ja Eesti lipuga seonduvad laulud alati selgeks.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.