"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
videolugu Koolidirektor Kaarel Rundu: Me ei saa kanda üle ühe režiimi tegusid oma klassikaaslastele (0)
08. märts 2022

Tallinna Saksa Gümnaasium kooli direktor ning ühtlasi ka Tallinna koolijuhtide ühenduse liige Kaarel Rundu pöördus esmaspäeva hommikul koolipere poole põhiliselt kahe murega – üks on soovitus olla allikakriitiline uudiste suhtes, mis Ukraina sündmusi kajastavad ning teise probleemina on oluline rääkida ka pingete võimalikust ülekandumisest rahvuse põhiselt. 

“Me ei saa kanda üle ühe režiimi tegusid oma kaaslastele. Nemad ei vastuta selle eest, mis on nö konfliktis algatatud, nemad ei ole selle algatajad. Ja me ei tohi teha liiga oma emotsioonide põhjal,” lausus Rundu. 

Paljudes Tallinna koolides algas nädala esimene koolipäev leinaseisakuga Ukrainas hukkunute mälestamiseks.

Samuti arutlesid õpetajad lastega Ukraina sõja teemadel ning kutsusid üles olema solidaarsed kõigi vastu olenemata rahvusest. Tallinna Saksa Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja Anu Kušvidi sõnul oldi õpilastega kontaktis juba koolivaheajal.

Lapsed on segaduses

“Tunda on loomulikult, et lapsed on segaduses. Aga meil õpetajatena lasub moraalne vastustus ja kohustus selles, et lapsed saaksid oma tundeid jagada,” ütles Kušvid.

Vene õppekeelega Lasnamäe gümnaasiumis, kus käib nii vene, ukraina kui valgevene rahvusest lapsi, leppisid õpetajad omavahel kokku, et jälgitakse pigem laste meeleolusid ja hoidutakse poliitikast.

“Iga aine õpetaja oma tunnis küsib õpilastelt, kuidas nad ennast tunnevad, mis emotsioonid neil on, ei hakka üldse poliitikasse süvenema. Räägime üldiselt laste meeleoludest ja emotsionaalsest seisundist,” rääkis Lasnamäe Gümnaasiumi direktori kt Oksana Joganson.

Ka Tallinna Saksa Gümnaasium on rahvusvaheline kool. Nende jaoks on oluline hoida seni hästi toimivat ühtsuse tunnet. “Minu enda klassis on palju venekeelsetest kodudest lapsi,” nentis Kušvid ning lisas, et püüab omalt poolt teha kõik, et ka nemad end mugavalt tunneksid.

Kooliealisi lapsi Ukrainast Tallinnasse saabunud üle 400

“Ja ilmselgelt ka tunnevad, sest me oleme juba kirjanduse tunnis läbi tekstide käsitlenud ka küüditamise temaatikat ja juba siis me saime aru, et vene keelt kõnelevad inimesed ei ole süüdi, kui diktaatorid on nii hullusti käitunud,” rääkis Kušvid. 

Esmaspäevase seisuga on kooliealisi lapsi Ukrainast Tallinnasse saabunud üle 400. Lähipäevil avanevad nende laste jaoks Tallinna koolide juures ka esimesed nn päevakoolid.

“Me pakume neile võimalust tegeleda haridusega ehk õppimisega ja lisaks võimaldame Tallinna linnas tegeleda ka huvitegevusega,” lausus Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula.

Päevakoolid saavad olema kõikides linnaosades, kuid Pajula hinnangul on ilmselt vaja ka lisatööjõudu.

Rundu ütles, et nende kooli personal on Ukraina laste õpetamiseks valmis. “Enne veel kui ma jõudsin õpetajatele selle üleskutse teha, tulid paljud õpetajad ja ütlesid, et kui on vaja õpetada päeva teises pooles või õhtul, siis nemad on valmis. Ja seda oli tõesti rõõm märgata, et inimesed on nii abivalmis selles keerulises olukorras,” tõdes ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.