"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
asunduse lasteaia uus maja Hoone saab päikesepaneelid ja liikluslinnaku (0)
10. märts 2022

Tosin aastat tagasi renoveeritud Asunduse lasteaed saab sügisel uue õppehoone ja mänguväljaku, neid on linnal plaanis uuendada igas linnaosas.

Vaata galeriid (30)

Täna, 10. märtsil asetati nurgakivi Tallinna Asunduse lasteaia uuele korpusele, mis ehitatakse vana, nüüdseks lammutatud hoone asemele. Lasteaed saab juurde ühe rühma ning välja ehitatakse ka õuesõppe tegevusi võimaldav hooviala.

Projekteerija sõnul kulges uue hoone kavandamisel koostöö linnaga igati sujuvalt. “Tegu saab olema ühe kaasaegseima ja lastesõbralikuma lasteaiaga,” ütles Projektibüroo OÜ tegevjuht Andero Mardo. “Projekteerimine koostöös linnaga kulges väga sujuvalt.”

Praegu juba esimese korruse ehituseni jõudnud maja kerkib lasteaia teise, vananenud telliskivihoone asemele. “Kivimaja saab olema heledais pastelseis toonides,” rääkis Mardo. “Hoone esikülje puitribistik aitab päikesevarjestusena maja sisetemperatuuri parajana hoida palaval suvelgi. Fassaadi dominant on esinduslik terrass, sissepääsust saab minna otse ka teise korruse rühmaruumidesse. Tänastes oludes on ju väga oluline, et läbi maja kõndimise tarve oleks väiksem. Maja hooviküljel on suurem rõduosa, katusel annavad energiat päikesepaneelid.”

Mänguväljakule tuleb ka liikluslinnak

Õppehoone lihtne arhitektuur moodustab alles jääva lasteaia hoonega terviku. Kinnistu keskele kahe hoone vahele on projekteeritud mänguväljaku tsoon, mis liigub edasi uusehituse tagumisele küljele. Mänguväljaku ala jaguneb kolmeks – rahulik, aktiivne ja sõimerühma piirkond.

“Aktiivne mitmete atraktsioonidega mänguala jääb kinnistu keskele,” lisas Mardo. “Mänguväljakule tuleb ka liikluslinnak, samuti ringrada rattasõiduks.”

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev ütles, et praegusel ebakindlal ja keerulisel ajal on nurgakivi asetamine lasteaiale otsekui lootuse sümbol ja vaade tulevikku, kus elu on taas rahulik ja turvaline.

“Aastal 2018 alustasime laialdase lasteaedade renoveerimise programmiga, mille raames saavad remonditud kõik linna lasteaiad, kus see on vajalik,” rääkis ta. “Liigume sellega üha edasi ning ainuüksi tänavu sügisel saab valmis kuus uut lasteaiahoonet. Projekteerimisel on praegu 10 lasteaeda ja välja on kuulutatud 10 maja projekteerimishange, 3 maja rajamiseks kuulutatakse välja arhitektuurivõistlus.”

Belobrovtsev ütles, et asunduse lasteaia vana, amortiseerunud maja lammutati ning selle asukohale kerkib uus hoone, kuhu senise nelja asemele on kavandatud viis rühma. “Lastele luuakse tänapäevane õpi- ja kasvukeskkond ning ka personali töötingimused saavad uue kvaliteedi,“ lisas ta.

„Mul on väga hea meel, et oleme üldjoontes graafikus ja täna sai Asunduse lasteaed ka nurgakivi. Ma tahan tänada kõiki osapooli kes on siiani andnud ja annavad ka edaspidi oma panuse sellesse, et meie uus maja saaks õigeaegselt valmis,“ sõnas Lasnamäe linnaosa vanem Julianna Jurtšenko. „Uus keskkond annab nii töötajatele kui ka lastele suuremaid võimalusi ning mõjub positiivselt nende heaolule ja tervisele. Loodan, et tööd jätkuvad plaanipäraselt ja Asunduse lasteaia pere saab juba järgmisel õppeaastal hakata tegutsema uutes ruumides.“

Igasse rühma on planeeritud laste kööginurgad

Lasteaia direktor Julia Bondar märkis, et uute ja ilusate ruumide üle tunneb heameelt kogu lasteaiapere. „Ka täiendav rühmaruum on olnud väga oodatud, kuna soovime avada uusi erirühmi. Me saame ka uuenduslikud kabinetid tugispetsialistide (eripedagoog, logopeed) ja tunnetustoa, mille üle rõõmustab kogu lasteaiapere. Kindlasti valmistavad rõõmu ka igasse rühma planeeritud laste kööginurgad, kuna meil tegeletakse palju kokandusega ning see toetab igati laste iseseisvuse ja eneseteenindusoskuste arendamist,“ rääkis Bondar. „Olles Rohelise Kooli programmi pikaaegne liige, on meile uudsed ja huvitavad ka päikesepaneelid, mis toodavad elektrit – seeläbi saame anda oma panuse roheenergia tootmisesse ja keskkonnahoidu.“

Mänguväljakuid kerkib tänavu üle linna. Põhja-Tallinna vanema Manuela Pihlapi sõnul on oluline, et rajatavad jõulinnakud oleksid jõukohased kõigile.

“Oluline on, et avalikus ruumis oleks reguleeritavate raskustega jõuseadmeid, mis võimaldaksid trenni teha ka näiteks vanemaealistel või vähem treenitud inimestel,” ütles Põhja-Tallinna Valitsuse vanem Manuela Pihlap. “Jõutreening ja lihastoonuse säilitamine on vajalik igas vanuses inimestele ja seda ka rajatud seadmed silmas peavad.”

Pikakari ranna mänguväljak saab kevadel juurde uue mängulaeva. Sealses jõulinnakus saab praegu treenida uuel kõhupingil ja biitseptsipingil, samuti rinnapinkidel ja alatõmbe pingil. Linnakus on reiesirutaja, kõhu- ja alaseljalihaste treeningpink, rööbaspuu ning õlapress.

Linn plaanib ajakohastada veel Õismäe tee 22a peremänguväljaku ja   Cederhelmi pargi mänguväljaku, samuti laiendada Pirita tee mänguala. Uuendustööd ootavad Vana-Kalamaja tn 15, Karjamaa pargi, Räägu pargi ja Tornide väljaku mänguväljakuid. Seli metsa on plaan rajada peremänguväljak.

Kogupere mänguväljaku saab ka Vabaduse park, mänguplatsid kerkivad veel Jugapuu tee ja Lükati tänava haljakutele. Samuti asutakse projekteerima mänguväljakut Angerja tänavale. 

Asunduse lasteaia õppehoone ehituseks sõlmis linn töövõtulepingu OÜga Vanalinna Ehitus ja see valmib oktoobris.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.