"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
tasuta tööriistalaenutus Pelguranna raamatukogust saab laenutada nii akutrelli kui ka trimmerit (0)
13. märts 2022

“Naised on väga uhked, kui on mõne esmapilgul keerulisena näiva tööga iseseisvalt hakkama saanud, ja mõne aja pärast tulevad juba mõnda teist tööriista küsima,” ütles Tallinna keskraamatukogu direktor Kaie Holm raamatukogu tööriistalaenutusest rääkides.

“Tulin täna just sellepärast siia, et uurida, mis tööriistu on raamatukogus olemas,” lausus külastaja Sirli. “Teen kodus remonti ja midagi oleks vaja laenutada. Vahel on ikka mõni puur või saag puudu, siis olen helistanud tuttavatele ja neilt küsinud. Aga raamatukogust on väga mugav tööriistu laenutada.”

Keskraamatukogu sai äsja tunnustuse “Aasta tegu linnaraamatukogus” oma tööriistalaenutuse ehk tööriistalaeka eest. “See pole midagi haruldast, sellised tööriistalaenutused on Soomes ja Ameerikas täiesti tavapärased,” selgitas Holm.
Tema sõnul pakubki raamatukogu ju korduvkasutust, et poleks vaja raamatut või muud eset tingimata endale osta.
“Eriti veel tänapäeval, kui kodudes pole ülemäära palju ruumi. Me loeme raamatu läbi ja siis mõtleme, mis sellest saab ja mitu puud on maha võetud, et seda raamatut trükkida,” lausus ta. “Samamoodi on tööriistadega – leidub ju palju asju, mida me ei vaja kogu aeg. Raamatukogu annab ka võimaluse eset proovida, et selguks: jah, ma tõesti vajan seda kogu aeg.”

Oksapurustaja populaarne aasta läbi

Suvel on kõige populaarsemaks tööriistaks osutunud akuga trimmer ja hekilõikur, talvel remonditööriistad, nt akutrell ja tikksaag. Oksapurustaja on populaarne aasta ringi. Üldiselt käivad laenutajad tööriistadega hoolsalt ja viisakalt ümber. Avamisest peale ehk eelmise aasta juulist kuni 31. detsembrini laenutati Pelguranna raamatukogust 157 korral eri tööriistu ja seni on kõik laabunud ladusalt.

Holmi sõnul laenutavad tööriistu põhiliselt 30-40-aastased inimesed, nii naised kui ka mehed.
“Meie kliendid on peamiselt hobikasutajad – näiteks kui on vaja kodus pilt seina panna, siis ainult selle ühe kruvi laskmiseks ei ole ju mõtet tööriista osta, võib-olla ka ei julgeta tasulisse laenutusse minna. Meie siin üritame seletada, abistada ja näidata, kuidas neid laenutatavaid tööriistu kasutada,” rääkis Holm. “Tihti on noored pered võtnud ka lapsed kaasa, kui tööriistu laenama tulevad. Inimesed on tööriistu laenates ja tagasi tuues väga rahul ja tänavad, et selline võimalus on Tallinnas olemas.”

Võimalus panna end järjekorda

Inimesed on tänulikud, et hinnalisi tööriistu on võimalik laenutada tasuta ja nende kulumaterjalide ja lisatarvikute ostmiseks ei pea eraldi poeskäigule aega kulutama. Huvilised saavad panna end tööriistale järjekorda, juhul kui soovitu on parajasti välja laenutatud.

Lisaks tööriistadele saab keskraamatukogust laenutada pille, seemneid, laua- ja mõttemänge ning spordivahendeid.
Raamatukogus on külastajatele avatud ka õmblustuba https://keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/omblustuba/ , innovatsioonilabor https://keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/innovatsioonilabor/ ja fotostuudio https://keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/fotostuudio/

Kuidas tööriistu laenutada?

• Tööriistalaekas olevate tööriistade kohta saab infot e-kataloogist ESTER www.ester.ee, raamatukogu veebilehelt https://keskraamatukogu.ee/kojulaenutus-2-2/tooriistalaegas/ või Pelguranna raamatukogust.
• Tööriistad on markeeritud, neile on kantud raamatukogu nimi, võimalusel ka tuvastamist võimaldav vöötkood.
• Tööriistade laenamiseks tuleb tulla Pelguranna raamatukokku kohapeale. Tööriistu saab laenata keskraamatukogu lugeja. Lugejaks on võimalik registreeruda veebis või raamatukogus kohapeal. Keerukamate ja ohtlikumate seadmete laenutamisele on kehtestatud vanusepiirangud.
• Tööriistad on hoiustatud eraldi ruumis. Samas ruumis toimub tööriista üleandmine ja tagastamine. Samas ruumis või ka kõrvalasuvas raamatukogubussi garaažis on võimalik tööriista kontrollida, teha juhendamist või proovida tööriista kasutamist. Raamatukoguhoone ees on parkimiskohad, mis on abiks suuremate tööriistade laenajatele.
• Tööriista laenamisel raamatukoguhoidja tutvustab tööriista kasutamise põhimõtteid, lugeja saab vajadusel kaasa tööriista kasutus- ja ohutusjuhendid.
• Tööriista saab laenata tasuta, tarvikuid saab osta raamatukogust.
• Raamatukogust on võimalik laenata ka valdkonnaga seotud teadmiskirjandust (aiandus, ehitus, remont jt liigid). Teemaga seotud väljaannete olemasolul tutvustab raamatukoguhoidja neid lugejale ja innustab laenama.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.