"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
vaata otse kell 11 Emakeelepäeva puhul saab Hopneri majas konverentsil keeletaju teritada (1)
14. märts 2022

Hopneri majas (Raekoja plats 18) saavad keelesõbrad osaleda rahvusraamatukogu emakeelepäeva konverentsil “Selgelt eesti keeles”, mis algab 14. märtsil kell 11.  Emakeelepäeva kõnejuhi, kirjaniku Karl Martin Sinijärve modereerimisel tuleb selgest keelest juttu väga mitme nurga alt – läbi meie mõtete, ümber meie maailma, lihtlabaselt ja diplomaatiliselt.

AJAKAVA:

11.00—11.05 Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo tervitus

11.10—11.35 Selg ees eesti keeles
Jaak Jõerüüt, kirjanik ja diplomaat

Jaak Jõerüüdi ülitäpne keelekasutus on mitukümmend aastat me riiki edendanud. Kus, kuidas ja miks, saame kuulda emakeelepäeva avaettekandes. Kas keel mõtet ka komistama paneb? Ju kuuleme sellestki.

11.35—12.00 Selge keele põhimõtted Eesti asutustes
Katre Kasemets, Eesti Keele Instituudi vanem selge keele nõustaja

Ettekandes tuleb juttu selge keele kogukonna liikmete seas tehtud uuringu tulemustest. Uuringu eesmärk oli teada saada, kuidas asutustel on pärast selge sõnumi võistlusel või selge keele koolitusel osalemist läinud. Küsisime, kuidas on selge keele mõtteviis omaks võetud ja kuidas seda on arendatud. Meid huvitas, milliseid algatusi ja muudatusi on tehtud ning millised on tulemused.

12.00—12.25 Keel muutub – hirmus, armas või hirmus armas?
Arvi Tavast, Eesti Keele Instituudi direktor

Need vastandlikud emotsioonid korraga mängus nii inimsuhetes kui ka suhtumises keelesse. Nagu oma armsa lapsega, kes hakkab suureks saama: tahame talle parimat, aga samas natuke ikka kardame kontrolli kadumist, uusi sõpru ja tundmatuid tegevusalasid. Mis temast niimoodi saab? Ega ta meid ära ei unusta? Kas me ikka saame ka tulevikus teineteisest aru?

12.25—12.50 Selge eesti keel noores meeles
Emma Lotta Lõhmus, Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilane

Keelerännakud noortel maastikel. Milline on keele roll ühe inimese kujunemisel?

12.50—13.15 Eestlase emakeele hoidmisest ja arendamisest välismaal elades
Kristel Halman, haridustöötaja, tõlkija ja autor

Eestlasena välismaal – kas ja milleks vajame rahvuskaaslaste seltsi? Kas ja kuidas muutub emakeelne kõne võõras keelekeskkonnas? Milline hoiak ja lähenemine võtta eesti keele kasutamise osas kakskeelses peres? Meie kakskeelne laps ja teisi näiteid – kas ja kuidas anda lapsele ellu kaasa oma emakeel?

13.15—13.45 Eesti keel ümber palli: reisides raamatutega
Tiit ja Maris Pruuli, ilmarändurid

Kui oled kodust väga kaugel, siis kui oluline on emakeelne kirjasõna? Eriti veel juhul, kui kaasa võtta saab vähe. Aegadel, mil e-raamatuid polnud. Ja raamat oli ainuke võimalus natukenegi omaette olla. Maris ja Tiit Pruuli räägivad raamatutest, mis on abiks olnud. Ka keelekrutskitest, mis ilma peal ette tulnud.

Emakeelepäeva kõnejuht on kirjanik Karl Martin Sinijärv.

Konverents leiab aset hübriidüritusena Hopneri majas ja rahvusraamatukogu Youtube ja Facebooki kanalitel.  

Registreeri SIIN.

Hopneri majas konverentsi kuulamiseks võta kaasa oma nakkusohutust tõendav dokument koos isikut tõendava dokumendiga ning siseruumis kanna maski. 

Konverents toimub Hopneri maja suures saalis, sündmuse otseülekannet saab jälgida rahvusraamatukogu Youtube’is ja Facebooki lehel. Sündmus salvestatakse ja jääb järelvaadatavaks. Registreeruda saab https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=FwGOJfPRUUqw2b5nc2NPsB8RklMjvFZOnomIpxHXiBxUNTA4UFQwNzQzRkFVS04xNVlQRVhNTThSWi4u

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

meenutaja
14. märts 2022 20:00
Eesti keelt hakati Tartu Ülikoolis õpetama 1803. a. Esimene eesti keele lektor oli Friedrich David Lenz. https://www.eesti.ca/13-oktoobril-1803-hakati-tartu-ulikoolis-esmakordselt-opetama-eesti-keelt/article54598