"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
fotod Ratas kohtumisel Ukraina presidendiga: Eesti toetab Ukraina liitumist Euroopa Liiduga (0)
24. märts 2022

“Ukraina hing on murdumatu ja me imetleme ukrainlaste riigimehelikku vaprust oma riigi kaitsmisel,” ütles Riigikogu esimees Jüri Ratas “Kohtumisel Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga kinnitasin, et Eesti toetab Ukraina liitumist Euroopa Liiduga. Ukraina ei võitle ainult iseenda, vaid kogu vaba maailma ja Euroopa eest.”

Vaata galeriid (17)

Ratase sõnul annab Eesti endast parima, et seda protsessi kiirendada. “Venemaa sõjaline agressioon Ukraina vastu on nõudnud tuhandete süütute inimeste elusid ja me peame andma endast kõik, et see sõda lõppeks võimalikult kiiresti,” lausus ta. “Kõik demokraatlikud riigid peavad toetama üheselt ülesannet tuua sõjakurjategijad kohtu ette, sest inimsusevastased kuriteod ei tohi jääda karistamata. Tulevikku vaadates on võtmeküsimuseks Ukraina ülesehitamine, kuid eelkõige on see Venemaa vastutus. Tuleb leida viise, kuidas suunata Venemaa varad Euroopas Ukraina taas ülesehitamiseks.

Ratas esines neljapäeval koos Läti ja Leedu kolleegidega Kiievis Ukraina parlamendi ees pöördumisega, millest Ratas kinnitas tugevat toetust Ukrainale võitluses oma iseseisvuse eest ja Venemaa agressiooni vastu.

Balti riikide parlamentide esimehed kohtusid Kiievis Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga ja Ukraina peaministri Denõs Šmõhaliga, kellega räägiti Ukraina rahva vankumatust tahtest oma riiki kaitsta.  

Kuu aega pärast sõja puhkemist Kiievit külastanud Balti riikide parlamentide esimehed võtsid  koos Ukraina kolleegiga vastu ühise pöördumise Euroopa julgeoleku taastamiseks. Pöördumisele on alla kirjutanud Riigikogu esimees Jüri Ratas, Läti parlamendi esimees Ināra Mūrniece, Leedu parlamendi esimees Viktorija Čmilytė-Nielsen ja Ukraina parlamendi esimees Ruslan Stefantšuk.

“Rahvusvaheline toetus Ukrainale on olnud praegu tugev, kuid seda tuleb hoida veel pikka aega,” kõneles Ratas. “Kõigepealt tuleb sõda lõpetada, Vene väed välja saata ja Ukraina terviklikkus taastada. Siis peame aitama üles ehitada Vene vägede poolt purustatud linnad.”

Ratas avaldas lootust, et selleks ajaks on alanud Ukraina ühinemisprotsess Euroopa Liiduga. Ta kinnitas, et Eesti annab endast parima, et seda protsessi kiirendada.

“Ukraina võitleb ka Euroopa kui terviku ja meie väärtuste kaitsmise eest,” ütles Ratas. “Selle valguses peame keskenduma Ukraina toetamisele kõigis võimalikes valdkondades, Venemaa isoleerimisele ja agressiooni maksumuse tõstmisele.”

Riigikogu esimees kordas lubadust, et Ukraina ei jää üksi vägivalla ja ebaõigluse ees, miljonid inimesed üle maailma peavad sellest lubadusest kinni. Ta kinkis Ukraina kolleegile mälestuseks fotokollaaži 26. veebruaril Tallinna Vabaduse väljakul toimunud meeleavaldusest, kus kogunes üle 30 000 inimese Ukraina toetuseks.

Ratase sõnul on nii Eesti kui ka paljud teised demokraatlikud riigid Ukrainat abistanud. “Abi ulatub poliitilisest ja sõjalisest toetuses humanitaarabini,” rääkis Ratas. “Mitte ainult riik, vaid tuhanded ja tuhanded eestlased on ulatanud oma abistava käe ja annetanud, et aidata sõja eest põgenevaid naisi ja lapsi. Me imetleme nende vaprust.”

Ratas meenutas, et eestlased mõistavad, mida sõja ja okupatsiooni eest põgenemine inimeste jaoks tähendab, sest 1944. aastal lahkusid meie riigist kümned tuhanded eestlased, kellest paljud ei elanud piisavalt kaua, et näha Eesti taasiseseisvumist 1991. aastal. “Täna on kõigi meie kohustus aidata Ukrainat,” ütles Ratas.

Riigikogu esimeest saadavad Ukrainas Eesti-Ukraina parlamendirühma esimees Mati Raidma ja riigikogu liige Urmas Reinsalu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.