"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Fitch kinnitas Tallinna krediidireitingu senisel kõrgel tasemel (0)
29. märts 2022
Foto: Mats Õun

Rahvusvaheline reitinguagentuur Fitch kinnitas Tallinna pikaajalise krediidireitingu senisel kõrgel tasemel AA- stabiilse väljavaatega.

“Tallinn on hoidnud oma eelarves konservatiivset joont, nii et linna tulud kasvaksid kiiremini kui kulud. See on võimaldanud majanduskasvu aastatel koguda reserve, mida saaks kasutada keerulisematel aegadel,” ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. “Samuti on meie eesmärk hoida linna võlakoormus mõõdukal tasemel. Tallinna oluline põhimõte on olnud võtta laenu üksnes linna arengut toetavate investeerimisprojektide finantseerimiseks.”

Agentuuri hinnangul püsib Tallinna finantsseis tugev agentuuri prognoosiperioodi lõpuni ehk aastani 2026 hoolimata mõningasest võlakoormuse kasvust investeeringute finantseerimiseks võetavate laenude arvel. 

Tallinn on Fitchi hinnangul järjekindlalt pidanud kinni põhimõttest, et tegevuskulude kasv peab jääma alla põhitegevuse tulude kasvule. Ka lähematel aastatel on Tallinn kavandanud hoida eelarve tasakaalus. Minevikus ette tulnud eelarvepuudujäägid on olnud agentuuri hinnangul väikesed ja tingitud üksnes investeeringutest. 

Pandeemiast tingitud 2020. aasta majanduslangusel oli agentuuri hinnangul Tallinna finantspositsioonile üksnes ajutine mõju, mis näitab linna vastupidavust ootamatutele šokkidele. Kuigi 2021. aasta Eesti rekordilisel majanduskasvul oli linna eelarvele positiivne mõju, jätkas Tallinn konservatiivse eelarvepoliitikaga. 

Tallinnal on kavas taotleda rahastust Euroopa Liidu struktuurifondidest strateegiliste algatuste rahastamiseks, nagu koolide ja lasteaedade, sotsiaal- ja tervishoiutaristu renoveerimiseks ja ehituseks, sealhulgas uue Tallinna Haigla rajamiseks. Kokku on Eestile ette nähtud 2021–2027 eelarveperioodiks ELi struktuurifondide rahastust 3 miljardit eurot.

Fitchi hinnangul on Tallinna võlakoormuse juhtimise poliitika tugev ja linn hoiab ka edaspidi oma võlakoormuse mõõdukal tasemel, võttes laene ainult investeeringute finantseerimiseks. Linna laenuportfelli struktuur on konservatiivne: suurem osa laenude kogusummast on võetud ELi liikmesriikidele kuuluvalt Euroopa Investeerimispangalt (EIB). 

2021. aasta lõpu seisuga moodustasid EIB-lt võetud laenud kokku 79 protsenti Tallinna võetud laenude kogusummast võrreldes 74 protsendiga aasta varem. EIB laenude tagasimaksmise tähtajad ulatuvad aastasse 2040 ja võla teenindamise tingimused on Fitchi hinnangul linnale soodsad. Lühiajalisi võlakohustusi linnal ei ole ning linna võime vajadusel lühiajalisi kohustusi kaasata on tugev, mida toetab tugev likviidsuspositsioon. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.