"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Liimets: Ukraina tuleb üles ehitada Venemaa enda raha eest (2)
30. märts 2022
Foto Mats Õun

Välisminister Eva-Maria Liimets rõhutas kolmapäeval, et Ukraina tuleb taas üles ehitada Venemaa raha eest ja seetõttu tuleb Venemaale EL-ist suunatud energiamakse ajutiselt hoiule panna. 

Liimetsa sõnul on neljapäeval täitumas viis nädalat sõja algusest. Eesti jätkab Liimetsa sõnul sõjaga seoses kolmes suunas – need on Ukraina toetamine, Venemaa osas agressiivsuse hinna tõstmine, sealhulgas poliitiline ja majanduslik isoleerimine, ja enda julgeoleku tugevdamine. 

“Viimastel päevael kahjuks ei ole näinud Ukraina sõjas suuri muutusi. See tähendab, et kõikide nende rahvusvaheliste pingutustega sõja lõpetamiseks peame aktiivselt jätkama,” ütles Liimets. 

Tema sõnul kannatavad haavatavad ja süütud inimese ning sellele tuleb lõpp tuua. “Kindlasti on väga tähtis ka see, et näeme küll läbirääkimisi, kuid edu neis pole olnud. Ja Ukraina peab neid läbirääkimisi surve tingimustes,” ütles Liimets, rõhutades, et kindlasti tuleb saavutada relvarahu ja humanitaarolukrra parandamine. 

Läbirääkimiste tulevikule mõeldes on Liimetsa sõnul tähtis see, et Ukraina säilitaks territoriaalse terviklikkuse ja vabaduse oma tuleviku osas ise otsustada. “Ukraina saatus üle tohivad otsustada vaid Ukraina inimesed,” ütles Liimets. 

Tema sõnul peab sõjategevuse hind olema Venemaa jaoks väga kõrge, mistõttu ka EL kärbib fossiilsete kütuste tarnet Venemaalt aasta lõpuks kahe kolmandiku võrra. “Aga et kohest mõju avaldada ja panna Venemaad ka maksma Ukrainas tehtu eest, tegi Eesti peaminister möödunud nädalal ettepaneku panna Venemaale suunatud gaasi- ja naftamaksed ajutiselt hoiule ja kasutada neid Ukraina ülesehitamisel,” ütles Liimets. 

Mis puudutab kolme Eesti diplomaadi väljasaatmist Venemaalt, märkis Liimets, et tegemist oli rahulikult oma tööd teinud ametnikega, kelle väljasaatmine näitab, et Venemaa ei austa rahvusvahelisi kokkuleppeid ja Viini konventsiooni. 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ei keegi
31. märts 2022 00:24
Ukraina sõjas on toimunud oluline muutus, mida see uudis otseloomulikult ei kajasta. Muutuse olemuseks on, et kõigis suundades (viies?) korraga võrdselt lahmimise asemel keskendub atakeerija nüüd enim perspektiivikaile (lõunas). MIs arvestades elavjõu vahekorda 2 : 3 ründaja kahjuks on ka enam kui loogiline, tähendades ühtlasi olukorras stabiliseerumist Kiievi alla. Ja ei saa öelda, et läbirääkimistel pole mingit edu. Humanitaarküsimusi on kõikse aeg lahendatud, sõjavange vahetatud, viimati esitas Ukraina pool aga juba konkreetsed ettepanekud rahuks, sealhulgas idee riigi blokivälisest staatusest. Muidugi on see veel toores ja Venemaale sel kujul vastuvõetamatu. Aga seda annab lihvida. Tuleks ka mõista, et kuigi Ukraina on juba ära lõigatud Aasovi merest ning kaotanud lisaks Luganskile ka Hersoni oblasti ning poolenisti Donbassi (54%), rääkimata Krimmist, sõltuvad läbirääkimistel fikseeritavad seisukohad paljuski sellest, kui kiiresti võtavad ründajad lisaks ära Mariupoli ning kas neid saadab edu ka Ukraina tugevate ja hästi kindlustunud Donbassi-Luganski piirkonna grupeeringute (kokku üle 50 000 mehe) atakeerimisel. Huvi rahu teha on mõlemal poolel. Enne allakirjutamist aga püüavad venelased positsioone parandada kuna praegused on soovitud tulemuste saavutamiseks veel nigelavõitu. Selline on lühidalt reaalne seis Ukraina rindel millest ju ka see tükk pajatada võinuks,
ei keegi
30. märts 2022 22:42
On´s selles ettepankus ka mingit realiteeti? Pole ju! Aga näitab aktiivsust, et kus alles võitleb!