"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Meediavahi podcast pealinnas Reformi reiting kukub tagasi sõja hangudes, head väljavaated on EKRE-l ja Eesti 200-l (1)
31. märts 2022
Ott Lumi Foto Mats Õun

Meediavahi Pealinna podcastis tegid Eesti erakondade sõjaaegsele seisukorrale ringi peale Ott Lumi, Mihhail Vladislavlev ja Allan Alaküla. Lumi meelest on järgmise kevade valimisteks väga head väljavaated EKRE-l ja Eesti 200-l.

Sõjaolukorras äkki tõusnud Reformierakonna reiting võib konflikti hangudes sama kiiresti ka kukkuda. Keskerakonnale maksab kätte sõjaeelne eesti ja vene valijate erinev käsitlus. Kui hinge vaakuval isamaal on alles valijanišš, mille eest võitlusse minna, siis Parempoolsete ja sotside puhul Lumi seda ei näe.

Eesti 200-l puudus esinumbritest

Eesti 200 on uus ja meedia pumpab seda praegu nagu kunagi Res Publicat, netis Lumi. „Nende probleemiks on siiski terav ringkondade esinumbrite puudus. Kersti Kaljulaiu liitumine võiks parteile tuua mandaadisaju Harjumaal, kuid suurem osa riigist on ikka katmata,” hoiatas Lumi. Ta ei usu, et selle partei loonud ja seda rahastavad IT-rikkurid ise neil valimistel kandideerima hakkaks.

Reformierakonna sõnumid ja tegutsemine sõjaolukorras on olnud Lumi hinnangul tugevad. „Kaja Kallas on väga hästi pildis nii rahvusvaheliselt kui Eestis kohapeal. Aga kohe kui konflikt Ukrainas hangub, kerkib ka Eestis uuesti pinnale hinnatõusuga paaris reaalpalkade langus, rinderiigi majanduse kängumine, võimalik epideemia jätk ja uus pagulasprobleem. Reformist vabanevad hääled lähevad eelkõige Eesti200-le,” leidis Lumi.

Lumi sõnul on otsese sõjaküsimuse taandumine vesi eelkõige EKRE veskile, kes on energiahinnast, pagulastest ja koroonapiiranguist aastate jooksul kogunenud ängi kõige tulemuslikumalt käsitlenud. „Lausa 30 kohani nad ehk ei ulatu aga teiseks võivad tulla julgelt,” ennustas Lumi.

Keskerakonna koalitsiooni muutmise jutte Lumi ei kommenteerinud. Küll on tema sõnul Keskerakonnale praegu koormaks varasem praktika, kus eesti ja vene valijatele suunatud sõnumid erinesid. „Nii pole imestada, et praegu mõlemas keeles jagatavaid identseid sõnumeid tõlgendavad nende valijad ikkagi erinevalt, mille tulemuseks on palju hämmingut ja ka pettumust. Just seda me näemegi praeguses Keskerakonna reitingus,” rääkis Lumi.

Isamaa läheb ellujäämisvõitlusse

Isamaa läheb Lumi hinnangul jälle üksnes ellujäämisvõitlusse, st ainsaks ambitsiooniks on väga kalli kampaaniaga künnise ületamine. „Kui neil õnnestub kaasata kunagisi võtmetegelasi Mart Laari lähikonnast a la Tõnis Lukas ja Lauri Vahtre, siis ma ei välistaks, et nad võivad lati ületada ka seekord,” jättis Lumi Isamaa õhuakna irvakile.

Parempoolsed Lumi meelest Isamaad enam kahjustada ei saa, sest nad konkureeriks selgelt hoopis Eesti 200-ga. „Ma isegi kujutan ette, et Eesti200 võikski olla huvitatud näiteks Lavly Perlingust mõne ringkonna esinumbrina. Iseseisva edu võimalust Parempoolsetele ma praegu ei näe,” jätkas Lumi.

Sotside puhul on Lumi meelest probleemiks aga see, et nende senistele liberaalsetele linnavalijatele teeb värskema pakkumise Eesti200. Sotside uue liidri Lauri Läänemetsa kurss erakonna kandepinna taastamiseks maal on Lumi meelest aga praeguses olukorras perspektiivitu. Ebapiisav on meil ka Lääne sotside traditsioonilise liitlase ametiühingute kandepind.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

EESTI200:
31. märts 2022 09:28
Venekeelne elanikkond on läbi elanud 20 emotsionaalselt väga rasket aastat, need on olnud nagu Ameerika mäed. Tekkis solvumine, mis elab vanemas venelaste põlvkonnas sügavalt edasi. Ma olen ikka mõelnud, et alguses ootasid eestlased venelastelt vabandamist Nõukogude okupatsiooniaja traumade eest, nüüd ootavad venelased Eesti riigilt vabandust 1990ndate traumade eest