"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kalev Stoicescu: Putin ja tema toetajad lähevad "plaanipäraselt" edasi, sest nad ei oska midagi muud (14)
01. aprill 2022
Kalev Stoicescu. Foto: Scanpix

“Putin tahtis Ukrainat “denatsifitseerida”, mis on mõistagi täiesti jabur eesmärk. Selle asemel toimub Venemaa ja Euroopa Liidu suhete degasifitseerimine. Puurublades ei hakka keegi gaasi eest maksma,” kirjutas Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu sotsiaalmeediapostituses. Avaldame postituse autori loal muutmata kujul.

Soome tõenäoliselt otsustab NATO-ga liituda. Seejärel ka Rootsi. NATO tugevdab idapoolsete äärealade kaitset. Alalised baasid on võimalikud. Balti riikide õhu- ja raketitõrje ning kaldakaitsevõime suureneb märgatavalt.

Ukraina territoriaalne terviklikkus tõenäoliselt ei ole taastatav lähiajal, kuid Ukraina riik, selle läänesuunitlus ja kaitsetahe püsib.

Kaukaasia ja Põhja-Kaukaasia võivad minna käärima, taaskord. Miks mitte ka Kesk-Aasia.

Hiina toetab Venemaad

Hiina toetab Venemaad, kuid… ikka oma enda huvidest lähtuvalt. Peking hakkab varsti Moskva poliitikat mõjutama, isegi dikteerima, sest Kremli meeleheitlikud sammud mitte sattuda ühemõttelisse sõltuvusse Hiinast (Lavrovi visiit Indias jne) ei õnnestu. Venemaa viskus Hiina embusse ja ta ei rabele sealt välja ilma lääne abita.

Venemaa rahvas armastab Putinit üha enam. Levada keskuse viimane küsitlus – Putini sõjapoliitikat toetab üle 80% elanikkonnast. Nad on andunud Putinile nagu Teise maailmasõja aegsed/järgsed sovetid Stalinile. Kui Putin peaks surema, siis nad nutavad härdalt ja kardavad, et nende jaoks justkui saabub maailma lõpp. Kogu maailm on nende vastu (tegelikult ka hiinlased, hindudel on ükskõik). Aga Putin elab ja püüab veel midagi “saavutada”. Rubla kurssi on suudetud tagasi pöörata, korraks, kuid majanduse allakäigu stabiliseerimine või kasvuks muutmine on sama edukas ülesanne, kui kommunistide kunagine plaan Siberi suurjõgede voolu ümber pöörata.

Kas see on see Venemaa ja maailm, millest Putin ja tema paadunud toetajad unistavad? Vaevalt küll. Aga nad lähevad “plaanipäraselt” edasi, sest nad ei oska midagi muud.

Kas Putinile järgneb uus Hrushtshov?

Stalinile järgnes Hrushtshov ja destaliniseerimine. Beria lasti maha. Paljud teised timukad ka. Kas Putinile järgneb uus Hrushtshov jne? NB! Hrushtshovi destaliniseerimine viis Moskva-Pekingi telje lagunemisele 30 aastaks.

Võib arutleda ka selle üle, et NLiidu destaliniseerimine ei olnud sama edukas, kui denatsifitseerimine Saksamaal. Stalin on praegugi suures aus Venemaal, mis on ka Putini jumaldamise alateadvuslik/teadlik alus. Kuid Venemaa (ja maailma) ajalugu kordub tsükliliselt, uutes tingimustes. Võib-olla me saame mõneks või mõnekümneks aastaks rahu, võib-olla mitte, külma sõja tingimustes. Põhiline mure on ikka see, et Venemaa ei suuda oma enda probleemidega tegeleda ning selle asemel käsitleb naabreid oma enda probleemina, mida ta “lahendab” tavaliselt vägivaldselt.

Lääs teeb paljuski vingus näoga suuri otsuseid Putini survel, kuigi need on ju loomulikud otsused – näiteks NATO idapoolsete liikmete kaitse tugevdamine alates 2014, sõltuvuse vähendamine (või lõpetamine) Vene gaasist jne. Demokraatlik maailm säilitab oma elujõulisuse, kui ta teeb taolisi otsuseid (mida on veel ja veel vaja teha) mitte Putini survel, vaid omaalgatuslikult ehk proaktiivselt, mitte reaktiivselt.

Lisaks Putinile on ka Xi/Hiina, kes ei ole veel õieti oma hambaid näidanud. USA praegused sammud Venemaa suunal on muidugi ka (pigem eelkõige) Hiinale mõeldud, sest Ameerikal jookseb Hiina, mitte Venemaa silme ees. Hiina hoiak ei varja kalduvust/toetust agressioonile. On võimalik, et Venemaa ebaõnnestumine Ukrainas lükkab Taiwani “lahenduse” aastateks edasi, mille eest Peking ei ole Moskvale tänulik.

USA eriline püüdlus vältida sõjalist kokkupõrget/sõda Venemaaga Ukraina kontekstis on selgelt seotud Hiinaga. Venemaa ja Hiina mõistavad seda, väga üheselt. Eks ole näha, mitte kas, vaid kuidas ajalugu kordub. Loodame kõige paremat.

Kommentaarid (14)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Eesti viga on väidetavate "paratamatustega" leppimine
4. apr. 2022 07:28
...nagu näiteks "lambist" elektrihinna tõus või siis nüüd sisseränne. Ometi on ju olemas riik, kes peab olukorda reguleeerima. Narva piiripunkti saab ju sulgeda?
lisa tulemas
2. apr. 2022 12:58
https://leht.postimees.ee/7488767/meil-tuleb-olla-valmis-massiliseks-randeks-venemaalt#_ga=2.172697635.1629874279.1648826017-628055636.1613839435 Eestil tuleb tõenäoliselt aasta lõpus valmis olla ulatuslikuks sisserändeks Venemaalt, ning erinevalt koju naasta plaanivatest ukrainlastest soovivad venelased lahkuda Putini režiimi alt jäädavalt.
ei keegi
2. apr. 2022 14:25
kuidas sellised paanilised teated Levada keskuse küsitluste tulemusega Putini populaarsuse märgatavast tõusust kokku jooksevad, ah?
teada värk
3. apr. 2022 08:57
Eks küsitlustele ja ankeetidele vastatakse kõigis riikides poliitiliselt korrektselt.
ei keegi
3. apr. 2022 09:39
"Venemaa rahvas armastab Putinit üha enam," kirjutab hr Stoicescu. Ja ma pole märganud, et ta oma vastaste kohta neid ülistavat valeinformatsiooni jagaks.
diplomaat
3. apr. 2022 18:22
Venemaalt lahkub näiteks välisfirmades töötanud personal, kes jätkab tööd uues kohas. Lahkutakse läbi Kaukaasia, Kasahstani, Eesti ja Soome. Ka Iisraeli saatkond väljastab soovijaile viisa. Eesti nagu ka Iisrael on ka üks selline riik, kus nad saavad vene keelega hakkama.
ei keegi
4. apr. 2022 10:47
Narvas avatakse vist 10 uut McDonald´sit!
vaatleja
2. apr. 2022 12:43
https://arvamus.postimees.ee/7491116/martin-ehala-soda-lopetab-kultuurisojad#_ga=2.235095041.1629874279.1648826017-628055636.1613839435 Lääne nõrkuse põhjused on viimase kolmekümne aasta arengus. See lääs, mis võitis külma sõja Nõukogude Liidu vastu, oli Reagani- ja Thatcheri-aegne lääs, mille traditsioonilised kristlikud väärtused olid paljuski sarnased nendega, mida Putini ideoloogia kannab. On siiski üks fundamentaalne erinevus: Putini režiim on sügavalt kuritegelik. Kuid see kuritegelikkus on olnud varjatud, mis on lasknud lääne liidritel temaga sõbralikult suhelda – alates George W. Bushist, kes nägi Putini silmist, et tegu on väga usaldusväärse mehega, kuni Merkeli ja Macronini, kes ootab Putini kõnet nagu armunu.
ei keegi
2. apr. 2022 14:43
Bushil võiski õigus olla: Putin tegi täpselt seda, mida ta ütles, et ta teeb kui tema maa julgeolekuhuvidega ei arvestata (lahendab selle küsimuse sõjalisel teel, see on ju must valgel kirjas). P. S. Viimase katse sõda vältida tegi Saksa kantsler Müncheni julgeolekukonverentsil 19.02. kui Zelensyle kuluaarides ütles, et selleks vajatakse Ukraina loobumist NATO-ga liitumise kavatsusest ja neutraliteedi väljakuulutamist. Zelensky teatavasti tollal aga sõjaohu suurenemise infot tõsiselt ei võtnud. Loe lähemalt The Wall Street Journali loost "Vladimir Putin`s 20-Year March to War in Ukraine - and How the West Mishandled It". Nüüd Ukraina sõda lõpetav rahuleping paraja tõenäosusega sellised sätteid sisaldama hakkabki. Zelensky on juba ettevaatlikult maininud, et küsimusega tuleb tegelda.
ei keegi
1. apr. 2022 19:04
Kahju, et hr Stoicescu siin ära pole seletanud, mis vahe on selles, kas arvele laekuvad eurod või nendesamade eurode eest ostetud rublad. Rubla kurssi, paistab, aitavad tõsta mõlemad.
ei keegi
1. apr. 2022 18:55
Mis tähendab "Venemaa viskus Hiina embusse"? Hiina-Venemaa koostööd stimuleerib peamiselt selline faktor nagu nende kuulutamine Ameerika Ühendriikide poolt vastavalt esimeseks ja teiseks konkurendiks, vastaseks, vaenlaseks (kuidas kunagi). Ja see lähenemine ei alanud sugugi eile, seoses Vene-Ukraina sõjaga. See on USA enda kannapööre Hiina poliitikas, mis sidemete tihenemist soodustas. Ning Vene-Hiina strateegiline partnerlus, kui see veel liiduks peaks kasvama, on paras pähkel Läänele ja NATO-le. Hr Stoicescu teab seda kindlasti. Indiaga on Venemaa aga juba nõukogude ajast koostööd teinud ja India puhul on tegemist ka riigiga, kes pimesi USA käske täitma ei torma. Ning USA pole julgenud sanktsioone rakendada. Ehk mis meil siin välja koorus: on ka teisi maailmu, kultuure, tsivilisatsiooni peale MEIE ENDA.
embaja
2. apr. 2022 08:50
https://eestinen.fi/2022/04/kuum-hiina-korraldas-ulatusliku-kuberrunnaku-ukraina-vastu-enne-vene-runnakut/ Luureandmete põhjal alustas Hiina rünnakuid Ukraina vastu enne taliolümpiamängude lõppemist ja kõige ulatuslikum rünne oli 23. veebruaril, päev enne Vene rünnakute algust. Rünnati strateegiliselt olulisi asutusi nagu piirivalve, keskpank ja raudteeametkonnad.
ei keegi
1. apr. 2022 18:26
Siin on miskipärast teisejärguline esmajärguliseks teisendatud. Venemaa esimene eesmärk on selgelt Ukraina blokiväline, väljaspool NATO-t staatus, mitte see denatsifitseerimine. Ja blokivälise staatuse kohta on pr Zelensky juba sõna võtnud, et tuleb kaaluda. Rahu tingimused pannakse muidugi paljuski paika lahinguväljal, pärast venelaste ümbergrupeerumist lõunasse (Luganski ja Donbassi suunad, võimalik, et ka Odessa, positsioonide säilitamine Hersonis jne).
lugeja
1. apr. 2022 18:14
https://www.postimees.ee/7467894/briti-kaitseminister-me-peame-putinile-tuletama-meelde-et-nato-on-uhtne