"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
peresõbralik toidukoht Lasterikaste Perede Liidu president: Kui pere koos välja läheb, on see väga suur sündmus (0)
01. aprill 2022

“Kui pered külastavad erinevaid toidukohti, siis toitu oodates väga sageli nad ei leia head tegevust või  kui nad leiavad, siis on need nutiseadmed, kus seda aega veedetakse. Kui pere juba välja läheb, siis on see tegelikult väga suur sündmus pere jaoks.  See sündmus toidukohas võiks olla  eriline ja  meeldejääv,” rääkis Eesti Lasterikaste Perede Liidu president Aage Õunap saates „Tallinna panoraam“.

Selleks, et lastega restorani minek ei oleks suur katsumus, vaid hoopis kvaliteetselt veedetud aeg, aitab kaasa kohavalik.  Kui toidukohal on märgis küljes, on ka lihtsam valikut langetada. Peresõbraliku toidukoha märgise kampaania lükkas möödunud aastal käima Eesti Lasterikaste Perede Liit, et tunnustada kõiki restorane ja kohvikuid, kes pööravad  tähelepanu  lastega peredele.  Mis paneb aga ühe perekonna end restoranis lisaks maitsvale toiduelamisele hästi tundma ja mille põhjal antakse Peresõbraliku toidukoha  märgis?

Kõik algab hetkest, mil pere ukse avab

Õunap leiab, et kõik hakkab pihta sellest, kui perekond  ukse avab ja toidukohta siseneb. “Kuidas neid  vastu võetakse, millise energiaga, kuidas nendesse lastesse suhtutakse.  Kas seal on olemas vajalikud istmed, kus lapsed saaksid turvaliselt istuda, kuidas teenindaja nendega samal ajal suhtleb, kas on seal erinevad tegevused mida saab teha?  On seal mängunurk, on seal laua ääres mingi tegevus, kas seal on olemas üldse mähkimislaud, kus saab mähet vahetada,” täpsustas  Õunap.

Kui mullu kandideeris märgisele 39 kohvikut ja restorani,  siis tänavu juba 62 toidukohta üle Eesti. Tallinnas püüab märgist 19 toidukohta. Peresõbraliku Restorani projektijuht Bibi Perlovi sõnul on nad väga õnnelikud, et sellel aastal on kandideerimiste arv pea kahekordistunud.  “Ja miks me oleme eriti õnnelikud on see, et tegelikult on praegu väga rasked ajad  ka toitlustuskohtadel. See, et nemad kandideerivad ja ikkagi ka sellistele asjadele tähelepanu pööravad ja peresõbralikkus on neile suur väärtus, et ma arvan, et see on see, mida praegu välja tuua. Missioon on kindlasti alles  alguses, et seda alati saab kaugemale arendada ja seda saab veel jätkusuutlikumalt,” lisas Perlov.

Karukõrvadega pizzad ja parajad portsjonid

Kolme lapse ema Erika üritab perega vähemalt kuus korra restoranis käia. Tema arvates on see oluline  just seetõttu, et lapsed õpiksid kuidas väljaspool kodu käituda. Täna on Erika koos ämma ja lastega einestama tulnud  möödunud aastal Peresõbraliku toidukoha märgise saanud itaaliapärasesse Flavore restorani.

“Peresõbralikuks teeb minu jaoks restorani see, kui lastele on võimalik tegevusi pakkuda ja mängida. Oluline on ka see, et ei oleks  liiga suured portsjonid. Et mitte valik ei ole nii oluline, vaid pigem see, et oleks mõistlikus suuruses, et laps jõuab  ära süüa. Minule meeldib käia lastega väljas, et see küll on katsumus, aga täitsa tehtav.”

Sel korral restorani tulles ei olnud Erika perel keeruline otsustada, millist toitu tellida. Üsna kiirelt sai selgeks, et lastele saab menüüst valitud  just karukõrvadega pizza.

Flavore restorani juht Eva Hanschmidt-Kalmus ütleb, et nemad on kogu aeg mõelnud perede peale ja laste peale. “Ja meie jaoks oligi väga loogiline, et me sellest konkursist osa võtame kohe, nii kui see välja tuli. Et me teeme ju lastele toredaid kõrvadega pitsasid,  karu nägudega ja pakume nendele erimenüüd. Ja lisaks sellele, et meil selline tore ja hubane restoran on, on meil võimalus lastele pakkuda ka sellist väikest mängu korvi. Kuigi meil lastetuba ei ole, selle jaoks ruumi piisavalt pole, siis väikseid lõbustusi ja mänge laste jaoks on ikkagi pakkuda,” lisas Hanschmidt-Kalmus.

Märkamatult mööduv aeg

Et anda hinnang, kui peresõbralikud Tallinna restoranid on, sõitis  kampaania projektijuht Bibi Perlov  Põlvamaalt ka oma perega pealinna ning valis einestamiskohaks restorani Brasserie 11.

“Meid võeti väga meeldivalt vastu, lauas on väga palju ruumi. Kõige pisem avastas muidugi kohe vahva mängunurga. Saime ka teada,et siin restoranis on nii, et  eelkooliealistele lastele on toit lausa tasuta,” rõõmustas Perlov. “Mis mind üllatas, oli see, et  toidu ootamise aeg  läks kuidagi nii sujuvalt mööda, et lapsed said rahulikult mängida, joonistada ja korraga olid toidud ees,” lisas Bibi abikaasa Hanori.

Kahtlemata otsustas Brasserie 11 restoran põhjusega Peresõbraliku toidukoha märgisele kandideerida. “Meil on alati lapsed oodatud, meil on väga lapsesõbralikud teenindajad. Meil on ka plaanis lapsehoidja nädalavahetuseks tuua, kes tegeleb lapsega, et vanemad saaksid nautida restoranis olemist,” lisas Brasserie 11 restorani teenindusjuht Kadri Kus.

Tänavused Peresõbralikud toidukohad valitakse välja mai keskpaigaks ehk vahetult enne suvist vaheaega, mil pered enim mööda Eestit ringi liiguvad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.