"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
fotod Tallinna Botaanikaaed tutvustab aprillis Kreeka loodust (0)
05. aprill 2022
Foto: Annika Lepp

Aprillikuu on Tallinna Botaanikaaias pühendatud Kreekale, kellega Eesti tähistab tänavu diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva. Aprillis on Kreeka päritolu taimed botaanikaaias tähistatud botaanik Urmas Laansoo poolt koostatud infosiltidega. Laupäeviti viib Laansoo huvilised ringkäigule Kreeka taimede juurde.

Vaata galeriid (34)

Palmisaalis saab aga terve kuu vältel näha kolme näitust: väljapanekut Kreeka taimede seemnete imelisest maailmast, Kreeka turismiorganisatsiooni vintage-postreid ja botaaniliste illustratsioonide näitust, mille on koostanud Goulandrise loodusmuuseumi asutaja Niki Goulandris.

Kreeka taimestiku seemnete näidised saabusid Tallinnasse Kroussia Balkani botaanikaaiast (taimekasvatuse ja geneetiliste ressursside instituudist Demeter) ning Diomedese botaanikaaiast Ateenas. Nimetatud Kreeka seemned rikastavad veelgi Tallinna Botaanikaaia taimekollektsiooni erakordset mitmekesisust. Kuigi pealtnäha sarnased, on seemned mikroskoobi all ülimalt põnevad, ning just mikroskoobi all tehtud fotosid saabki botaanikaaias imetleda. Nende kõrval on võrdluseks ka päris seemed ning ülesvõtted taimest enesest.

Teisel näitusel on väljas haruldane vanaaegsete plakatite kollektsioon, mis on valmistatud Kreeka turismi edendamiseks viimase 100 aasta jooksul, alates 20ndate aastate lõpust. Külastajad teevad läbi kunsti huvitava ajarännaku, kuna plakatid läbivad erinevaid kunstistiile ja sotsiaalseid suundi. Üks on aga aastakümnete vältel jäänud muutumatuks – need on Kreeka hingematvad maastikud ja rikkalik kultuuripärand, mis on teinud Kreekast maailma ühe populaarseima reisisihtkoha.

Kolmas ehk botaaniliste maalide näitus on osa kollektsioonist, mille autoriks on Niki Goulandris ja mis kujutab erinevaid Kreeka metslillede ja pojengide liike. Niki Goulandris (1929-2019) oli Kreeka filantroop, botaanikamaalija ning illustraator, kes asutas koos abikaasa Angelosega 60ndatel Goulandrise loodusmuuseumi, mis oli esimene omataoline Kreekas.

Kreeka taimede ekskursioonid Urmas Laansoo juhendamisel toimuvad 9., 23. ja 30. aprillil kell 12.00. Ringkäigul saab teada, kui palju kasvab Kreekas taimi, kes on Kreeka rahvuspuu ja rahvuslill ning milliseid Kreeka päritolu taimi saab Eestis kasvatada. Ringkäigule pääseb botaanikaaia tavapiletiga. Registreerimine aadressil https://botaanikaaed.ee/uudis/kreeka

Et tähistada Tallinna Botaanikaaia 60. sünnipäeva pakub botaanikaaed alates 2021. aasta maist Eestis resideeruvatele välissaatkondadele võimalust tutvustada botaanikaaias oma riigi bioloogilist ning kultuurilist mitmekesisust ja teadvustada seeläbi globaalse looduskaitse aktuaalsust. Saatkondadel on võimalik kasutada Tallinna Botaanikaaeda ning eeskätt selle äsja renoveeritud Palmimaja kuni kuu aja jooksul ürituste korraldamise paiga ning ekspositsioonipinnana. Taimeriigi Suursaatkonna projekt vältab aasta lõpuni.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.