"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
video Tallinna Ülikool jätab sügisel avamata kuus õppekava (0)
06. aprill 2022
Foto: Albert Truuväärt

“Ülikooli olukord on täna selline, et riiklik tegevustoetus, mida meile antakse, ei võimalda samas mahus eestikeelset õpet jätkata,“ sõnas Tallinna Ülikooli õppevaldkonna juht Helen Joost. „See on esimene samm pikal teel ja tuleb leida ka teisi kohti, kus kokku hoida.“

Tallinna Ülikooli senat otsustas sügisest jätta avamata kuus eestikeelset õppekava. Viis õppekava lähevad uuest õppeaastast tasuliseks. Muudatused on tingitud ülikooli majanduslikest raskustest.

Kuus õppekava, mida sügisest Tallinna Ülikoolis õppida ei saa, on integreeritud tehnoloogiad ja käsitöö, infoteaduste bakalaureuse- ja magistriõppekava, keskkonnakorralduse bakalaureuse- ja magistriõppekava ja rekreatsioonikorralduse magistriõppekava.

Seda, kui paljusi üliõpilasi kõnealune otsus mõjutama hakkab, on Joosti sõnul raske öelda, kuna ei ole teada, kui palju üliõpilasi kinni pandavatele õppekohtadele oleks kandideerinud. „Kui me aga ütleme, et igale õppekavale kandideerib 10 kuni 20 õpilast, siis siit saab juba teatud arvutusi teha,“ ütles ta.

Joost märkis, et õppejõudude töökoormus ei vähene koheselt, vaid aja jooksul. „Need õppekavad on varem vastuvõtus olnud,“ selgitas ta. „See tähendab, et kõik need üliõpilased, kes nendel õppekavadel praegu õpivad, viime lõpetamiseni ära.”

Viis õppekava on sellised, kus avatakse tasuline osakoormusega sessioonõpe. Need on reklaami- ja suhtekorralduse õppekava, inglise keel ja kultuur, õigusteadus nii bakalaureuse- kui magistriõppes ning haldus- ja ärikorralduse õppekava bakalaureuseõppes.

Eelkõige on sellised õppekavad mõeldud töötavale inimesele, kes soovib õppida. Joosti sõnul on ülikooli kokkuhoiu põhjuseks pidev alarahastus. “Ülikooli olukord on täna selline, et riiklik tegevustoetus, mida meile antakse, ei võimalda samas mahus eestikeelset õpet jätkata,“ konstateeris ta. „Me oleme sunnitud koomale tõmbama ja eelkõige teeme seda nendel erialadel, mis ei ole meie vastutusvaldkonnas, ehk mida õpetavad teised ülikoolid. See on esimene samm pikal teel – tegelikult tuleb veel kokku hoida ja tuleb leida ka teisi kohti, kust kokku hoida.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.