"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
MUSTAMÄE 60 Avatavas retrokorteris võib näha linnaosa algusaja mööblit ja riideid (0)
08. aprill 2022
Foto Mats Õun

“Eluga Mustamäel oleks patt mitte rahul olla,” leiab elupõline linnaosa elanik, laulja Voldemar Kuslap. “Kohas, kus kunagi hoiti koleda plangu taga ehitusmaterjale, asub nüüd kaunis Männi park.”

Vaata galeriid (36)

Kuslap, kes on rahva südamesse laulnud Mustamäe valsi, kolis toona uhiuude korterisse aastal 1968 – kuus aastat pärast linnaosa ametlikku sündi. Esimesed majad olid juba selle aja peale kerkinud ning Kuslap oli õnnelike kodusaajate seas. “Eks seda Mustamäe valssi on lauldud jah juba aastakümneid,” muheleb Kuslap, heites koduaknast pilgu Männi pargile. “Kas ma unistasin päeval ja ööl, kodus ja tööl Mustamäest, nagu laulus seisab? No mitte päris nii, aga kujutage ette, kui sa ikka kitsast ühiselamutoast saad nelja toaga kõigi mugavustega korterisse, siis on suur vahe küll.”

Elanikud aitasid retrokodu sisustada

Kuidas on aga naabrite rõõmudes osalemisega, olgu neil pidu või pulm? Selles suhtes kinnitab laulja oma laulu sõnu. Samas pole see teda kunagi väga häirinud. Ta on ka oma mikrorajooni piires ümber kolinud ning aina kõrgemale korrusele elama asunud. “Eks Mustamäe majugi on erineva kvaliteediga ehitatud,” tunnistas ta.

“Paljudes majades, nii nagu meiegi omas, on naabreid kuulda küll. Aga see pole nii tähtis. Eluga Mustamäel oleks patt mitte rahul olla. Olen ju ka näinud, kuidas Mustamäe on muutunud. On tekkinud mitmed uued mikrorajoonid, mis on nagu terved linnaosad.”

Eriti rõõmustab Kuslapit kaunis Männi park. “Pikki aastaid oli see ümbritsetud jubeda rohelise planguga, seal asusid ehitusmaterjali ladustamise kohad,” meenutab laulja. “Nendest paneelidest siis ehitati siia mitmekordseid maju. Ja varem oli siin ümberringi suisa tuiskliiv, nii et ära tuulega välja mine. Nüüd on murupinnas ja istutatud kõikvõimalikke ilutaimi. Pargis on lastele mängimiseks atraktsioonid, aga mõeldud on ka täiskasvanutele ja eakatele. Ka õhtusel ajal on seal mõnus jalutada, sest kõik on valgustatud. Tore on see, et parki on viidud hulk pinke, nende seas ka nimelisi pinke väärikamatele meie seast.”

Oma hääle ja füüsilise vormi üle Kuslap ei kurda. “Mul jaksu ja tahtmist jagub,” lausub ta. “Ma olen oma linnaosa vanemaga aeg-ajalt kohtunud ja käinud ka eakate austamise üritustel esinemas, nii et püüan end kursis hoida sellega, mis linnaosas toimub.”

Kas Kuslap ka linnaosa sünnipäeva üritustes osaleb, selle kohta vanameistril veel kindlat plaani pole. “Eks vaatame, kuidas läheb, töid ja tegemisi on praegu ka omajagu,” ütleb ta.

Linnaosa 60. sünnipäeva üritusi jagub terveks aastaks. Juba vurab Mustamäel retrotroll, reedel, 8. aprillil aga avatakse Kaja kultuurikeskuses elusuuruses Mustamäe 60. aastate korter koos tolleaegse sisustusega. Tegemist on esimese Mustamäe paneelmaja mudelkorteriga ehk tüüpilise kahetoalise hruštšovka tüüpi elamispinnaga, mis on ka ajastu
kohaselt sisustatud. Igaüks saab Kaja keskuses seda tasuta kaeda ja ajas tagasi rännata. Korteri sisustamisel olid suureks abiks Mustamäe elanikud, kes reageerisid linnaosavalitsuse üleskutsele tuua sinna autentset mööblit, esemeid ja riideid.


Mustamäe linnaosa vanema Lauri Laatsi sõnul on oluline ka linnaosa ning seal asuva tehnikaülikooli vaheline koostöö. “Linnaosa olemusest moodustab suure ja pidevalt areneva osa ülikool, mistõttu võiks palju rohkemaid küsimusi arutada ning lahendada ühiselt,” märkis Laats. “Oleme juba kaardistanud teemad, millega ühiselt jõudsalt edasi minna, suurema üritusena planeerime aasta lõppu konverentsi Mustamäe oleviku ja tuleviku teemadel.”

Saada oma Mustamäe legend!

22. aprillil korraldab linnaosa suured koristustalgud Mustamäe parkides.
Igal linnal ja paigal on omad lood ja legendid. Mustamäe legend aga vajab veel avastamist ning siin on nüüd igaühel võimalus kaasa lüüa. Kaja kultuurikeskus kutsub igas eas inimesi osa võtma kirjandusvõistlusest “Mustamäe legend”. See kirja pandav lugu võib olla põnev rännak minevikku või humoorikas lugu tänapäevast, olgu siis väljamõeldis või põhineda mõnel tõsielusündmusel.

Parimast legendist saab stsenaarium ja see jõuab lavalaudadele Kaja harrastusteatri eestvedamisel
Võistlustöid oodatakse 2. maini. Töö pikkus võiks olla kuni kolm A4 leheküge. Kirja suurus 12, Times New Roman, reavahe 0. Kirjutised tuleks saata 2. maiks aadressil info@kajakeskus.ee, märksõnaga “Mustamäe legend”. Töö võib tuua ka kinnises ümbrikus Mustamäe kultuurikeskusesse Kaja.
Kõikidest juubeliaasta sündmustest on kavas teha ka ajaloo jaoks film.


Mustamäe linnaosa 60. sünnipäeva aasta täpne kava on veel koostamisel, ent üht-teist on juba teada.

Programm:
• Linnaosavalitsus kogub mustamäelaste mälestusi Mustamäe linnaosa tekkeloost ning annab novembris-detsembris 2022 välja raamatu “Mustamäe 60”.
• Juubeliaastal valmib dokumentaalfilm Mustamäest.
• 1. aprillist sõidab Mustamäel retrotroll.
• 8. aprillil avatakse Kaja kultuurikeskuses (E. Vilde tee 118) näitus “Minu esimene korter Mustamäel”.
• 20. aprillil toimub Tammsaare tee 135 hoovil kontsert, kus esineb Tanja Mihhailova.
• 22. aprillil on elanikud oodatud juubeliaasta talgutele Mustamäe parkides.
• 4. mail kell 19 esineb Männi pargis Leiger.
• 7. mail kevadlaat Parditiigi pargis
• 17., 31. mail ja 8. juunil on kavas hoovikontserdid.
• 18. juunil grillipidu Männi pargis. Esineb Smilers.
• 18. augustil tähistatakse Männi pargis taasiseseisvumispäeva.
• 10. septembril sügislaat Männi pargis.
• 8. oktoobril kalalaat Parditiigi pargis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.