Meediavahi Pealinna podcastis harutasid Eesti tuleviku-uuringute isa Erik Terk ning Mihhail Vladislavlev ja Allan Alaküla arenguseire keskuse tiiva all avaldatud globaalstsenaariumeid. Terk loodab, et järgnevatel kümnenditel suunab maailma arengut geoökonoomika, kuigi praeguse majanduse ja poliitika vastiku kokteili puhul on pilt hägusem.
Tallinna Ülikooli tuleviku-uuringute isa Erik Terk prognoosib edaspidiseks majandusliku ja poliitilise dominandi vaheldumise perioode. Geopoliitika ja geoökonoomika erinevuseks on Terki järgi see, et poliitika on nullsummamäng, majanduses on aga võimalik ka kõigi kasu.
Maailmamajanduses toimunud muutused viimastel aastakümnetel tingivad uute tõusjate katsed olemasolevates institutsioonides end kehtestada. Eelkõige Hiina, aga ka India, Indoneesia, Brasiilia jt. Välistada ei saa siiski ka juhuslike konfliktide eskaleerumist, kus mõni osapool võib otsustada laua ümber lüüa.
Maailma arengu põhiteljeks on Terki hinnagul praegu USA ja Hiina vahel toimuv. Põhikonflikt käib kõrgtehnoloogia aladel, kus USA püüab end Hiinast maksimaalselt lahti siduda. Muudel aladel otsitakse pigem koostööd või vähemalt rahu.
USA vaates on Ukraina sõja peaprobleem, et see tõi fookuse Vaikselt ookeanilt Euroopasse. “Eelkõige on see vesi Hiina veskile. Ja nii näemegi, kuidas USA teeb Ukrainas vaid minimaalse vajaliku ja püüab oma konflikti Venemaaga vaos hoida,” nentis Terk.
Vene-Lääne tigeda konflikti olukorras suunatase Vene loodusressursid veelgi rohkem Hiinasse. Terk peab Hiina ja Vene liidusuhet vastastikku kasulikuks, kuigi mõlemad piidlevad teineteist altkulmu nagu sõdur täid. Kaugemas tulevikus ei välista Terk siiski, et Lääne toega tuleb Venemaal hakata siiski Hiinaga konkureerima. “Kuigi praeguste sundmuste jarel on seda raske ette kujutada,” tunnistas Terk.
Tuleb tunnistada, et Laane kehtestatud globaalne reeglistik töötab rohkem Hiina kasuks ning USA huvi reegleid muuta on juba Hiinast suurem. “Mida teravamad on aga USA ja Hiina suhted, seda tugevam on Vene positsioon kaalukeelena,” sedastas Terk.
varuja
12. mai 2022 15:25