"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
500 ratturi igapäevaste sõitude jälgimine aitab uusi rattateid rajada (0)
18. aprill 2022
Albert Truuväärt

Linn kutsub rattureid alates kolmapäevast osalema rahvusvahelises uuringus, et kaardistada ja muuta mugavamaks-ohutumaks kohad, kus inimestele meeldib rohkem rattaga sõita.

Juunist septembrini kaardistatakse liikumisteekondi ning kogutud andmed võimaldavad rattateid mugavamaks ja ohutumaks muuta. Et uuringus “Bicification – jalgrattakasutuse suurendamine linnaliikluses” osalejate sõite usaldusväärselt jälgida ja neid nähtud vaeva eest ka tänada, saavad ratturid läbitud kilomeetrite eest koguda preemiaid. Iga uuringus osaleja saab teenida rattaga sõites kilomeetripreemiaid kuni üks euro päevas ja 30 eurot kuus. Preemia põhineb kilomeetritel, mis on läbitud järgmisel kaardil märgitud linnaalal https://link.pin.bike/TallinnMap. Iga kogutud 10 euro kohta loob rakendus automaatselt 10 euro väärtuses vautšeri, mida saab kasutada projektis kaasa löövates Tallinna poodides.

“Linnale on tähtis teada saada just need trajektoorid, kus inimesed sõidavad ning millised probleemid trajektooride peal on,” rääkis projekti meeskonna liige Jaagup Ainsalu. “Sellepärast tuleks alla laadida ka äpp Bicification, mis annab võimaluse teavitada linnavalitsust probleemsetest kohtadest, kus inimene sõidab. Kogutud andmetega saab tulevikus palju paremini linna planeerida.”

Kesklinna tuleb juurde 40 km rattateid

Statistika järgi on igapäevaseid rattasõitjaid Tallinnas umbes viis protsenti, autoga sõitjaid aga üle 50 protsendi. Seega on ka projekti üks eesmärk meelitada inimesi rattasadulasse. Uuringu jaoks hakkavad sõite tegema aga inimesed kõikjalt üle linna. “Kui lähete selle projekti kodulehele ennast registreerima, on seal teatud küsimused, mille alusel toimub automaatne valik,” märkis Ainsalu.

Lähitulevikus on plaanis rajada ainuüksi Tallinna kesklinna ligikaudu 40 km uusi rattateid ning muuta olemasolevad rattarajad ja -teed ohutumaks. “Meie eesmärk on soodustada jalgratta muutumist igapäevaseks sõiduvahendiks,” ütles abilinnapea Vladimir Svet. “Oluline on kaasata projektide väljatöötamisse inimesi, kes Tallinna rattateedel ka päriselt iga päev liiklevad. Nii saame teada, kas planeeritavad teed on nende jaoks mugavad ja ohutud ning asuvad ka reaalselt trajektooril, mida ratturid kasutavad. Ootame kõiki huvilisi uuringust osa võtma! Kõik saavad panustada linna rattasõbralikumaks muutes. Meil on sellega pikk tee minna, aga oleme valmis selle nimel pingutama.”

Bicificationi uuring algab 1. juunil ja lõpeb 30. septembril. Linn loodab kaasata projekti 500 ratturit. Osalejad kinnitavad oma jalgrattale Pin Bike’i komplekti, millega ratturi liikumist kaardistatakse. Projektis saab osaleda vaid tavalise, mitte aga elektrilise jalgrattaga. “Bicificationi unikaalne seade võimaldab anonüümselt salvestada andmeid vabatahtlike liikumise kohta, aga ka täiendavalt küsida liikumiste põhjuseid jms,” selgitas tehnikaülikooli professor Anu Masso. “Niisiis aitab projekt analüüsida ka põhjuseid, miks ratturid just selliseid liikumisteid kasutavad.”

Ta lisas, et mängulise lähenemise ja “müksamisega” julgustab Bicification inimesi ka rattaga sõitma ning jagama planeerijatega infot takistuste kohta, mis rattaga sõites teel ette tulevad, olgu või kõrged äärekivid. Samuti innustab rakendus informeerima võimalikest avalikest joogikohtadest ja teistest võimalustest, mis rattateekonna mugavamaks muudavad. Rahvusvaheliselt on selline ratturite oma liikumisandmete vabatahtlik jagamine muutunud levinud ja populaarseks viisiks, kuidas kodanikuna linna kujundamises kaasa rääkida.

Osalejad saavad koduga kilomeetripreemiaid

Uuringus osalemiseks saab ennast alates kolmapäevast registreerida aadressil https://bicification-project.eu/join/. Projektis saavad osaleda kõik kodanikud, kes elavad või töötavad Tallinnas, on registreerumise hetkel vähemalt 18-aastased ja kasutavad nutitelefoni. Valiku tegemisel 500 osaleja seast võetakse arvesse nende keele, soo, vanuse ja kodulinnaosade tasakaalu. Edukaid kandideerijaid teavitatakse uuringus osalemisest ja edasistest sammudest e-kirjaga hiljemalt 13. mail.

Bicificationi projekti rahastab Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut (EIT)
Projekti kaasatakse neljaks kuuks 1500 ratturit Tallinnast, Türgist Istanbulist ja Portugalist Bragast. Järgneva viie aasta jooksul plaanitakse üle Euroopa hõlmata 100 000 inimest 90 linnast. Need kasutajad saavad kohalikelt ametiasutustelt preemiaid. Linnad saavad omakorda vastu väärtuslikke ja usaldusväärseid liikuvusandmeid.

Tallinna linna poolt kureerib projektis osalemist strateegiakeskuse välisprojektide kompetentsikeskus ning uuringupartneriks on Tallinna Tehnikaülikool.

Rohkem teavet projekti kohta leiab aadressilt www.tallinn.ee/est/valisprojektid/Bicification-jalgrattakasutuse-suurendamine-linnaliikluses

Tallinn parandab rattateede ohutust linnasüdame ristmikel ja peatustes

“Soovime arendada Tallinna rattataristut ning rattateede võrgustiku laiendamise juures on üks põhiline komponent ohutus,” ütles abilinnapea Vladimir Svet. “Seetõttu muudame lisaks uute rattateede terviklikule väljaehitamisele turvalisemaks terve rea ristmikke ja ühistranspordipeatusi kesklinnas ja selle ümbruses. Enne projekteerimise käivitamist tahaksime saada ka kohaliku kogukonna tagasisidet nendele eskiisidele.”

Tallinn ootab tagasisidet kavadele parandada rattateede kasutusmugavust ja ohutust mitmes keskses ühissõidukipeatuses ja ristmikul kesklinnas ja selle lähedal.

Plaanid on kavas ellu viia tänavu sügisel ja järgmise aasta kevadel. Parendused on kavas ühissõidukipeatustes Kaarli ja Mere puiesteel, Tõnismäel ja Tallinna Ülikooli peahoone ees, samuti Gonsiori, Fr. Kuhlbarsi, Laulupeo ja Vesivärava tänava ristmike piirkonnas, Majaka ja Lasnamäe tänava ristmikul ning Tuukri ja Petrooleumi tänava ristmikul. Tagasiside on oodatud e-posti aadressile Karel.Saar@tallinnlv.ee 26. aprillini.

Kaarli puiestee ja Vabaduse väljaku ning Tõnismäe bussipeatustesse on kavas rajada eraldi bussiooteplatvormid praeguse bussitasku kohale, nii et jalgrattatee kulgeks platvormi ja kõnnitee vahelt. Bussid hakkaksid edaspidi peatuma bussirajal. Võimalusel lisatakse peatusesse ka uut haljastust. Esialgsel eskiisil on näidatud ka asukohad, kuhu saab paigutada uusi jalgrattaparklaid.

Estonia puiestee ja Tallinna Ülikooli peatustes on kavas ooteala koos uute ootekodadega paigutada tänava äärde.
Majaka ja Lasnamäe tänava ristmikul muudetakse ristmiku geomeetriat ning muudetakse liiklemisruum jalakäijatele ja jalgratturitele mugavamaks.Muudatused aitavad luua parema ühenduse Gonsiori tänava ja Majaka tänava vahel möödunud aastal valminud Siug-nimelise jalakäijate ja jalgratturite silla kaudu.

Tuukri ja Petrooleumi tänava ristmikku muudetakse osaliselt nii, et selle ületamine oleks jalgratturitele ja jalakäijatele mugavam ja ohutum.
Lisaks eelnevale on kavas rattaradade järkjärguline ohutumaks muutmine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.