"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Koolivaheaeg toob jooksutrennid ja keskaegsed õuemängud (0)
26. aprill 2022
Scanpix

Lasnamäel ergutab vaheaeg tutvuma Tondiraba pargiga, botaanikaaia kartulipäev aga krõpse valmistama.

Õiget jooksutehnikat aitab õppida ka tasuta jooksutrenn Reidi tee promenaadil 26. aprillil, kogunemine kell 18 Russalka juures. Neil, kes pole ammu jooksurajale saanud või proovivad tervisejooksu sel kevadel lausa esimest korda, soovitab treener Pille-Riin Toomsalu ennekõike jõukohased eesmärgid seada. “Et seda saavutada, on vaja kehal koormusega kohaneda, ja sedasi jooksuvõimekus tasapisi kasvab,” ütles Toomsalu.

Turvaline liiklus selgeks

Jooksuriietuse valikul tuleb arvestada kehatemperatuuri tõusuga. “Kael, pea, kõht ja selg olgu kaetud, muidu tuleks aga valida üldiselt hästihingav ja vabalt liikumist võimaldav kerge ning mugav riietus,” ütles Toomsalu, kes jalanõudest soovitab kergeid ja piisava toestusega jooksutosse, mis võiks olla number suuremad. “Jooksu ajal jalg paisub ja siis hakkab jalanõu pitsitama ning vereringet takistama.”

Algajad võiksid katsetada jooksu ja kõnni kombineerimist. Samuti peab paika uskumus, et halvad emotsioonid saab endast välja joosta. “Jooksmine on üks füüsilise aktiivsuse vorme ja kui me treenime, siis vallanduvad kehas keemilised ühendid – endorfiinid ehk heaoluhormoonid,” lausus Toomsalu. “Kindlasti tuleb kõigile tuttav ette see eufooriatunne, mis järgneb jooksmisele või ka muule treeningule. Jooksmine aitab vähendada ärevust ja stressi, tõstab enesehinnangut ning toob parema une.”

Kristiines Räägu pargis (Nõmme tee 52) saab 27. aprillil alates kella 12 tegeleda laste lõbusa mängulise joogaga, mis arendab kehalist liikumist eri harjutuste kaudu ning toetab loovust, osavust ja koostööd. Treening on ajendatud Islandi ennetusmudelist, mis linna sotsiaal- ja tervishoiuameti eestvõttel rakendumas.

30. aprillil kella 12-15 on Tondiraba pargis liiklusohutusalane teabepäev, kus munitsipaalpolitsei tutvustab liikluslinnakus liiklusmärke ja õpetab ohutult teed ületama. Transpordiameti kergliikuri töötoas saab katsetada, kuidas väikesel kiirusel hallata elektritõukeratast, millele tähelepanu pöörata ja millega peab arvestama. Jalgratturi ohutuspunktis jagab politsei nõuandeid turvaliseks liiklemiseks rattaga ja tutvustab õiget turvavarustust. Testida saab oma liiklusalaseid teadmisi ja praktilisi oskusi vigurrajal.

Ennetaja Kiirabi ohutuspunktis saab ülevaate esmaabivõtetest, kohal on ka kiirabiauto. Velomarketi jalgrattahoolduse töötuba jagab teavet eri rataste kohta ning tutvustab rattaga sõitmiseks vajalikke töövahendeid, õlisid ning tarvikuid.
Botaanikaaed kutsub õpilasi koolivaheaja taimepäevadele, mis toimuvad 25.-28. aprillini ja kestavad kaks tundi päevas, kella 11-13. Oodatud on 7-14-aastased õpilased. 26. aprill on pühendatud kartulile, siis valmistatakse krõpse ja tehakse kartulitrükki. 27. aprillil sukeldutakse taimede mikromaailma ja vaadeldakse botaanikaaia välis- ja sisekollektsioonide põnevaid eksponaate mikroskoobi all. Üheskoos meisterdatakse preparaate ja tutvutakse mikroskoobi tööpõhimõtetega.

28. aprillil otsitakse esimesi kevadekuulutajaid botaanikaaias ja mängitakse lõbusaid mänge. Osalustasu lapse kohta päevas on 10 eurot, nelja päeva pilet 30 eurot. Tasuda saab kohapeal botaanikaaia kassas, kus on ka kogunemine. Riietuda tuleks arvestusega, et osa tegevusi toimub õues. Soovi korral võtta kaasa jook ja söök. Registreerimine https://bit.ly/koolivaheaegTBAs

Põhja-Tallinnas sisustab koolivaheaega 25.-29. aprillini toimuv noortekeskuse linnalaager “Elu on lill”, kuhu on oodatud 9-14-aastased lapsed. “Laager keskendub aianduse, ökoloogia, keskkonnasäästlikkuse ja aktiivse eluviisi teemadele,” ütles Põhja-Tallinna vanem Manuela Pihlap. “Kavas on ekskursioon loomaaeda, piknik Paljassaarel, tegevused Kopli kogukonnaaias ja loodussõbralikud töötoad, muidugi ka aktiivsed mängud ja tegevused. Näiteks õpetatakse noori turvaliselt rulaga sõitma.”

Osalejatele pakutakse iga päev ka taimetoidu lõunasööki. Linnalaagri osalustasu on 63 eurot.

Õppekäigud loomaaeda

Loomaaia linnalaagris “Metsa(m)elu” ootavad 26. ja 27. aprillil kella 10-14 ees põnevad õppekäigud, retked kevadisse Veskimetsa, õpituba loomade tegevusjälgede tundmaõppimiseks, vahvad meisterdamisülesanded ja mängud. Oodatud on 7-11-aastased, ühes rühmas on 15 last. Mõlemal laagripäeval ootab lapsi soe söök loomaaia kohvikus. laagri kahe päeva hind on 35 eurot.

26.-29. aprillini tutvustab noortele Lasnamäe elanikele tööturu võimalusi noortebörs. Linnaosa noortekeskusesse oodatakse 16-26-aastaseid noori, kes soovivad end tööeluks ette valmistada. Kohapeal saab tutvuda eri asutuste ja ettevõtete tegevusega ning nende pakutavate võimalustega. Karjäärinõustamise kõrval saab osaleda töötubadest. Need toimuvad enamasti vene keeles, kuid sõltuvalt osalejatest ka eesti keeles. 29. aprillil tulevad üritusele ettevõtete ja organisatsioonide esindajad, kes tutvustavad oma asutusi ning noortele suunatud võimalusi ja sobivaid töökohti.

Väljasõit Valgejõele

Mustamäe avatud noortekeskus (Ehitajate tee 82) ootab 25.-29. aprillini koolivaheaja lastelaagrisse. Hind 54 eurot sisaldab Skyparkg, spaa, kino ja Lasergame külastusi ja robootika töötuba TalTechis. Lisainfo ja registreerimine tel 5326 8714, julia@mank.ee Lisaks tasulisele linnalaagrile ootab noortekeskus tööpäevadel kella 12-18 täiesti tasuta külla noori vanuses 7-26. Keskus korraldab põnevaid üritusi, programme, projekte, laagreid, koolitusi ja palju muud huvitavat. Mängida saab lauatennist ja -hokit, õhuhokit, piljardit, PlayStation´it, VRi, Xboxi ning 63 eri lauamängul. Noorte kasutuses on arvutiklass, renoveeritud ja hästi varustatud köögiruum, suur peeglitega saal spordi- ja tantsutrennideks. Noortekeskuse õues asuvad ka Mustamäe kogukonnaaed ja renoveeritud korvpalliplats.

Kaja kultuurikeskuses (E. Vilde tee 118) tloimub 25.-28. aprillini kella 10-16 koolivaheaja laager “Mängides nutikaks”, hind 80 eurot. Laager aitab lastel leida oma tugevused ja anded, aga pakub ka teadmisi ettevõtlikkusest ning taskuraha teenimise võimalustest. Oodatud on 9-13-aastased lapsed. Iga päev on soe lõunasöök ja puuviljapausid, registreeruda saab info@kajakeskus.ee ja tel 5388 6330.

Nõmme huvikool korraldab linnalaagri 26.-28. aprillini. Laste huvi kunsti, tehnika, muusika ja loodusainete vastu ergutavad mängud ja praktilised töötoad. laagri jooksul külastatakse Nõmme huvikooli kolme maja. Laager maksab 55 eurot, registreeruda saab https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc6zBs_EctlersrQSKTW-zRqmQBJ7dK7SZEd-bsaya8GH14vg/viewform

25.-27. aprillini toimuvasse koolivaheaja laagrisse on oodatud 7-13-aastased lapsed, keda kella 10-16 ootab tegevus kõigis kolmes huvikooli majas, aga ka väljasõit Lahemaale. Laager maksab 60 eurot.

Koolivaheaeg keskraamatukogus ja linnamuuseumis

• Keskraamatukogu laste- ja noorteteeninduse muusika- ja filmisaalis (Estonia pst 8) 25. aprillil kella 17-19 Scream Queens. Kavas karaoke ja lauluteemalised mängud, lauldakse ka pilli saatel ja räägitakse muusikast üldiselt. Sobib 12-18-aastastele.
• 26.-28. aprillini kella 14-16 toimub keskraamatukogus Kinect mängude pärastlõuna Xboxil lastele vanuses 8-13 aastat.
• 27. aprillil kella 10.15-10.45 keskraamatukogus raamatute ettelugemine mudilastele ja ühine piltide vaatamine. Kella 12-13 värvimine, kella 14-15 saab tutvuda Lego WeDo jm robotitega.
• 29. aprillil kella 16-17 keskraamatukogu lauamänguõhtu. Osalemissoovist saab teada anda laste- ja noorteteeninduses kohapeal, tel 683 0914 või laste@tln.lib.ee.
• Kalamaja muuseumis saab 27., 28. ja 29. aprillil kella 13-15 meisterdada, oodatud on eriti lapsed vanuses 7-12 aastat. Osalustasu 5 eurot.
• Kiek in de Köki kindlustusmuuseum tutvustab 26. aprillil kell 15 näitust “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos”. Koomiksite töötuba juhendab kunstnik Karl-Erik Talvet. Vanusele 7-12, osavõtt muuseumipiletiga 5 eurot. 27. aprillil kell 15 tehakse retk bastionikäikudesse, mis sobib 7-12-aastastele. Osavõtt muuseumipiletiga 5 eurot. Veel on kavas näitusest inspireeritud lauamängude töötuba vanusele 7-12, osavõtt muuseumipiletiga 5 eurot.
• Lastemuuseumi Miiamilla koolivaheaja töötubade sarjas tulevad jutuks kombekas käitumine, tabud ja viisakusreeglid. 27. aprilli kell 14 algavas töötoas “Puuks laua all” õpetab söögiriistu tundma, salvrätti kasutama ja kokale salasõnumeid jätma. Kõik osalised saavad näidata oma häid kombeid ühisel pannkoogipidusöögil. Tasu 6 eurot lapse kohta sisaldab töötoa materjale ja muuseumikülastust. 28. aprillil kell 14 algavas töötoas räägitakse õhu seiklustest meie kehas. Teada saab, milline õhk on nakkav, lõhnatu või lämmatav. Sobib 6-10-aastastele, osalustasu 6 eurot sisaldab töötoa materjale ja muuseumikülastust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.