"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Kumus näeb Terje Toomistu Amazonase filmi (0)
04. mai 2022
"Amazonase veenid". Foto: kaader filmist

Pärast pikka ootust jõuab esmakordselt siinse vaataja ette dokumentaalfilm „Amazonase veenid”, mille kaasautoriks on Terje Toomistu.

See on vaatlev rännak mööda Amazonase jõge – ainsat teed, mis ühendab Peruu põhjatutes vihmametsades elavaid väikesi kogukondi suure maailmaga.

Ilma ilustamata näitab film, mis kuulub Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja, kohalike inimeste igapäevaelu kohati nädalaid kestval armutul teekonnal ühest punktist teise, kus siiski on koht ka unistustel, soovidel ja usul paremasse tulevikku.

Pikka teekonda, mille Toomistu võttis ette koos Peruu kaasautorite Álvaro ja Diego Sarmientoga, saadavad lood uppuvatest jõelaevadest, jões hulpivatest loomadest, sadamatööliste raskest elust ning pardale toitu müüma tulevatest naistest ja lastest.

„Lääne kultuurides kiputakse Amazonase piirkonda kujutama pigem müstifitseeritult ja romantiseeritult. Selles vaatlevas laadis dokumentaalfilmis valisime teise tee, keskendudes kogemusliku reaalsuse vahendamisele Amazonase piirkonnas, kus veeteed ongi ainsaks kogukondi ühendavaks sillaks. Film ei ava mitte ainult kauba, inimeste, samuti ideede, unistuste ja ihade liikumisi maailma suurimal jõel, vaid ka seda, kuidas kaubalaevad toimivad liminaalse tsoonina. Olgugi et moraalselt ei saa laita kellegi soovi osaleda moderniseerumises või globaalses kaupade ja ideede ringluses, peame Peruu põlisrahvusest kaasrežissööridega filmi koloniseerimise metafooriks, kuivõrd taolised laevad olid piirkonna peamiseks transpordivahendiks ka sajanditaguse kautšukibuumi ajal,” ütleb filmi kaasrežissöör, -stsenarist ja -operaator Toomistu ise selle saateks.

„Amazonase veenid” esilinastus eelmise aasta lõpus maineka Leipzigi dokumentaal- ja animafilmide festivali võistlusprogrammis.

Toomistu eelmine pikk film, 2017. aastal valminud „Nõukogude hipid” osales rohkem kui 30 festivalil.

Kolmapäeval, 4. mail kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatavad sisse Terje Toomistu ja antropoloog ning reisijuht Ivo Tšetõrkin. Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.

Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.

Filmi treilerit vaata https://www.youtube.com/watch?v=AbUauMkBnlY.
Filmi kohta vaata lähemalt https://kumu.poff.ee/film/amazonase-veenid/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.