"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
vaata fotosid Eesti esimene pilvelõhkuja Viru hotell tähistab 50. juubelit (0)
06. mai 2022

Mai esimesel nädalal tähistab 50. juubelit Viru hotell, kus on peatunud näiteks Elisabeth Taylor, Neil Armstrong, Valentina Tereškova, Alla Pugatšova ja paljud teised.

Vaata galeriid (13)

Viru hotell avati 1972. aastal. “Lisaks sellele, et avamise järel oli Viru Eesti esimene pilvelõhkuja, oli see ka märk läänelikust kultuurist ja turismivõimaluste avardumisest. Hotell valmis Soome ehitusettevõtte Repo juhtimisel toona ENSV-s rekordilise kiirusega, vaid kolme aastaga,” ütles hotelli tegevjuht Sari Sopanen. Viru hotell on siiani nii toatüüpide kui ka tubade arvu poolest Eesti suurim. Ühtekokku on hotellis nüüdseks 516 tuba.

Vaata galeriid (63)

“Kui see avati siis see oli nagu puhang värsket õhku, selline läänelik asi,” sõnas tallinlane Anneli. “Kunagi kandideerisin siia kohvikusse isegi raamatupidajaks tööle, aga teine töökoht ei lasknud mind kahjuks ära,” rääkis oma mälestustest Heidi.

“Olen siin palju ööbinud, veel hiljutigi käisin Viru hotellis abikaasaga. Ööbisime kõrgel ülemisel korrusel, meenutasime noorust,” meenutas tallinlane Aimi.

1972. aastal avatud Nõukogude superehitis oli tol ajal märk läänelikust kultuurist ja turismi avardumisest. See püstitati vaid kolme aastaga, et kiirelt suurenevat Soome turistide voolu teenindada. Ka tänane juubelihõnguline päev avati konverentsiga, mis pühendus Tallinna turismile.

“Viru hotell on väga sümboolne koht- see on nii Tallinna sümbol, kui turismi sümbol üldiselt Tallinnas ja Eestis, aga ka Soome-Eesti sõpruse sümbol,” sõnas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. “Mis puudutab minu isiklikku kogemust, siis see on üks nendest hotellidest, kuhu tulevad väga tihti ka sportlased.”

“Viru hotell on läbi ajaloo olnud alati palju suurema mõjuga, kui vaid külaliste majutamine. Näiteks alates 2004. aastast on hotelli kõrval ka Viru keskus. Lisaks sellele on hotelli lahutamatuteks osadeks söögikohad, ööklubi, konverentsikeskus ja muuseum,” tõdes Sopanen. Tavaoludes ööbib hotellis umbes 250 000 külastajat aastas, neist üle 60% on Soomest.

Juubeli auks korraldatakse sel nädalal ka KGB muuseumituure, kontserte Cafe Amigos ja teisigi üritusi. Lõbusaid lugusid meenutavad tänaseks paljud kuna algusaegadel töötas majas lausa 1000 inimest. 20 aastat Viru Hotellis erinevatel ametitel töötanud Rein Beljaev peab hotellis saadud kogemusi kogu hilisema edu aluseks ja meenutab aegu vaid hea sõnaga.

“Aastaid tagasi kui tulid need teepakid, mis olid nööri otsas siis need pandi hotellis hommikusöögi lauda ja kõik eeldasid, et need pannakse ju vette aga seal oli üks grupp võõramaalasi, kes polnud neid teepakke kunagi näinud. Kelner läks mööda ja ütles naljatledes, et pange suhu endale ja jooge vett peale. Hea näide oli siis sellest kuidas 20 inimesega grupp istus seal ja nöörid rippusid suust välja,” rääkis lõbusast seigast endine Viru Hotelli kelner ja Schneeli restorani omanik Rein Beljaev.

Eilset päeva jäi lõpetama endiste ja praeguste töötajate pidu. Mõned töötajatest on nii pika staažiga, et mäletavad ka KGB aegu. Näiteks kogu side ja hoolduse eest hoolitsenud Enn Palmets töötas Viru hotellis 44 aastat.

“Eks me aimasime palju asju, aga ega keegi meiega sellest otseselt ei rääkinud. kuigi jah KGB’ga olid meil samad kaablid ja telefonide pealt kuulamine ja sellised asjad olid ikka majas olemas,” rääkis kunagistest aegadest Viru Hotelli endine hooldusjuht Enn Palmets. “Põnevad ajad olid – vene ajal polnud näiteks midagi saada, kõik pidi ise välja mõtlema ja tegema, aga mina olin selline õnnelik inimene, et mul oli hobi ja töö üks ja sama. Seega mul oli väga mõnus tööl käia.”

1990. aastate alguses liikus hotell eraomandisse ja sellest sai uue majanduse musternäidis. “Teised hotellijuhid on tunnistanud, et jälgisid pidevalt, mida tollane hotellijuht Yrjö Vanhanen ette võtab,” ütles Sopanen. Hotell läbis 1990. aastatel põhjaliku uuenduskuuri ja pälvis esimese majutuskohana Eestis rahvusvahelise ökomärgi Green Key.

Viimase kahe aasta jooksul koroonakriisist tulenevalt hotellis olnud tavapärasest vähem külalisi. 50. juubelit tähistades vaatab Viru hotell positiivselt tulevikku ja suvel on ees ootamas üle pika aja taas turistiderohke suvi.

Original Sokos Hotel Viru on Eesti suurim hotell ja kuulub Soome hotelliketti Sokos Hotels. Lisaks majutumisele tegutseb hotellis kaks restorani, kohvik, pubid, saunad, katusebaar, ööklubi Cafe Amigo, muuseum, ilustuudio ning 11 saaliga konverentsi- ja banketikeskus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.