“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
videolugu Putukaväila konkursi võitsid põhust kabel ja liikidevaheline ristmik (0)
09. mai 2022

Putukaväila installatsioonivõistlusel valis rahvas avalikul hääletusel võitjaks teose “Akadeemia tee liikidevaheline ristmik” ning rahvusvaheline žürii installatsioonid “Põhukabel” ja “Roo”, esimene neist on nüüdisaegne kogukonna paviljon.

“Konkursil osalenud kavandid olid kõik omanäolised ja keskkonnasäästlikud, nii et võidutööde väljaselgitamine oli paras probleem,” ütles žürii esimees, abilinnapea Vladimir Svet. “Lõpuks tõusid esile need tööd, mis sobisid enim Putukaväilaga ja on korraga nii funktsionaalsed kui ka kunstiliselt põnevad. Hea meel on selle üle, et tegelikult paistis ka žüriile silma rahvahääletuse võitjaks osutunud “Akadeemia tee liikidevaheline ristmik”. Loodame, et see või taoline lahendus jääb sinna pikemaks ja teenib oma eesmärki.”

Vaata galeriid (21)

Mustjõele kerkiv “Põhukabel” on kaasaegne kogukonna paviljon, kus saavad kokku kohalikud väärtused, looduslähedane ehitusviis ja materjal, kogukondlikud tegevused, isetegemisrõõm ja looduses aja veetmine.

Oluline maamärk

Žürii kiitis, et “Põhukabeli” lahendus on põhjalikult läbi töötatud ja asukoht väga hästi valitud. Mustjõe asumis on vaja just kohaliku rahva kogunemiskohta. Esitatud installatsioon on avatud ja kutsuv, hea materjalikasutusega ja vastupidav. Kiiduväärt mõte on kogukonna kaasamine kavandi elluviimisse.

Mustjõele, Veskimetsa ja Väike-Õismäele rajatav “Roo” koosneb kolmest järjestikusest installatsioonist, mida ühendab nende loomiseks kasutatav materjal – pilliroog. “Roo” pakub üllatusi inimkülastajale ning elupaika putukatele.
“Roo” puhul hindas žürii, et see sobitub väga hästi Putukaväilaga, olles lisaks inimestele mõeldud ka putukatele. Traditsiooniline materjalikäsitlus ja minimalistlik vorm mõjuvad atraktiivselt. Kolme installatsiooni kavandamine on nutikas viis Putukaväila eri ruumiosade ühtseks sidumisel.

Lisaks märkis žürii ära kavandi “Punutis” – kogukonnaga koos ehitatud paviljoni ja sündmusteruumi, kus lõimuvad inimesed, loodus ja materjal.

“Akadeemia tee liikidevaheline ristmik” meeldis žüriile, sest see töötab mitmel tasandil ja on eelkõige putukatele suunatud. Samas loob see ka uue maamärgi, mis juhib tähelepanu rohealade katkestatusele linnas.

Rahvalemmiku hääletuse osavõtt oli üle ootuste suur: oma hääle lemmik-linnaruumikunsti projektile andis 1053 inimest. “Meil on väga hea meel, et konkursile esitati lausa 19 tööd ja kavandite tase oli kõrge,” ütles Tallinna strateegiakeskuse linnakunsti kuraator Kati Ots. “Lisaks rõõmustas rahva aktiivne osavõtt hääletusest, mis näitab, et inimesed peavad oluliseks oma kodukoha kujundamises kaasa rääkimist ja et kunst läheb inimestele korda.”

Silmailu järgmise aasta lõpuni

Tallinn premeerib iga võidutööd 4000 euroga. Installatsioonid kerkivad vastavatesse kohtadesse Putukaväilale 2022. aasta suve jooksul. Teosed jäävad Putukaväilale vähemalt 2023. aasta lõpuni.

Konkursi eestvedaja on Tallinna strateegiakeskuse ruumiloome toimkond koos Putukaväila töögrupiga. Ideekonkurss lähtub Putukaväila ideest, arengustrateegiast “Tallinn 2035” ja Tallinna kui Euroopa rohelise pealinna 2023 eesmärkidest.

Putukaväil on üks Tallinna kui 2023. aasta Euroopa rohelise pealinna lipuprojektidest. See on endiste kõrgepingeliinide alale rajatud piklik park, kus on kõik jäetud nii looduslikuks kui võimalik, et putukatel ja pisiloomadel oleks seal mõnus toimetada.

Rohkem infot leiab Putukaväila kodulehelt https://www.putukavail.ee/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.