“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
JUHTKIRI Suure sisuga väike linn (0)
09. mai 2022
Krista Kiin.

Dirigent Kristjan järvi ütles eelises Pealinna lehes tabavalt, et Tallinn on suur väike linn. Enam täpsemini poleks saanud öeldagi – Tallinn võib mõne metropoliga võrreldes tunduda küll väike suuruse poolest, aga tegelikult on siin olemas kõik kohad ja sündmused, mida suurelt linnalt oodatakse. Kes igatseb teatrisse või džässiklubisse, sellel valikut jagub. Ikka toimub mõni festival, olgu siis nimetajaks kammermuusika, ekstreemsport või kohvijoomine.

Muuseumid tegutsevad muuhulgas keskaegsetes kaitserajatistes ja rohkem kui saja-aastases vesilennukite angaaris, näituseid korraldatakse nii 1980ndate kultusbaaris kui ka lausa pilvepiiril. Sealjuures kulub vanalinna ühest otsast teise jõudmiseks vaid 10-15 minutit. Saabugu kaugemalt tulijad laeva, lennuki või bussiga, igatahes leiavad nad end kohe kompaktsest kesklinnast.

15. mail tähistamegi Tallinna päeva, märkides sellega päeva 13. sajandil, mil Tallinn sai endale linnaõiguse. Keskajast kaasaega naastes võib öelda, et mai alguse seisuga on pealinna elanike arv 446 396. Tallinna rahvastik on suurenenud üle 20 aasta järjest. Eesti pealinn on ka meie riigi sisuline keskpunkt, mille elanikuks registreeritakse end kasvõi heal tasemel koolide, aga ka tasuta ja paberpiletivaba ühistranspordi pärast.

Tallinna võib veduriks pidada ka naaberlinnade seas. Näiteks oleme õhu puhtuselt Euroopas esimeste seas ja jõulude ajal rõõmustab siin kõiki üks maailma hubasemaid jõuluturge. Kodus töötamiseks on Tallinn paremuselt neljas linn maailmas ning esimene Euroopa linnade hulgas. Eks sellele aitab kaasa siinne tehnoloogiline nutikus, sest Tallinn on olnud mitu aastat ka maailma targemate kogukondade seas.

Tallinn on parajalt väike, et oma sihtkohta jalutada või jalgrattal vändata, ja teisalt suur, et alati midagi uut avastada. Kes soovib naudelda mõnes taimetoidurestoranis, leiab selleks mitmeid võimalusi, kusjuures suur osa pealinna parimatest restoranidest kasutab peamiselt kodumaist toorainet. Paljud ehk veel ei teagi, kuid Tallinnas tegutseb ka restoran, mis kasutab toiduvalmistamisel tooraine maksimaalselt ära, ning kui midagi ka üle peaks jääma, läheb see komposti. Julgelt võib siinsetes söögikohtades eelistada toidu kõrvale puhast kraanivett, mida linnaelanikest joob valdav enamus. Mitmel pool – nii südalinnas kui ka seda ümbritsevates linnaosades – on üles seatud avalikud joogikraanid, kus meie süvenevas varasuves janu kustutada ning avastusretkele suundudes veepudelit täita saab.

Mõistagi ei ole tallinlased harjunud Tokyo või New Yorgi hektilise elutempoga, ega peagi. Pigem võiks meil kõigil jaguda rohkem võimalusi õdusaks ajaveetmiseks – miks mitte unustada end lugema näiteks Viru Keskuse Rahva Raamatusse, mis hiljuti valiti maailma parimaks raamatupoeks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.