“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Linn tutvustab Nõmme-Mustamäe terviseradade arendamist (4)
11. mai 2022
Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala. Foto: Riina Kotter

Tallinna linn jätkab aruteluga Nõmme-Mustamäe terviseraja arendamiseks, et koostöös kohaliku kogukonnaga leida parimaid võimalikke lahendusi. Uus koosolek terviseradade tuleviku teemal toimub kolmapäeval, 11. mail kell 17.30–19 Nõmme Kultuurimajas.

Mustamäe linnaosa vanema Lauri Laatsi ja Nõmme linnaosa vanema Lauri Paeveeru eestvedamisel toimuvale kohtumisele on kaasatud ka Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti, SA Eesti Terviserajad, RMK ja riigi Keskkonnaameti esindajad.

„Linnaruumi arendamine on oluline, kuid see peab toimuma arvestades nii seda kasutada soovivate linlaste huvide kui ka olemasoleva rohevõrgustikuga. Maastikukaitseala arendamisel hoiame fookuses elurikkuse säilitamist ning püüame sekkuda looduskeskkonda nii vähe kui võimalik. Avalik arutelu on hea võimalus selgitada välja projekti kitsaskohad, et liikuda edasi kõikide osapoolte arvamust arvestades,“ ütles Lauri Paeveer.

„Kahjuks ei ole projekt kulgenud ladusalt, levinud on vastukäiv informatsioon ning osapooled pole suutnud piisavalt omavahel tegevusi koordineerida. Tuleb tunnistada, et ka kohaliku kogukonna kaasamine on olnud hektiline ja sedagi saaks paremini teha. Seega pean mõistlikuks asja üle veelkord arutada ning võimalike lahenduste üle nõu pidada,“ lisas Lauri Laats.

Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala kergliiklusteede projekt on koostatud SA Eesti Terviserajad eestvedamisel ja on osa suuremast terviseradade võrgustikust, mis paikneb Mustamäe ja Nõmme linnaosade piiril. Projekti laiemaks eesmärgiks on keskkonnahoidlikuma, puhtama, turvalisema ja aktiivsema linnakeskkonna loomine. Kavas on rajada terviserajad ning laiendada kergliiklusteede võrgustikku. Uuendatakse olemasolevad jalgteed ja käigurajad ning tänavavalgustus, ehitatavad terviserajad viiakse kokku olemasolevate kergliiklusteedega. Pargi kasutamiseks luuakse mitmekesisemaid võimalusi, jalgsi ja rattaga liikumine muudetakse mugavamaks ja turvalisemaks. Keskkonnaameti loal on ühe teelõigu äärest ümber istutatud kaitsealuseid taimi, et väärtuslikud liigid rekonstrueerimistööde käigus kannatada ei saaks.

Lõpliku projekti realiseerimisel arvestatakse eri osapoolte kommentaare ja ettepanekuid, aga ka erinevate sihtrühmade vajadusi. Näiteks ainus plaanis olev asfalttee toob loodusesse mitte ainult jalakäijaid ja jalgrattureid, vaid võimaldab seal liikuda ka ratastooli kasutatavatel inimestel.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K.
11. mai 2022 14:58
Piirkonda, kus elavad 1. ja 2. kategooria looduskaitsealused liigid ei ole mõistlik ehitada asfaltkattega teed. Teiseks alustati puude raiumisega kohalikke inimesi korrektselt kaasamata. Selline käitumine pole kohane loodusest hoolivale linnale, veel vähem Euroopa rohelisele pealinnale 2023.
Helena
11. mai 2022 09:52
"ning püüame sekkuda looduskeskkonda nii vähe kui võimalik" asfalt maastikukaitsealale on väga suur sekkumine. Ma saaks aru kui olemasolevad peateed, mis on valgustatud ja pinkide-prügikastidega varustatud, saaksid uue loodusliku teekatte. Aga asfalt ja selleks puude maharaiumine? Seadusevastane.
Jalakäija
4. mai 2022 14:13
Miks linn ei tee midagi jalakäijate heaks linnatänavatel? Kõnniteed on aastakümneid uuendamata, ratastooliga ei pääse suurem osa kohtadesse ligi. Kas keset metsa tehakse tee, kuna siis ei ole jalakäijad autodel ees?
K. Kambala
4. mai 2022 12:21
Nüüd Kõlvart kaevab Ukraina rindedesertööride metsavennapunkrid üles ja juhatab ukride või jänkide MP koerad peale.