“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
video Arheoloog: Lootsi tänava laevavrakil elas ilmselt laevakaitsemeeskond, kes tegutses piraatide vastu (0)
12. mai 2022

“Tegu oli  ikkagi kaubalaevaga, aga kaubalaeva pidi kaitsma kaitsemeeskond ja see seletab ka laevalt leitud ammunoole otsade lugu. Ilmselt elas siin laeval laevakaitse meeskond, kes tegutses just piraatide vastu, ” rääkis arheoloog Silver Jäger. 

Jägeri sõnul osutus huvitavaks leiuks kompass, mis tuli kahes osas välja. “Esimesena tuli kompassi roos,” rääkis ta.  “Kõik arutasid, et  mis see küll olla võib, sest keegi midagi sellist varem näinud ei olnud. Mõned päevad  tagasi, kaks meetrit eemalt leidsime ka kompassi kere.”

Lootsi tänaval päevavalgele  tulnud  keskaegse laevavraki kaevamistööd on peatselt  lõpule jõudmas. Kõige erilisemad leiud on välja tulnud ahtri osas, kus olid teadaolevalt  laeva meeskonna eluruumid.  Leitud on  näiteks üks tinast tehtud loodiraskus, vaase, paari roti säilmed  ja väga suur hulk ammunoole otsi. Kõige vägevam ja ülimalt haruldane  leid on aga kahtlemata laeva kompass.  

Väga paljud detailid, mida tavaliselt arheoloogiliste laevade puhul ei näe, näiteks siseruumid, on selle  koge  puhul hästi säilinud.

“Huvitav on see, et siseruumid ei ole mitte lihtsalt kindlaks tehtavad liiva sees, et jah seal nad on olnud, vaid need siseruumid on täiesti olemas puitseintena, mis on  kinnitatud ja õiges kohas. Õnnetuseks on tegemist sellise leiuga, mida lihtsalt ei  pane riiulisse, vaid tema eest tuleb koguaeg hoolitseda. Tuleb hakata teda konserveerima ja  puhastama,” rääkis Eesti Meremuuseumi teadur  Priit Lätti.

Eesti Meremuuseum on alustanud laevavraki säilitamiseks vajalike ettevalmistustega. Nii pea kui võimalik, plaanitakse koge viia 2015. aastal Lennusadama ja Patarei arenduse vahelisele alale ehitatud laevahalli. Kuna vrakk on 9 meetrit lai ja ligi 25 meetrit pikk, tuleb laevahall suuremaks ehitada.

Eesti Meremuuseumi haldus- ja arendusteenuste juht Margit Dengo sõnul jõuab koge Lootsi tänavalt eeldatavasti nendeni juba juunikuus.  “Samas kõik ehitusega seotud protsessid võtavad kõik ilmselt pikemat aega sest paratamatult me peame ka riigihankesse minema. Kui ta juunikuus siia  jõuab, siis me saame esialgu kiletada teda või ehitada ajutise telgi ümber, mis aitaks siis varjata teda päikesevalguse eest ja hoida paremaid kliimatingimusi.

Millal saab Lootsi laevavrakki uudistada muuseumi Lennusadama ajutises Laevahallis, täpsustub lähima kuu jooksul nagu ka esialgne eelarve.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.