"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Löwenruh' madalseiklusraja ehitus algab tänu Kristiine elanike aktiivsele osalemisele kaasava eelarve hääletusel (1)
12. mai 2022
Foto: Kristiine LOV / foto on illustratiivne

Kristiine Linnaosa Valitsuse tellimusel rajatakse Löwenruh’ parki ettevõtte 3park Eesti OÜ poolt Eesti suurimaid seiklusradu, kus on võimalik kõikidel seiklushimulistel ennast proovile panna. Tegemist on Tallinna linna 2021. aasta kaasava eelarve Kristiines rahvahääletusel teiseks jäänud ideega. Kuna vahe võitjaga oli vaid üks hääl, siis otsustati ellu viia nii Tildri tänava jaapanipärase minimetsa projekt kui ka nooremale generatsioonile põnevust ja pinget pakkuv seiklusraja idee.

Idee autor on Tallinna koolitüdruk Rachel Karolin Kunda, kes arvas, et lastel ja noortel võiks olla rohkem ägedaid võimalusi oma vaba aega värskes õhus veeta.

“Olen suur seiklusadade fänn ning kellele ei meeldiks trossilaskumised. Minu ettepanek oli, et neid võiks olla vähemalt kaks ja mulle teadaolevalt nii ka tehakse,” rõõmustas Rachel Karolin ja rääkis, et kui ta oli väiksem, siis käis ta tihti vanematega Löwenruh´ pargis mängimas ja siit põhjus, miks valik langes just Kristiine ja Löwenruh´ kasuks. “Mulle tutvustati seiklusraja projekti ja ma ootan põnevusega, millal see ükskord valmis saab, sest sellest tõotab tulla üks tõeliselt lahe koht.”

„Ehitatav Löwenruh’ rada on üks suurimaid postidele paigaldatavaid madalseiklusradu Eestis ja selle kasutamine on tasuta kõigile! Raja läbimiseks ronimisvarustust ei ole vaja ning kõik elemendid saavad olema paigaldatud madalale, nii et igas vanuses, kaalus ja pikkuses soovijad saaksid sellel ronida. Lisaks paigaldatakse kukkumist pehmendav aluskate. Rajale paigaldatakse 41 erinevat ronimiselementi ja 2 pikka laskumist 30 tugipostile. Osavamatele paigaldatakse ka keerulisemaid elemente,“ kirjeldas seiklusraja projekteerija ja ehitaja 3park Eesti OÜ esindaja Kaspar Nõmberg.

„Ehitusel kasutatakse loodusesse sulanduvaid toone, mis sobiks ka pargikeskkonda,“ kirjeldab Nõmberg suvel valmiva raja sobivust parki. Raja lõppu on planeeritud ehitada kaks 60-meetrist trossilaskumist.

Kristiine Linnaosa vanem Jaanus Riibe tänab kõiki linnaosa elanikke, kes madalseiklusraja poolt hääletasid, ja selgitab, et lume sulamist oodanud ehitustööd said kevadise stardi. “Park on kaitse all ning projekteerimise käigus pidi arvestama paljude eritingimustega, ning rajatav seiklusrada täiendab olemasolevat pargikeskkonda vaba aja veetmise võimalusega. Ehitusluba väljastati eelmise aasta hilissügisel, tööde paremaks kulgemiseks otsustati ehitusega alustada kevadel, et noored juba varsti saaksid värskes õhus seiklusrajal seigelda. Raja kandev struktuur juba kerkib!”

Linnaosavanem lisas, et madalseiklusraja ehitamine on hea näide sellest, kuidas ühe noore ideest võivad rõõmu tunda nüüd kõik Tallinna elanikud – tasub oma ideid kaasava eelarve ideekorje ajal esitada! “Löwenruh´ park ei ole populaarne mitte ainult Kristiine elanike hulgas, vaid siin käivad aega veetmas inimesed ka teistest linnaosadest ja kaugemaltki. Kui väiksematel lastel on üle linna korralik mänguväljakute võrk olemas, siis noortel on võimalusi ahtamalt. Seiklusrada on just midagi sellist, mis võiks neid kõnetada. Vanusepiiri ees ei ole, kel vähegi tahtmist saab praeguste plaanide järgi hiljemalt jaanipäevaks, kui seiklusrada kasutusvalmis, ennast proovile panna.”

Löwenruh´ pargi madalseiklsurada ehitatakse selle tagumisse piirkonda, Algi tänavaga paralleelselt kulgevale haljasalale. Kolme raskusastmesse jagatud ligi 40 erinevat silda kulgevad mööda  tehisposte. Pargi põlispuudele seiklusraja ehitamine ei olnud mõeldav ning seepärast langes valik postipargi kasuks. Ühtegi puud maha ei raiuta ning kasutatakse maksumaalselt keskkonnasõbralikke materjale. Seiklusrada pakub nii keha kui ka vaimu arendavat tegevust, lisaks arendab see füüsilist võimekust, koordinatsiooni, tasakaalutunnetust, probleemi lahendamisoskust ja ajutööd. 

3park Eesti OÜ on üle Eesti ja teistesse Euroopa riikidesse rajanud sadu seiklusradasid, mis on kasutajate poolt hästi vastu võetud. Löwenruh´ madalseiklusrajast tõotab tulla üks Kristiine uusi tõmbekeskusi. Eesti tuntumatest projektidest tuuakse välja veel ettevõtte poolt rajatud Nõmme, Pirita, Valgeranna ja Haapsalu Seikluspargi radu ning 110 madalseiklusrada erinevais Maarjamaa paigus.

Projekti ja ehitustööde maksumus on 90 000 eurot.

Madasleiklusrada tutvustav video: vajuta siia.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ardo
7. dets. 2023 11:51
Tore rada ja tore algatus. Kahjuks on sügisest saati seal puudu igasugune valgustus. Õhtuti leidis raja ülesse vaid kottpimedas kõlavate laste häälte järgi. Nüüd kui peale kooli läheb ruttu pimedaks siis reaalselt on koolilastele sele kasutamise võimalus vaid mõni tund päevas. Tõsi küll eile seal käies polnud kell 8 õhtul enam ka kedagi. Kõrvalolev lõvipark on väga ilusasti valgustatud. PS. Anna teada koduleht ei reageeri ei teiste ega ka minu korduvatele teadetele, et valgustust pole...seda lihtsalt pole...