"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pangakaardi PIN-kood on ununenud igal teisel täiskasvanul (1)
12. mai 2022
Foto: Scanpix

Selgub, et maailmas on kahte sorti inimesi: neid, kes unustavad oma pangakaardi PIN-koodi, ja neid, kel need neli numbrit mitte kunagi meelest ei lähe. Swedbanki hiljutine uuring näitab, et 52% Eesti täiskasvanuid on vähemalt korra oma pangakaardi PIN-koodi ära unustanud. 17% täiskasvanud eestimaalasi ehk iga kuues tunnistab, et neil on PIN-kood ununenud rohkem kui ühe korra.

Mida sel juhul siis ette võetakse? Kõige sagedamini vahetatakse pangakaart uue vastu – nii vastas kolmandik eestlasi. Ühtlasi selgub, et igal neljandal PIN-koodi unustajal on just selleks puhuks kood kodus paberile kirjutatud, 5%-l on PIN-kood lausa rahakoti vahel kaasas. 15% vastajaid tunnistas, et neil on PIN-kood nutitelefoni salvestatud. Kokku on 44% inimestel neljakohaline kood kuhugi kirja pandud.

„On täiesti mõistetav, et vahel lihtsalt läheb mõni oluline asi meelest. Kuid arvestades, et PIN-kood on sisuliselt kaardiomaniku elektrooniline allkiri, siis tasub PIN-koodi meelespidamisse tõsiselt suhtuda ja seda kindlasti mitte kuhugi üles kirjutada. Abi on ka mälutehnikatest – näiteks saab numbreid seostada seikadega oma elust. Kuid aktiveerida saab ka viipemaksed kaardi või nutiseadmega või lihtsalt tuletada PIN-i meelde Swedbanki äpi kaudu,” sõnas Swedbanki klienditeenuste juht Ede Raagmets.

Vaid 7% vastas, et vaatab PIN-koodi üle pangaäpi kaudu. Märtsikuust saab PIN-i üle vaadata ka Swedbanki mobiiliäpist valides Menüü – > Kaardid -> Kaardi andmed -> Kaardi PIN-kood. Koodi nägemiseks tuleb end autentida.

Balti riikides on kogemused väga sarnased. Küll aga võis uuringuandmetest täheldada, et Leedu elanikud vastasid naabritest sagedamini, et pole PIN-i unustanud (53%). Lätlased ja leedulased on harvemini valmis PIN-koodi unustades kaarti vahetama – näiteks 56% lätlastel on PIN kuhugi kirja pandud.

Uue pangakaardi kätte saamisel õppige PIN-kood pähe ja hävitage PIN-koodi ümbrik. Ärge kirjutage PIN-koodi mitte kuhugi, ärge öelge PIN-koodi kellelegi, ka mitte pangatöötajale. Aeg-ajalt tasub PIN-koodi muuta – seda saab teha Swedbanki sularahaautomaatides. Kindlasti ei tasu eri kaartidel kasutada sama PIN-koodi.

Nutiseadmete ja mobiilse panganduse kasutamise uuringu tegi turu-uuringufirma RAIT Swedbanki tellimusel 2021. aasta lõpus. Igast Balti riigist osales uuringus üle tuhande vastaja vanuses 18–74 aastat.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
12. mai 2022 16:18
Uue pangakaardi kätte saamisel õppige PIN-kood pähe. Milleks on vaja kõike pähe õppida kui seda peab veel ka vahetama? Kas oleks ehk lihtsam ka pangaautomaatides ka smart-ID võimalus pakkuda? Telefon ju igal ühel taskus. Aga kui smardi pin ka meeles ei seisa, siis on oma peaga mingi jama.