“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
video ja fotod Püha Jüri kabel Kopli kalmistupargis valmib enne tähtaega (0)
13. mai 2022

Täna sai eestiaegne ja Punaarmee poolt hävitatud Kopli kalmistupargi Jüri Kabel peale vastvalminud kupli. Eestlaste jaoks ajalooline paik saab veel enne suve taastatud.

Vaata galeriid (16)

Tallinn taastab Koplis endisel Loodearmee kalmistul asuva Püha Jüri kabeli ja memoriaalala. 1936. aastal valminud ja kümme aastat hiljem nõukogude võimu hävitatud kabeli taastamist alustas MTÜ Püha Jüri selts.

“Ja siis otsustati, et oleks siis kõikidele nendele üks kabel, kus saab palvetada ja mõelda nii nendele, kes siia on maetud kui ka teistele,” rääkis õigusajaloolane Peeter Järvelaid.

Täna pandi kabelile ühes tükis tehtud kuppel peale. Ühes tükis valatud kupli kõrgus on 2,4 ja läbimõõt 1,55 meetrit ning see kaalub ligi 3,2 tonni. Ehkki tarnetega on raskusi olnud, on ehitus graafikust ees.

“Ootame graniitplaate, sest nad viibivad päris korralikult tänavu,” kõneles ENSKA Ehituse projektijuht Aleksandr Gamonovitš.

Püha Jüri kabel oli pühendatud Loodearmee sõduritele. Nõukogude võim hävitas kalmistu 1946. aastal, tugevalt sai kahjustada ka kabelis olnud Püha Jüri ikoon, mis praegu asub Nikolai kirikus.

“Ehitajad on toime tulnud väga hästi. Ka nemad tunnistasid täna, et selle kupli tellimine oli ruur väljakutse. Kui nad püüdsid leida tootjat, kes teeks 3,2 tonnise kupli ühes tükis, siis kuuele pakkumisele tuli ainult üks vastus,” rääkis Põhja-Tallinna linnaosa vanem Manuela Pihlap.

Uus kabel rajatakse võimalikult sarnaselt algsele hoonele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.