“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Meediavahi podcast Pealinnas Tärkamas on kolmanda maailmasõja reaalpoliitika (8)
13. mai 2022

Meediavahi Pealinna podcastis räägiti sel reedel Eesti Rooma Klubis peetavast Toomas Alatalu ettekandest „Kolmas maailmasõda – käes või tulemas?” Alatalule sekundeerisid Mihhail Vladislavlev ja Allan Alaküla.

„Elame erakordsel ajal, meie silmade all on viimase aastaga saanud sõjaliselt lüüa maailma kaks tugevaimat sõjajõudu: Ameerika Ühendriigid Afganistanis ja Venemaa Ukrainas. Oleme näinud, et rahvad, kes okupantidele otsustavalt vastu astusid, on osutunud võitmatuks,” rääkis Alatalu.

Alatalu viitas Ukraina puhul ÜRO peasekretäri Antonio Gutierres´i järeldusele pärast kõigi osapooltega konsulteerimist, et sõda hakkab venima. „Maailmas on hakatud sõjaga juba kohanema. Kiievisse naasevad saatkonnad. Eurovisioon toimub nii kui muiste. Ometigi pole praegune seis ju kuidagi normaalne – kõigepealt tuleb lahingutegevus tuleb lõpetada,” pahandas Alatalu.

Alatalu juhtis tähelepanu, et rahvusvaheliselt tuleb järjest signaale nii Ameerikast (Biden), Euroopast (Macron) kui ka Aasiast (ASEAN´i ja APEC´i eesistujad), et üritatakse teha rahu Putini nägu säilitades. „Nüüd hakkab pihta see suur poliitika, mis seni on varjus olnud. Näiteks Iraani tuumaleping on lahendamata ja selle sõlmimine võiks olla Venemaale väike võit. Kuluaarides kombatakse ka teiste küsimuste lahendamist, millega saab Ukrainas sõja kaotanud Venemaale anda midagi leevenduseks. Suur roll on USA-l tuumarelvastuse piiramise ja kontrolli lepete taastamisel, mis võiks olla samuti võiduks Venemaale.

Meie infovälja ei ulatu eriti reaalsus, et suur osa maailmast pole Vene agressiooni üheselt hukka mõistnud, ega osata meil ka arvestada realiteediga, et üks suur tuumariik ei saa tavasõjas hävida. „Putin lahkub ametist tõenäoliselt nagu Mao Zedong loomuliku surma läbi. USA unustas ju 70-ndatel kõik Mao tema oma rahva vastu pandud julmused, sest oli vaja N Liidule näidata strateegilise alternatiivi olemasolu. Mao päästis USA vajadus muuta välispoliitikat, mis eeldas Hiina kaasamist. Nüüd on Läänel vaja kaasata Venemaad USA ülemvõimu ohustava Hiina tasakaalustamiseks,” sedastas Alatalu.

„Hiidriikides ei saa toimuda selliseid võimupöördeid, nagu väikestes ühiskondades,” jahutas Alatalu ka laialt levinud lootust, et Putini võiks võimult viia ja sõja lõpetada paleepööre Kremlis.

Alatalu ettekandest Rooma Klubis vt lähemalt: https://roomaklubi.com/2022/05/09/iii-maailmasoda-alatalu/

Kommentaarid (8)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
27. mai 2022 20:36
https://makroskoop.ee/endine-prantsusmaa-luureulem-koik-multikultuursed-uhiskonnad-on-hukule-maaratud/
kalifornia krimmis
25. mai 2022 17:47
https://www.youtube.com/watch?v=pr-OGQawLKU
diplomaat
20. mai 2022 15:28
Vanameister Henry Kissinger. https://www.youtube.com/watch?v=6b89jcNqgJo
nüanss
14. mai 2022 10:30
USA vabariiklasest senaator Rand Paul blokeeris kümnetesse miljarditesse dollaritesse ulatuva abipaketi kiirkorras kinnitamise Ukrainale väitega, et USA ei saa Ukraina abistamise nimel ohtu seada omaenda majandust. https://eestinen.fi/2022/05/kuum-usa-toetus-ukrainale-voib-ara-kukkuda-usa-kaitseminister-helistas-vene-ametivennale-ja-pakkus-vaherahu/
ei keegi
22. mai 2022 23:14
Paralleelselt pres Bideni reitingu järsu langusega viimasel kuul (39% praegu), võimsa inflatsiooni ning Itaalia poolt ÜRO-le esitatud kavaga Ukraina kriisi reguleerimiseks (territooriumite osas nähakse ette Minski kokkulepete sarnased lahendusi) avaldas ka demokraatide poole hoidev The New York Times 19-ndal oma toimetuseartikli The War in Ukraine Getting Complicated, and America Isn`t, kus muuhulgas märgitakse, et Ukrainale tuleb teada anda talle osutatava abi (sõjalise, majandusliku, poliitilise) piirid, vältimaks olukorda, kus nad oma illusoorset võitu taga ajavad.
Reaaltulevik
13. mai 2022 14:02
Vanema mehena olen juba seadnud mõtteis paika, et mu maine eksistents lõppeb hiljemalt selle aasta sügisel. Kui Venemaa oma läänepiiride kaitseks on sunnitud hävitama tuumalöögiga Eesti, Läti, Leedu, Poola ja selleks ajaks juba NATO-ga liitunud Soome ning Rootsi, et kasutada piiratud konventsionaalseid sõjapidamisvahendeid vähem kriitilistel suundadel ja olles ühtlasi valmis edasiseks tuumaduelliks USA-ga kui viimasel peaks selleks veel soovi olema. Kuid mida mina vana mehena muidugi enam ei näe, aurustudes hetkega kusagil Tallinna või selle lähiümbruse kohal lahvandanud kõikehävitava tuumaleegi tules, mis iseenesest vähemalt minu jaoks, kes ma juba niigi surma eestoas oma tundi ootan, üksnes parim võimalikest eutanaasiaviisidest on. Ja millise võimaluse eest ma meie riigi juhtkonnale siiralt tänulik olen. Nii isiklikult peaminister Kallasele kui kõigile teistele, kes sellise minimaalselt surmavalusid põhjustava lahenduse minu jaoks võimalikuks on muutnud ise seda ilmselt sellisena silmas pidamatagi. Nii, et neile veel kord suured tänud õnnelikku sealpoolsusesse jõudmise eest!
Harrien
13. mai 2022 21:34
Olen sama meelt ja kirjutan ülalöeldule siis alla. Viimased pea tosin aastat on olnud minul suurepärased. Mingeid suuri jamasid polegi olnud. Seega nagu loteriivõit. Tõenäosus on väike, et nii kaua jätkuda saaks. Et kestaks see "vaikne seanahk, tasane tuur". Õige aeg minu lahkumiseks. Ah, et mis nendest siis saab kellel veel vara, või ei raatsi, või ei julge tõele silma vaadata. Teate, see on nende endi asi. Nagu oli ka 1944. aastal.
Irooniline lugejakiri
14. mai 2022 13:24
Aga teistsuguste asjaolude juures olete muidu surematu?