"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TALENTIDE PARAAD Andekad noored muusikud ootavad tasuta suurkontserdil publiku aplausi (0)
14. mai 2022
12-aastane Trisse Annabel Trumsi soovib stipendiumit kasutada muusika- ja laulmisõpinguteks. Foto erakogu

“Arvan, et mulle tõi edu loo enesekindel ja siiras esitus,” ütles 12-aastane Trisse Annabel Trumsi, kes on üks muusikakonkursi “Tallinna talent” laureaatidest. Kokku astub Estonia kontserdisaalis 15. mail lavale 20 noort talenti, tasuta kontserdile on oodatud ka linnarahvas.

Tallinna õpilaste muusikakonkursi “Tallinna talent 2022” parimad on selgunud. Tiitli ja stipendiumi nimel võistles tänavu 220 solisti ja 25 ansamblit. 20 parimat neist saab kuulda ja näha konkursi lõppkontserdil, kus esinejad näitavad vaatamata noorele eale üles suurt meisterlikkust.

Edukas juhendaja

Näiteks 12-aastane Trisse Annabel Trumsi esines konkursil Arne Oidi looga “Kaks kuukiirt mu toas”, mida tüdrukule soovitas tema juhendaja Damaris Ilves. “Seda esimest korda lauldes tundsin, et lugu on super ja sobib hästi esitamiseks,” rääkis Trisse Annabel. “Klaveril saatis mind klassivend Stefan Ilves, kellega koos õpime Tallinna muusikakeskkoolis klaverit. Lisaks klaverile tegelen juba üheksa aastat laulmise ja näitlemisega.”

Kuuldes konkursist “Tallinna talent 2022”, otsustas neiu, et tahab sellest osa võtta just lauljana. “Kuna Stefan osales samal konkursil klaveril, tekkis mõte, et ta võiks minu laulmist saata,” rääkis Trumsi. “Tegime koos mõned proovid ja tundus, et selline esitus sobib väga hästi. Stefan on minu arvates kõige parem pianist ja temaga on kindel tunne laval esineda.”

Trisse Annabeli sõnul on ta esinenud paljudel kontserdi- ja teatrilavadel päris suure hulga publiku ees ja mingit hirmu seekord ei tundnud, aga väike lavanärv tekkivat vahel ikka. “Arvan, et mulle tõi konkursil edu enesekindel ja siiras loo esitus,” mainis tüdruk.

Stipendiumit soovib ta kasutada oma muusika- ja laulmisõpinguteks. “Tallinna talendi konkurss oli väga tore kogemus ja julgustan kindlasti kõiki muusikasõpru osalema!” lisas Trisse Annabel.

Juhendaja Damaris Ilvese õpilasi saadab muusikakonkursil “Tallinna talent” edu juba teist aastat järjest. “Õpetajana on mul alati rõõm õpetada lapsi, kes ise tahavad lavale minna ja on hästi töökad,” märkis ta. Ilves usub, et tema mõlema õpilase, nii eelmise aasta laureaadi Lilian Sauvola kui nüüd Trisse Annabeli puhul tõi edu julgus minna lavale ja seal särada. “See on miski, mida mina ei saa õpetada ega tunnis lapsele külge anda,” nentis juhendaja. “Suur tahe peab olema, ja see paistab ka žüriile välja! Trisse Annabel on väga töökas – iga kord oli ta tunniks hästi valmistunud ning teadmiste ja oskuste järele maias. Minul kui õpetajal on mõnu anda tundi, kui laps on innukas!”

Kõikide eri pillide ja kategooriate seas esinejatele antakse võrdne võimalus silma paista.

Ilvese sõnul on sellise konkursi puhul hea, et esimest, teist ja kolmandat kohta välja ei jagata. “Et sellist hinnangut ei anta, puudub tohutu võrdlus, ja see on väga hea, sest lapsed on õrnad,” nentis Ilves. “Kõikide eri pillide ja kategooriate seas esinejatele antakse võrdne võimalus silma paista. Kogu protsess laval on mõlemal aastal olnud soe ja rahulik. Korraldajad on abivalmis ja neil silmad säravad. See on kutsunud tagasi ning innustanud ka edaspidi midagi põnevat välja mõtlema.”

Ilves peab oluliseks ka stipendiumeid. “Linn on lastele suure summa eraldanud,” tunnustas ta. “Näiteks Lilian Sauvola sai eelmisel aastal tänu sellele koju mikrofoni ja kõlarid, mida talle oli väga vaja, et laulmist harjutada. See annab indu edasisteks aastateks!”

Eriline konkurss annete leidmiseks

Instrumentaalmuusika klassikakategoorias sai üheks laureaadiks vanalinna hariduskolleegiumi 11-aastane õpilane Lucas Christopher Varema, kes esitas klaveril F. Burgmülleri pala “Hüvastijätt” ning N. Paganini/R. Võgodski variatsioone. Lucas Christopher osales konkursil ka laulu kategoorias, kuid klaveriga läks paremini.

“Tegime lindistamiseks mitmeid katseid ja kui edasi pääsesime, üritasime palju esineda väiksematel kontsertidel ja kasvõi kodus. See tõi edu. Mustpeade majas suutis poiss teha oma kõige parema esituse – veatult ja muusikaliselt hästi,” rääkis Lucas Christopheri juhendaja Karin Suss, kes ühtlasi on tema vanaema. “Ta ongi tegelikult laps, kes tunneb ennast kõige paremini laval, ta paneb end seal maksma. Ega poiss niisama pingutama ei hakka – ikka siis, kui on lavaleminek, ja mida suurem lava, seda sobivam!”

Konkursi tase oli Sussi hinnangul väga hea. “Kõik olid väga hästi ette valmistatud,” nentis ta. “Lapsed olid väga tublid, kuid rõõmust jäi natuke puudu. Minu jaoks kerkisid esile eeskätt need, kes säravalt mängisid. Konkursi eesmärk ei ole professionaalse taseme kindlakstegemine, nagu mujal konkurssidel. Seda on vaja just annete leidmiseks ja nende edasiarendamiseks. See konkurss toob lapsi esile ning innustab neid edasi harjutama.”

Žürii liige, laulja Hanna-Liina Võsa kuulas koos teistega levimuusika kategoorias üle 165 lapse ja noore. “Esiteks on tore, et esindatud on nii erinevad stiilid nagu näiteks improvisatsioon ja klassikamuusika,” märkis ta. “Lisaks sai valida, kas laps mängib pilli, esitab omaloomingut või tuntud esinejate laule. Lapsed ja noored saavad teha täpselt seda, mis neil hingest ja kõige paremini välja tuleb. Sellel konkursil ei pea laps olema keegi teine ega sobituma teatud vormi või žanrisse, vaid seal hinnatakse just isikupära. Juba sellepärast soovitan noortel tulla. Lisaks saab konkursilt uusi sõpru ja kogemusi. Võistluse käigus on näha, et muusikute järelkasv on kenasti peale tulemas, ja see on väga vahva!”

Muusikakonkurss “Tallinna talent” on mõeldud 7-19-aastastele õpilastele. 20 parimat osalejat saab 1000-eurose ühekordse stipendiumi, mis on mõeldud osalemiseks konkurssidel, meistriklassides ja koolitustel nii Eestis kui ka välismaal või muusikariista soetamiseks.

Linna häältest sünnivad teosed

Improvisatsiooni valinud osalejad saavad oma esinemisel kasutada mõnd Tallinnas jäädvustatud häält.
Konkursi idee autor ja patroon, linnapea Mihhail Kõlvart tunnustas Tallinna muusikaõpilaste juhendajaid aktiivse osavõtu eest. “Teame, et anne vajab asjatundlikku suunamist ja treenimist,” märkis Kõlvart.

Saavutused sünnivad pühendumuse, töö ja talendi koosmõjul.

“Olgu spordis, muusikas, teaduses või muus valdkonnas, ainult anne ei taga silmapaistvaid tulemusi. Saavutused sünnivad pühendumuse, töö ja talendi koosmõjul. Usun, et see pühendumus ja töö tasub andekatele noortele ära, kui nad saavad lisaks väärt esinemiskogemusele ka tunnustuse. Loodan, et Tallinna talendiks saamine on meie noorte puhul vaid üks vaheetapp teekonnal muusikamaailma tippu, ning loomulikult soovin kõigile tänavustele osalejatele edu ja õnnestumisi.”

Konkurss toimus solistidele ja ansamblitele kahes kategoorias: vokaalmuusika ja instrumentaalmuusika. Mõlemas sai teha valiku klassika, levi- ja rahvamuusika ning improvisatsiooni vahel. Improvisatsiooni valinud osalejad võivad kasutada esinemisel ühte korraldaja väljapakutud Tallinna linnas jäädvustatud häält. Sel aastal ei saanud õpilane osaleda samas vanusegrupis, milles ta mullu Tallinna talendi tiitliga pärjati.
Konkurss korraldati sel aastal videovooru ja lavavooruna. Teise vooru pääsenud õpilased selgitas välja žürii koosseisus Henry-David Varema, Maarja Soomre, Indrek Vau, Helen Lokuta, Priit Pajusaar ja Hanna-Liina Võsa.

Tule oma lemmikule kaasa elama!
• “Tallinna talendi” konkurss kulmineerub 15. mail kell 14 tasuta piduliku lõppkontserdiga Estonia kontserdisaalis, kuhu oodatakse ka linnarahvast.
• Konkursil võistlevad Aleksandra Maria Tralla, Alisa Gaitšonok, Anna Katarina Tralla, Aurora Eliise Varema, FUNKY FIGHT, Jegor Nefjodov, Karoliina Kuppart, Kärt Pihlap, Lucas Christopher Varema, Madis Sikk, Mattias Heina, Mona Lene Maanurm, Rael Laikre, Rahel Peäske, Stefan Ilves, Sten Erik Rooba, Tiit Tomp, Trisse Annabel Trumsi, Veronika Jelõkova ja Zlata Zotovich.
• Lisainfo www.tallinn.ee/est/tallinnatalent/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.