"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
video ja fotod Tallinna päev algas Lühikese jala värava avamisega peaministrile (1)
14. mai 2022
Aleksandr Guzhov

Tallinna päev algas täna traditsiooniliselt piduliku Lühikese jala värava avamisega, mil Toompealt all-linna Tallinna päeva tähistama tulnud peaminister Kaja Kallast tervitas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Linnapea Mihhail Kõlvart kinnitas, et tema jaoks on suur au peaministrit Tallinna päeval vastu võtta. “Suur tänu teile, et sel keerulised ajal leidsite aega selleks, et meid tervitada, aga ka õnnitleda,” ütles ta. “774 aastat tagasi kinnitas Kuningas Erik Adraraha tallinlastele Lübecki õigused. Aga see aasta on eriline ka sellepärast, et me tähistame 700 aastat raekoja esmavalmimisest, aga ka 600 aastat Rae Apteegi esmamainimisest. Muide sel aastal sai Tallinn ka Unesco muusikalinna tiitli.”

Vaata galeriid (22)

Kõlvart nentis, et viimased kaks aastat on tihti räägitud sellest, et meil on keerulised ajad. “Ja ongi, aga ma olen kindel, et me suudame neid aegu läbida, aga ka võita siis, kui me teeme koostööd,” kinnitas ta. “Nagu me teame, siin on usaldamatuse müür, aga ma olen kindel, et on täitsa võimalik, et müür jääb püsima, aga usaldamatus langeb. Suur tänu teile ja ilusat päeva!”

Kallas märkis, et see müür ja värav on seisnud omal kohal sajandeid. “Aga positiivne on see, et kuigi Toompea ja alllinna vahel on erimeelsusi olnud aeg-ajalt, siis hetkel see värav on kogu aeg avatud,” rääkis peaminister. “Mitte ainult sellel ühel päeval, vaid kõikidel päevadel ja inimesed saavad vabalt liikuda. Ma usun ka, et kui iganes rasked ajad ka on, siis kõigest me saame üle, kui me teeme omavahel koostööd ja, ja meie suhted on omavahel head. Jääks nii, et see värav oleks ikkagi kogu aeg kodanikele avatud. Head Tallinna päeva!”

Põhja prefekt Joosep Kaasik kandis peaministrile ette viimase ööpäeva sündmused. “Pean ütlema, et 300 sündmust, millele politseil tuli reageerida, on toime pandud,” sõnas ta. “Valdavalt tuleb öelda, et tegemist on viinakuradiga, mis on suveootuses pudelist välja pääsenud. 54 joobes isikut vajasid meie abi. Oli üheksa kaklust ja kolm joobes tõukerattajuhti said vigastada. Üks joobes mees päästeti sadamas vette kukkumisest. Aga mul on hea meel teada anda ka sellest, et linnakodanikud teevad meiega koostööd ja annavad meile teada. Üks linnakodanik, Marko hoidis ära ühe potentsiaalse õnnetuse andes meile teada joobes sõidukijuhist kesklinnas, kelle me kenasti kinni pidasime ja kõik läks hästi. Nii et mina tänan Markot ja teisi linnakodanikke, kes meile meie turvalisusele kaasa aitavad. Ilusat Tallinna päeva!”

Tallinna heeroldi sõnul on ajalugu meie kõige parem õpetaja. “Tallinnas oli kokku kuus välisväravat ja kaks siseväravat,” ütles ta. “Kuus väravat pandi kinni igal õhtul kell 10. Kes jäi välja, jäi välja, kes oli sees, oli sees. See oli selleks, et kaitsta linnarahva rahulikku ööund. Kaks väravat olid siseväravad, mis pandi samuti kell 10, kinni ja avati kell kuus. Nende väravatega on natuke teistmoodi. Nad kaitsesid ka und, aga neid on seostatud ka usaldamatusega ülalinna ja all-linna vahel. Sellest on muidugi kahju, et seda usaldamatust ja sellist omamoodi ka vastuseisu vastuolu on ajaloos olnud. Mida ajalugu meile õpetab, on see, et kui on olnud usaldamatus, kui on olnud vastuolud, on kannatanud eelkõige linnakodanikud. Kui on olnud koostöö, on õitsenud linna kaubandus ja linnaelu ja on olnud õnnelikud ka linnakodanikud. Usaldage üksteist, teeme koostööd, saame kõikidest raskustest üle ja head Tallinna päeva!”

Tallinna päeval saab nautida head muusikat

Homsel Tallinna päeval toimub linnas mitmeid tasuta kontserte, päeva kulminatsiooniks toimub vabaõhukontsert Kadriolu pargi kontserdiväljakul kella 15-22ni.

Tänavu oma 700. aastapäeva tähistav Tallinna Raekoda kostitab UNESCO muusikalinnale vääriliselt Tallinna päeval külalisi oma noorusaja muusikaga. Kell 13–13.30ja kell 14–14.30 toimuvatel kontsertidel „Samm sajandite taha“ toovad keskaja ja renessansi värvid ja kõlad publiku ette noored muusikud Kiili Vanamuusikaansamblist. Kell 17.00 algaval perekontserdil „Põlvest põlve“ loob piduliku meeleolu vaheldusrikka klassikalise kavaga Meibaumide pereansambel.

Kell 13.00 toimub Tallinna Linnavolikogu ees (Vana-Viru 12) rõdukontsert, kus esineb Rahvusooper Estonia Meeskvintett.

Kell 14 algab Estonia kontserdisaalis noorte muusikute konkursi “Tallinna talent” tasuta lõppkontsert, kus lavale astuvad muusikakonkursi 20 laureaati. Pidulikul lõppkontserdil esinevad Aleksandra Maria Tralla, Alisa Gaitšonok, Anna Katarina Tralla, Aurora Eliise Varema, FUNKY FIGHT, Jegor Nefjodov, Karoliina Kuppart, Kärt Pihlap, Lucas Christopher Varema, Madis Sikk, Mattias Heina, Mona Lene Maanurm, Rael Laikre, Rahel Peäske, Stefan Ilves, Sten Erik Rooba, Tiit Tomp, Trisse Annabel Trumsi, Veronika Jelõkova ja Zlata Zotovich. Kõik linlased ja linnakülalised on oodatud kontserti kuulama ja oma lemmikule kaasa elama.

Kell 15.00 esineb Tallinna Politseiorkestri vasekvintett Neitsitroni müürikäigul Taani kuninga aias.

Tallinna päeva kulminatsiooniks on tasuta vabaõhukontsert Kadrioru pargi kontserdiväljakul kell 15–22, kus saab näha Ahhaa lasteetendust ning esinevad Prime Orchestra Ukrainast, Minimal Wind, Gameboy & Friends (Gameboy Tetris, villemdrillem, Clicherik & Mäx), Tanel Padar & Uku Suviste & Silver Laas ja bänd.

Tallinna päeva traditsioonile pandi alus 2002. aastal ja sellega tähistatakse Tallinnale Lübecki linnaõiguse andmist 1248. aastal, millest alates kuulub Tallinn täieõiguslike Euroopa linnade hulka. Tallinna päeva tähistamise eesmärk on väärtustada kodulinna ajalugu ja tallinlaseks olemist ning ühtlasi tutvustada linna ajalugu ja tänapäeva.

Kogu Tallinna päeva kava leiab https://www.tallinn.ee/tallinnapaev 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Muistse vabaduse kaja
14. mai 2022 14:20
Kellele seda tsirkust vaja on, kui linn juba ammu osaks Toompeal istuva maavalitsuse haldusalast võrdselt kõigi teiste selle praktiliselt õigusteta haldusüksustega. Tundub veel rohkem nagu ainult Toompealt tuleva mõnitamisena või siis lihtsalt linnapea pugemisena absoluutse võimutäiuse palge ees!