„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
FOTOD Pühapäeval kütsid Kadrioru kuumaks Tanel Padar, Gameboy Tetris, Villemdrillem, Minimal Wind ja teised artistid (0)
15. mai 2022
Foto: Aleksandr Guzhov

Tallinna päeva puhul astusid Kadrioru pargis üles Uku Suviste ja Tanel Padar koos Silver Laasi ja bändiga. Tallinna politseiorkester muutis tuntud lood lõbusateks puhkpillipaladeks ning teadusteater tegi kõige pisematele välku ja pauku.

Vaata galeriid (13)

Tallinna päeva on tänavu kavas tähistada suisa kolmel päeval. Enne nö õiget päeva 15. mail saavad linlased nautida 13. mail muusika- ja 14. mail linnaosade päeva. Muusikapäeval kella 19-20 annab linlastele Seebi 34 hoovis kontserdi Jüri Homenja.

Muidu Tartus elavale muusikule meeldivad Tallinnas käies mõned uued kohad, näiteks Telliskivi loomelinnak. “Selles kohas võib terve päeva veeta ja ikka leiad midagi teha,” lausus ta. “Seal on toredad kontserdikohad, näiteks Fotografiska. Veel tooks ma välja Hiiu staadioni ümbruse ja metsa kunagise Liiva-Vääna raudtee tammi juures, kuhu olen sattunud trenni tegema ja jalutama. Hea meelega käin Nõmme ja Õismäe ujulas.”
Homenja sõnul on Tallinnas sündinud kõik tema tuntud laulud ning siin elavad paljud inimesed, kellega ta on elu jooksul koostööd teinud. “Inimesed on iga linna tähtsaim vara,” märkis ta.

Tegevusi jätkub Seebi tänaval ka lastele. “Näiteks saavad lapsed joonistada, kuni suured istutavad lilli,” lausus linnaosa avalike suhete nõunik Liina Lelmi. “Istutustalgud ja kontsert pole mõeldud vaid meie linnaosa elanikele, kõik on teretulnud.”

Politseiorkestrit saab kuulata ka kell 15, mil orkestri vasekvintett esineb Neitsitorni müürikäigul Taani kuninga aias

Linnaosade päeval saab kella 16-23 eri paikades üle linna kuulata pargikontserte ning kella 17-18.30 toimub Sõstra 1a ansambli Regatt kontsert.mail kell 10 koputab Toompealt alla tulev peaminister Kaja Kallas vana traditsiooni kohaselt Lühikese jala väravale ning linnapea Mihhail Kõlvart teeb talle värava lahti. Nagu ikka, osaleb sündmusel ka Põhja prefekt, kes praegu on Joosep Kaasik.

Keskpäeval avavad linnapea Mihhail Kõlvart ja heerold Jüri Kuuskemaa raekoja ees Tallinna päeva ka ametlikult. Esineb Tallinna politseiorkester ning sündmuse otseülekannet saab jälgida Tallinna veebis. Orkestri dirigendi Riivo Jõgi sõnul saab kuulata rõõmsat ja pidulikku muusikat, nagu pidupäevale kohane. “Esineme rivis püsti seistes. Repertuaaris on muusika, mida inimesed armastavad, nii et neil on kindlasti äratundmisrõõm,” lausus Jõgi. “Näiteks kõlavad Fixi lugu “Tsirkus” jt tuntud levimuusika lood puhkpillimuusika võtmes. Loomulikult kõlab ka marsimuusika, kui me juba õues esinemine. Kui näiteks klassikalise muusika orkester ei kõla tavaliselt õues hästi, siis puhkpilliorkester ongi loodud seal mängimiseks.”

15. mail kell esineb 13 volikogu rõdul Rahvusooper Estonia meeskvintett.
Tallinna päeva põhikontsert algab 15. mail kell 15 Kadrioru pargis. Päeva projektijuhi Karin Benksohni sõnul esineb esmalt Ahhaa teadusteater. “Nad teevad kõige pisematele välku ja pauku,” mainis ta.

Benksohn ütles, et kontserdile valiti esinejad selle järgi, et igale vanusele oleks midagi põnevat kuulata. Põnev peab olema nii noortel, keskealistele kui ka vanematel inimestel. “MINIMAL WINDi valisime sellepärast, et Eesti Laulul läks neil väga hästi ja nad meeldisid rahvale väga,” selgitas Benksohn. “Gameboy Tetris aga meeldib noortele väga.”

Tallinna päeva kontserdil esineb Benksohni kinnitusel ka spetsiaalselt selleks puhuks kokku pandud kooslus. “Tahtsime õhtu lõpetuseks pakkuda midagi, mida enne pole kuuldud,” märkis ta. “Seega esinevad koos Tanel Padar ja Uku Suviste koos Silver Laasi ja bändiga.”

Ukrainast astub üles Ukraina Prime Orchestra. “Orkester võttis meiega ühendust, küsides, et kas me saame neid esinemisvõimalust pakkudes aidata,” lausus Benksohn. “Mõtlesime, et Tallinna päevale sobiks nad ideaalselt, sest Tallinn valiti tänavu muusikalinnaks ja samal ajal sai muusikalinna tiitli ka Harkiv. Niisiis on orkestri esinemine märk meie heast sõprusest.”

Kontserdil esinevad veel räppar villemdrillem ning Clicherik & Mäx. Villemdrillemi sõnul meeldib talle, et Tallinnas on palju rohelust. “Suurtes linnades pole seda enam alles,” märkis ta. “Lisaks meeldib mulle väga Balti jaama turg, seal on kõik käe-jala ulatuses ja odav parkimine. Kadriorg on ka väga tore.”
Pealinnas jagub räppari hinnangul ka põnevaid esinemispaiku. “Tööd on siin muusikutel küll, kui oled piisavalt tuntud. Uued lahedad kohad asuvad näiteks Telliskivi loomelinnakus,” lausus ta.
Tallinna päeva kontserdi päevajuht on Erkki Sarapuu.

Tallinna päeva programm
Muusikapäev 13. mail
• 9-10 muusikaviktoriin ja kohtumised muusikutega Tallinna koolides
• 10-13 noorte osaluskohvik Läänemere gümnaasiumis. Teemad on vaimne tervis ning roherohke linnaruum.
• 10-12 Kristiine istutustalgud. Seebi 30a, 34, 36b hoovide korrastamine, lillede istutamine taimekonteineritesse jne.
• 12-15 Raekoja platsil ja otseülekandena veebis Tallinna päeva etteütlus.
• 11-15 raamatukogude päev Lasnamäel Laagna aias (Võru 11). Selgeks saavad raamatukogu teenused, Paepealse raamatukogu koomiksikogu, spordivahendid, Laagna raamatukogu seemnelaegas. Päeva jooksul saab lahendada viktoriine, ristsõnu ja raamatubingot. Kell 12 koomiksite joonistamise töötuba.
• 17 saab Pirita raamatukogust (Metsavahi tee 19) alguse matk “Uus ja vana Pirita klooster”, matkajuht Peeter Pihlak.
• 19-20 Jüri Homenja kontsert ja tegevused lastele Seebi 34 hoovis.

Linnaosade päev 14. mail
• 10 Haabersti istutustalgud. Lillede istutamine Nurmenuku keskuse ees oleva lipuväljaku lillekastidesse, Õismäe tee 26 kõrval asuvatesse lillekastidesse ning Ehitajate tee 109A/1 ees asuvale haljasalale.
• 11 kesklinna istutustalgud. Eri suurusega põõsaste, ronitaimede, kevadlillede istutamine Tuvi parki, Toomparki ja Kanuti aeda.
• 11 ekskursioon “Tallinna vanalinna lood ja legendid” vanalinnas, juhib raamatukoguhoidja ja giid Maarja Paesalu. Algus keskraamatukogu peamaja eest (Estonia pst 8).
• 11-15 Haabersti sportlik perepäev:
11 avasõnad, 11.15 noorte jalgpalli finaalmängud jalgpalliklubi Nõmme Kalju eestvedamisel, autasustamine, 12.15 tai-chi näidisetendus seenioridele ja treening kõigile, 13 korvpalliklubi Ring tänavakorvpalli turniir, 13.45 pidupäeva tordi söömine,
14 esineb Cityflash feat Laura-Ly, 15 perepäeva lõpetamine.
• 12-14 Kristiine kogukonna talgud. Krameri kogukonnaaia ja Sõstra 1a hoovi korrastamine, lillede istutustalgud, töötoad ja tegevused lastele, ekskursioonid Krameri kogukonnaaeda jne.
• 12 Nurmenuku raamatukogus (Ehitajate tee 109a) Tallinna vanalinna ajaloo tutvustamine, meisterdamine ja ettelugemine lastele.
• 13 raamatukoguhoidjad korraldavad vanalinnas noortele/lastele rollimängu ehk LARP.
• 15 keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakonnas (Estonia pst 8) Tallinna-teemalise pusle meisterdamine.
• 15-18.30 noorte suvefestival Männi pargis:
15-18 Männi raamatukogu tegevused, 15-18 slackline,
15-18 tänavatantsu workshop + võistlus, 15-16 välijõusaali töötuba, 16-17 lauatennise võistlus, 15-18 Mektory tegevused.
• 16-23 pargikontserdid linnaosades.
• 17-18.30 Sõstra 1a ansambli Regatt kontsert.

Tallinna päev 15. mail
• 10-10.15 Lühikese jala värava avamine. Osalevad peaminister Kaja Kallas, linnapea Mihhail Kõlvart ja Põhja prefekt Joosep Kaasik.
• 11-20 muuseumipühapäeva programm linnamuuseumi filiaalides ja kirjanduskeskuse muuseumides Kadriorus.
• 12-12.35 linnapea Mihhail Kõlvart ja heerold Jüri Kuuskemaa avavad Tallinna päeva raekoja ees. Esineb Tallinna politseiorkester. Otseülekanne ka veebis.
• 12 ekskursioon Sibulakülas, algus keskraamatukogu eest (Estonia pst 8), juhib giid Krista Heinpalu.
• 12 ekskursioon “Muusikajäljed vanalinnas”, algus teatri- ja muusikamuuseumi juurest.
• 12-13 Linnu tee 5 Tallinna linna aukodaniku ja Kotka jalgpallikompleksi rajaja Garik Iknojani mälestuspingi avamine.
• 12-17 raekoda avab rahvale oma peaukse, kõik on külla oodatud.
• 12.30 stardib Vabaduse platsilt Kadriorgu busside paraad. Sõidule on lubatud kõik soovijad. Otseülekanne veebis.
• 13 volikogu (Vana-Viru 12) rõdukontsert, esineb rahvusooper Estonia meeskvintett.
• 13-14.30 vanalinna ekskursioon abilinnapea Joosep Vimmaga “Raehärradest linnapeadeni – Tallinna linnajuhtimine läbi aegade”. Algus turismiinfokeskuse eest (Niguliste 2).
• 14 Estonia kontserdisaalis Tallinna Talent 2022 tasuta lõppkontsert.
• 14 volikogu (Vana-Viru 12) avatud uste päev ja eestikeelne ekskursioon majas. Pooltund volikogu esimehega istungisaalis.
• 15 esineb Tallinna politseiorkestri vasekvintett Neitsitorni müürikäigul Taani kuninga aias.
• 15-22 Kadrioru pargis Tallinna päeva tasuta vabaõhukontsert. Näha saab AHHAA lasteetendust, esinevad Uraina Prime Orchestra, MINIMAL WIND, Gameboy Tetris, villemdrillem, Clicherik & Mäx, Tanel Padar&Uku Suviste&Silver Laas ja bänd. Päevajuht on Erkki Sarapuu.

• NB! Programm täieneb jooksvalt ning ette võib tulla muudatusi. Vaata kava https://www.tallinn.ee/est/tallinnapaev/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.