"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
video ja Galerii Linnapea Mihhail Kõlvart ja Tallinna heerold Jüri Kuuskemaa avasid Tallinna päeva (0)
15. mai 2022
Aleksandr Guzhov

“774 aastat eest kinnitas Taani kuningas Erik IV Adraraha Tallinna kodanikele Lübecki linnaõigused. Aga käesolev aasta on eriline ka sellepärast. Et me tähistame 600 aastat Raeapteegi ja 700 aastat raekoja esmamainimisest,” sõnas Tallinna linnapea Mihhail kõlvart Tallinna päeva pidulikul avamisel. “Tallinn on ajalooline linn ja ei ole ühtegi kohta Tallinnas, kus ajalookontsentratsioon oleks suurem, kui siin raekoja platsil.

Kõlvart toonitas, et ajalugu on ainult vundament. “See, mida me ehitamine on tulevik – tulevik tallinlastele, Tallinna tulevik,” sõnas ta. „Kõik koos ja meie laste nimel. Head tallinlased, ilusat Tallinna päeva!”

Vaata galeriid (5)

Tallinna heeroldi Jüri Kuuskemaa sõnul on meil põhjust meenutada seda aegade voolu, mis on siit läbi käinud ja Tallinn on näinud nii häid kui paremaid päevi ja lausa katastroofe ja kõrgõitsinguid. “See asjaolu, et Lübecki linnaõigus omistati Tallinna kodanikele tingis nii magistraali loomise, kui tingis ka raekoja rajamise,” märkis ta. “Ja sellest hoonest on Tallinna Linna juhitud juba enam kui 600 aasta jooksul, mis viitab, et Lübecki linnaõigus oli väga arukalt ja targalt koostatud.”

Kuuskemaa kinnitas, et Tallinna linn on paistnud silma nii kaubanduses kui ka merenduses ja kultuuris. “Ja olgu öeldud, et see on pannud aluse ka muusika õitsingule Tallinnas – Tallinna raad rajas 1405. aastal muusikute kompanii,” rääkis ta. “Praegugi on meie Eesti muusikud, heliloojad, interpreedid ja dirigendid üle-euroopaliselt kuulsad ja mõned meist võib-olla tähistavad seda kui tähtsaimat sündmust, et Eestist pärit laulja Stefan äsja osales Eurovisiooni finaalis.”

Kuuskema sõnul toimub täna ka kontsert, kus Tallinna linn toetab noori talente, et muusikakultuur edeneks ja areneks. “Samuti on Tallinn pannud aluse ju kodanike tervise eest hoolitsemisele, mida kõige paremini tõendab selle Raeapteegi olemasolu meil siin,” märkis ta. “Aga samas meie täna naudime ka kevadet ja me naudime seda kui kevadpüha, mil loodus puhkeb õitsele ja samuti me naudime seda, kui Tallinna linna tingliku sünnipäeva, kuigi me teame, et linn ise on varasem. Nii et palju õnne teile, nautigem kontserte ning vanalinna vaatamisväärsusi ja söögikohti.”

Külasta tasuta kontserte ja muuseumipühapäeva

Kell 14 algab Estonia kontserdisaalis noorte muusikute konkursi “Tallinna talent” lõppkontsert. Samuti kell 14 on külalised oodatud Tallinna linnavolikogu majja (Vana-Viru 12) eestikeelsele ekskursioonile ning kell 15.30 venekeelsele ekskursioonile. 

Tallinna päev on seekord ühtlasi muuseumipühapäev, kui saab tasuta külastada Tallinna Linnamuuseumi filiaale, sealhulgas Tallinna Linnaelumuuseumi (Vene 17), Kalamaja muuseumi (Kotzebue 16), Kiek in de Köki Kindlustustemuuseumi (Komandandi tee 2), Tallinna Vene Muuseumi (Pikk 29a) ja Miiamilla lastemuuseumi (Koidula 21c), ning Tallinna Kirjanduskeskuse alla kuuluvat Eduard Vilde muuseumi (Roheline aas 3), Mati Undi muuseumi (Koidula 17) ja A. H. Tammsaare muuseumi (Koidula 12a) Kadriorus. Loe lähemalt: https://www.linnamuuseum.ee/cat-linnaelumuuseum/tallinna-paev-tallinna-linnamuuseumi-filiaalides/ ja https://www.kirjandusliktallinn.ee/ 

Tallinna päeva kulminatsiooniks on tasuta vabaõhukontsert Kadrioru pargi kontserdiväljakul kell 15–22, kus saab näha Ahhaa lasteetendust ning esinevad Prime Orchestra Ukrainast, Minimal Wind, Gameboy & Friends (Gameboy Tetris, villemdrillem, Clicherik & Mäx), Tanel Padar & Uku Suviste & Silver Laas ja bänd.

Tallinna päeva traditsioonile pandi alus 2002. aastal ja sellega tähistatakse Tallinnale Lübecki linnaõiguse andmist 1248. aastal, millest alates kuulub Tallinn täieõiguslike Euroopa linnade hulka. Tallinna päeva tähistamise eesmärk on väärtustada kodulinna ajalugu ja tallinlaseks olemist ning ühtlasi tutvustada linna ajalugu ja tänapäeva.

Tallinna päeva detailne kava on kättesaadav veebilehel https://www.tallinn.ee/tallinnapaev 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.