„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Esimesed sammud tasulise kõrghariduse suunas (0)
16. mai 2022
Foto: Scanpix

Ülikoolide rektorid on aastaid kurtnud kõrghariduse alarahastatust. Kuigi nad pooldavad praeguse tasuta õppe mudeli jätkumist, peaks riik ikkagi otsustama, kas selle toetamiseks leitakse raha juurde või muudetakse kõrgharidus kasvõi osaltki tasuliseks.

Praegu on haridus- ja teadusministeerium valinud n-ö pehme ülemineku tasulisema hariduse suunas. Soovitakse seadusemuudatust, mis annaks uutele tudengitele kohti juurde. Kallimaks muudetakse aga nende õppurite elu, kes tahavad teist kõrgharidust või kelle õpingud on venima jäänud. Ülikoolide rektorid on samuti olnud valdavalt seda meelt, et teise kõrghariduse peaks igaüks ikkagi – vähemalt osalt – oma taskust kinni maksma.

Nüüd on neid kuulda võetud. Nõnda nagu vahendas ERR: kui eelnõu plaanitud ajal ehk järgmise aasta sügiseks seadusena kehtima hakkab, tohib tasuta õppida ainult ühel õppekaval. Ei oleks enam nii, et metsanduse magistrant teeb samal ajal matemaatika bakalaureust või vastupidi. Veel pakutakse, et kui tudeng semestrit ei lõpeta, peaks ta saamata jäänud ainepunktid kinni maksma. Seda juhul, kui ta on kuulanud ära juba üle poole ainest.

Nähakse ette veel teisigi taolisi võimalusi tudengitelt raha korjata. Ilmselt on vaatenurga küsimus, kas nimetada seda kosmeetikaks või ka tegelikuks ülikoolide rahakitsikuse kergendamiseks. Siiski tuleb arvestada, et taolise süsteemi administreerimise kulu ei peaks ületama saadavat tulu: kõige sellega tegelemine nõuab ülikoolidelt omakorda lisaraha. Seega oleks ehk lihtsam ja selgem kehtestada kõigile mingi madal õppemaks, millest oleks vabastatud ainult head ja väga head õppurid?

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.