„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Kaja Kallas: peretoetuste tõstmise teema vajab aruteludeks aega (3)
16. mai 2022
Peaminister Kaja Kallas. Foto: Mats Õun

Peaminister ja Reformierakonna liider Kaja Kallas leiab, et valitsus vajab aega mõistmaks, kuidas Keskerakonna välja pakutud peretoetuste hüppeline tõus ja sellega kaasnev ligi 300 miljoni euro suurune täiendav kulu eelarvesse ära mahub.

Kallas tõdeb oma värskes blogipostituses, et kõigil on olnud juba paar aastat rasked ajad ja paraku ei paista need minevat kuidagi kergemaks. “Tervisekriisile on lisandunud energiakriis ja energiakriisile täiemahuline sõda. Osaliselt on energiakriis, aga ka peale covidit täistuuridel käivitunud majandus toonud kaasa suure inflatsiooni ja mõistagi mõjutab see kõigi inimeste toimetulekut. Energiakriis ja Ukrainas toimuv sõda on omavahel tihedalt seotud ning ennustatakse, et sanktsioonide mõju, tarneahelate katkemine või kallinemine võivad tuua kaasa majandusraskused ja seeläbi ka majanduslanguse, kus ettevõtted on sunnitud oma tegevuse lõpetama. Seeläbi võib tõusta ka tööpuudus. Seega on tõesti rasked ajad meil ees ja peame vaatama, kuidas inimesi aidata neid võimalikult valutult üle elada,” märkis Kallas. 

Tema sõnu pannakse järgmise aasta riigieelarve kokku sügisel, tuginedes sügisesele majandusprognoosile. Nii Eesti Panga kui ka rahandusministeeriumi hindajad peavad proovima tulevikku ennustada, et saaks arvestada, palju on riigil maksulaekumistest tulevat raha ja palju saame teha kulutusi. Eriti puudutab see püsikulusid ehk kulusid, mida on vaja teha mitte ühel aastal ja erakorraliselt, vaid igal aastal. Nagu näiteks pensionid, lastetoetused, toimetulekutoetus ja muu selline.

Kallase sõnul peab valitsus oma plaanide tegemisel vaatama tervikpilti. “Me teame, et meil on palju valdkondi, kuhu oleks lisaraha vaja – näiteks kaitsekulud, kõrghariduse rahastamine, pikaajaline hooldus, õpetajate, päästjate, politseinike palgad, energeetika, kui mainida vaid mõnda murekohta. Sel põhjusel arutataksegi neid ettepanekuid koos eelarvega, sest pikaajaliste kulutuste tõstmisel peab ära tegema ka teise poole võrrandist – kust pikaajaliselt kulude katteks tulud leida,” selgitas Kallas. 

Tema sõnuk on Reformierakond lastetoetuse tõstmise poolt. “Ainus asi, mida palusime eelmisel esmaspäeval, kui meie koalitsioonipartner oma ettepanekut esmakordselt tutvustas, ja mida palume ka nüüd: et meil oleks aega ettepanekut arutada, eriti arvestades, et rahandusminister oli eelmisel nädalal ära. Ka ettepaneku esitajate soov on lastetoetusi tõsta alles veebruarist 2023 ehk koos järgmise aasta eelarvega. Seega on meie palve võtta aega korralikuks aruteluks, sest ettepanek nõuaks ligi 300 miljonit täiendavat eurot aastas ning ära tuleb teha ka teine pool rehkendusest ehk kust leida püsikuludeks kate. Püsikulusid saab katta kas mingi muu püsikulu kärpimise või maksutõusudega, ühekordse laenuga püsikulusid katta ei saa. Maksutõusud nõuavad aga laia ühiskondlikku debatti,” rääkis Kallas. 

Ta osundas, et jaanuaris tegi valitsus otsuse suurendada kiiresti riigikaitse kulutusi ja minna vajalikesse hangetesse, sest oli luureinfo, et peagi algab Ukrainas sõda. “Need otsused olid ühekordsed ja kiiresti vajalikud selleks, et mitte kaotada hetke, kuhu me enam tagasi minna ei saa. Teadsime, et kui sõda tõesti hakkab, siis hakkavad kõik riigid samu asju varuma, mis omakorda tähendab, et hinnad tõusevad märkimisväärselt ning tekib defitsiit. Mis ongi juhtunud. Tänu jaanuari otsustele saab Eesti oma varustust kordadest odavamalt kui oleksime saanud tehes neid otsuseid alles täna ning ei pea muretsema, et meile ei jätku. Me olime teistest ees,” märkis Kallas. 

Vastutustundlik valitsemine nõuab Kallase sõnul, et pikaajalise mõjuga otsuseid tehakse kaalutletult. “Seega ma palun veelkord kõigilt riigikogu erakondadelt, et meil oleks piisavalt aega esitatud eelnõu arutada ning valitsus saaks esitada ka oma arvamuse. Seda aga ei ole võimalik teha, kui eelnõu arutelu on planeeritud juba esmaspäevale, samas kui see esitati menetlusse alles 12. mail,” ütles Kallas. 

Ühtlasi palub Kallas, et riigikogu kasutaks enne suvepuhkust eesseisvaid riigikogu töönädalaid selleks, et menetleda juba riigikogus olevaid eelnõusid, mis on takerdunud – näiteks puudega inimesed ootavad väga ligipääsetavuse muresid lahendava eelnõu vastuvõtmist, energiapuuduse leevendamiseks on vaja võtta vastu tuulikutasu ja muud sellist. “Lisaks on riigikogul tähtis ülesanne võtta veel maikuu jooksul vastu Eesti kaitsmist tugevdav lisaeelarve,” lisas Kallas 

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Eluvaatleja
16. mai 2022 08:53
Kaja Kallase partei on Eesti Putin - 22 aastat võimul. Ref erakonna võimu ajal pole toodud riiki kõrge lisandväärtustega töökohti vaid äpimajandust. Refi'võimu ajal viisid laevnikud enda firmad Eestist välja, raudteetransport suretati välja. Kallas on isiklikult võidelnud, et Eesti saaks loodust hävitava Rail Balticu .K.K. nõudis erasektorilt, et palgad oleksid võimalikult madalad. REF tõi riiki taksonduses jagamismajanduse aga nii, et riigikassasse ei laekuks sellest sentigi. Refi VALED ENERGEETIKA OTSUSEd on tõstnud energakulud ja toiduhinnad lakke ! Seda nimekirja võiks mitme A4 formaadis täis kirjutada. KOBARKÄKKIJA K.K. ei ole kõige selle jaburduse eest tänaseni vastutust võtnud. Refil puudub igasugune võimalus riiki tuua kõrge lisandväärtusega tootmist. Eestlane oleks ajuinvaliid kui valimistel Refi poolt hääletaks. Seni kuni Kaja koos süvariigi kantsleritega ei mõista, et riik saab olla tugev ainult ühel tingimusel - kui riigis inimesed saavad töötada ausa ning targa majandamise keskkonnas ning sõltumatu -õiglase kohtusüsteemi tingimustes.
Ccnv
16. mai 2022 10:00
Suurepärane kokkuvõte. 100% nõus.
Minu Arvamus
16. mai 2022 08:10
Kaja Kallas: peretoetuste tõstmise teema vajab aruteludeks aega. Uue külmkapi ostmist järgmiseks aastaks võib planeerida ja arutada, millist osta, mitte rahalist toetust toidu ostmiseks. Süüa tahetakse täna ja iga päev, mitte järgmisest palgapäevast või järgmisel aastal.