„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Silmabuss aitab õigel ajal jälile saada laste lühinägelikkusele (1)
16. mai 2022
Tallinna linnameedia

Laste lühinägelikkust on nende ekraaniarmastuse ja vähese õues liikumise tõttu üha rohkem. Ida-Tallinna Keskhaigla saadab koolide juurde laste silmade kontrollimiseks spetsiaalse bussi koos silmaarstidega.

Lapsed oma nägemise kontrollimiseks pahatihti arsti juurde ei jõua, seetõttu teeb Ida-Tallinna Keskhaigla oma uue liikuva silmakabinetiga koolilaste seas uuringuid. On leitud, et 30% koolilastest ei tea oma lühinägelikkusest – näiteks ühes koolis oli see lausa kaheksal lapsel 18-st.

Haigla juhtivarsti Kadi Palumaa sõnul on lühinägevuse varajane avastamine äärmiselt oluline. “Lühinägevus tekib tavaliselt lapseeas,” selgitas ta. “Süvenedes võib see põhjustada silmapõhjahaigusi ja nägemine võib tõsiselt kahjustuda. Õigeaegne lühinägelikkuse avastamine lastel aitab vältida võimalikke probleeme täiskasvanueas.”

Kodusõpe on silmadele kurnavalt mõjunud

Liikuvas silmakabinetis olev tehnika võimaldab vastuvõtul patsiendi silmi põhjalikult kontrollida. Seal töötavad silmaarstid saavad niiviisi oma vastuvõtte korraldada väljapool haiglat. Buss on hea võimalus jõuda õpilasteni, kes ei saa muidu tulla silmaarsti vastuvõtule – tavaliselt pääseb sinna suurema häda korral nädala jooksul, keskmiselt läheb aga paar nädalat kuni kuu. Haigla sai spetsiaalselt ehitatud bussi möödunud aasta sügisel.

Laste nägemist uuritakse veerandsajas Eesti koolis. Vastuvõtul kontrollivad arstid põhjalikult laste silmi ning annavad tulemustest lapsele ja tema vanematele teada. Kui silmauuringu käigus leitakse mõni kõrvalekalle, pakutakse võimalust registreerida laps täiendavale silmaarsti vastuvõtule. Kui nähtub, et lapsel on vaja prille, väljastatakse soovi korral prilliretsept. Vastuvõtud korraldatakse koostöös koolidega nii, et need häiriks võimalikult vähe õppimist.

“Me tahame teada, palju on Eestis lühinägevusega lapsi, sest üle maailma on see probleem väga suur ja kasvab iga aastaga,” rääkis Palumaa. “Eriti palju lisandus lühinägevust koroonaajal, kui lapsed olid koduõppel ja vaatasid tavapärasest veelgi rohkem ekraane – neil tuli teha lähitööd ja nad viibisid vähem aega õues. Lühinägevus algab tegelikult just esimestes klassides, see suureneb viiendates ja kõige rohkem on lühinägelikke lapsi üheksandates klassides.”

Küsimustik eluolu kohta

Niisiis uurivadki arstid silmaautos 1., 5. ja 9. klassi õpilasi. Lisaks silmakontrollile täidavad lapsed küsimustiku oma elukorralduse kohta. “Laps peab viibima vähemalt kaks tundi iga päev õues, ükskõik millise ilmaga, sest loomulik valgus kaitseb silmi lühinägevuse tekke ja progresseerumise eest,” rääkis Palumaa. “Kui tehakse lähitööd ja kakskümmend minutit vaadatakse lähedale, siis hästi oluline on vaadata kakskümmend sekundit hästi kaugele. See nagu lõõgastab silmaläätse. Ei saa nii töötada, et tundide viisi vaadatakse ainult lähedale.”

Kõige suurem lühinägevuse riskitegur lisaks ekraanidele ong lapse vähene õues viibimine. Õues on päikesevalgus kordades kõrgema intensiivsusega võrreldes siseruumide valgustusega. Laste lühinägevuse süvenemist saab pärssida 2-20-20 reegliga: neil tuleb viibida iga päev vähemalt kaks tundi õues päevavalguse käes ning iga 20 minuti lähitöö järel vaadata 20 sekundi vältel kaugusesse.

Lisaks bussi külastamisele saab oma silmi lasta kontrollida ka Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliinikus (Ravi 18). Lühinägevus ehk müoopia on nägemishäire, mille puhul silma sattunud valguskiired koonduvad juba enne võrkkestani jõudmist. Põhjuseks on lapse silma liiga kiire kasv võrreldes tema ealise normiga. Teravalt nägemiseks läheb sel juhul vaja miinusprille või -kontaktläätsi. Maailma Terviseorganisatsioon ennustab, et aastaks 2050 on pool inimkonnast lühinägelik. Põhjalikum info müoopia kohta www.itk.ee/muoopia.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
17. mai 2022 19:17
https://www.youtube.com/watch?v=4FDpntiZ29c