„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Soome parlament hääletas ülekaalukalt NATO-ga ühinemise poolt, otsust toetas 188 parlamendisaadikut 200-st (1)
17. mai 2022
Foto: Pixabay

Soome seadusandjad hääletasid teisipäeval ülekaalukalt NATO-ga ühinemise poolt, mis sillutab teed koos Rootsiga ametliku taotluse esitamiseni lähipäevadel. 

Pärast poolteist päeva kestnud maratondebatti hääletas 188 parlamendisaadikut 200-st NATO-ga liitumise poolt. Tegemist on märkimisväärse suunamuutusega Soome 75 aastat kestnud neutraliteedipoliitikas, mille tõi kaasa Venemaa sissetung Ukrainasse. 

“Täna õhtul allkirjastame me taotluskirja NATO-le,” ütles välisminister Pekka Haavisto avalikõiguslikule ringhäälingule Yle.

“Siis, võib-olla homme, annab Soome NATO suursaadik koos Rootsiga kirja NATO-le üle,” lisas ta.

Soome, kel on Venemaaga üle 1300 kilomeetri ühist piiri, sai NATO-ga liitumiseks tõuke Vene vägede sissetungist Ukrainasse.

“Meie julgeolekukeskkond on fundamentaalselt muutunud,” ütles Soome peaminister Sanna Marin esmaspäeval debati alustuseks parlamendile.

“Ainus riik, mis ohustab Euroopa julgeolekut ja peab praegu avalikku agressioonisõda, on Venemaa.”

Arvamusküsitluste põhjal pooldab kaks kolmandikku soomlastest NATO-ga ühinemist. Ukraina sõjaga on liitumise pooldajate arv kolm korda kasvanud.

Rootsi teatas esmaspäeval kavatsusest esitada NATO-ga liitumise taotlus ja välisminister Anna Linde allkirjastas teisipäeval taotluskirja.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Põhjanael
17. mai 2022 22:41
Ja ongi siis soomlaste eriline roll ja koht sellega maailma ajaloos lõppenud. Nagu minevikku kadunud ka Nokia kunagine hiilgus. Ühesõnaga kõik see, mis tõi selle kunagise Jumalast hüljatud ääremaa maailma edukaimate hulka. Kui neist veelgi vaesematele naabritest norrakatele said selleks õnnekombel leitud nafta ja gaas, siis soomlaste õnnistuseks oli nende enam kui üle poole sajandi kestnud erisuhe Nõukogude Liiduga, mille turu ja tellimuste toel õnnestus luua arvestatav tööstuspotensiaal samal ajal varasemat majandusmudelit säilitades tagada oma väikearvulisele rahvale sissetulekud, mida meie veel tänini kadestame. Aga homsest astuvad nad uude vanasse maailma kus see erisuhe jõuab taas ringiga tagasi sinna kus see oli möödunud sajandi 30-40 aastatel. Ning nagu selle kinnituseks lõpetab Venemaa juba homsest gaasitarned Soome, oma järge ootab ilmselt Saima kanali sulgemine Soome tööstuse jaoks jne. Kõik see viib muidugi Soome tööstustoodangu ja sellest tulenevalt sealse rahva sissetulekute vähenemiseni koos paratamatult kasvavate kaitsekuludega ja siinkohal on tõesti huvitav vaid oodata ja vaadata, kauaks soomlastel seda neutraliteedist loobumise ja NATO-ga liitumise rõõmu jätkub sest kahtlane, kas nad kõige selle kompensatsiooniks Karjala ikka tagasi saavad nagu mõni ehk selle otsuse poolt hääletades sinisilmselt loodab, kui NATO koos Ukrainaga peagi kõigile lubatud ja sisuliselt juba ette välja kuulutatud viimase võidu korral Venemaad tükeldama hakkavad. Olgu kasvõi sel lihtsal põhjusel, et tegemist pole enam Eurovisiooniga.