„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Tallinlased on oodatud tegema linnaõhu parendamise ettepanekuid (0)
18. mai 2022
Foto: Ilja Matusihis

Juuni lõpuni saavad tallinlased teha ettepanekuid, kuidas pealinna õhku veelgi paremaks muuta ning kaitsta ennast õhusaaste kahjulike mõjude eest, vahendab BNS.

Ettepanekud on oodatud koosloomeplatvormil https://tallinn-code-europe.yrpri.org/, samas saab hinnata juba tehtud ettepanekuid. 

Koosloome projekti eestvedaja, e-riigi akadeemia valdkonnajuhi Kristina Reinsalu sõnul puudutab õhu puhtus kõiki Tallinna elanikke. „Ettepanekute kogumisega ja parimate väljaselgitamisega soovime anda elanikele võimaluse kaasa rääkida keskkonnale ja tervisele olulisel teemal ning viia inimeste soovid otsustajateni,“ märkis Reinsalu. 

Linlaste pakutud ideed jõuavad otsustajateni

Ta lisas, et tallinlaste ideed jõuavad nii Tallinna linnajuhtide kui ka Euroopa Liidu keskkonnapoliitikakujundajateni, kes tegelevad seadusandluse väljatöötamisega linnaelanike elukvaliteeti parandamiseks terves Euroopas. „Õhk ei tunne riigipiire, seepärast on oluline viia suurema mõjuga ideed ka Euroopa poliitikakujundajateni.“

Praegu on laekunud 31 ettepanekut, neist valdav osa ehk 16 ettepanekut on tehtud transpordi tekitatud õhusaaste vähendamiseks. Laekunud ettepanekute seas on näiteks Suur-Ameerika tänava maa alla viimine, linnas 30 kilomeetrit tunnis piirkiiruse kehtestamine, automaksu kehtestamine, valgusfooride hulga vähendamine ja Tallinnasse oma autovabaduse puiestee tegemine.

Lisaks saab pakkuda ideid ahiküttega, põllumajanduse tekitatud õhusaaste ja tööstussaaste vähendamiseks ning saaste tekitatud keskkonnakahjude, sotsiaalmajandusliku ebavõrdsuse ja terviseprobleemide vähendamiseks. 

Teadlikkust tuleb suurendada

Juba esitatud ettepanekute kohaselt peaks parendama õhukvaliteedi seiret ja suurendama teadlikkust õhusaaste kahjulikust mõjust. Nii näiteks on ühe idee järgi oluline tõsta teadlikkust, et suureneks mõistmine ka võimalike piirangute kehtestumise korral.

„Iga saasteaine heitkoguseid piiravate tegevuste edukus sõltub sellest, kas inimesed nõustuvad piiranguga. See eeldab, et inimesed mõistavad, mis on suurimad õhusaaste tekitajad. Mõistmise loomiseks on vaja, et teadlased esitaksid teaduslikel uuringutel põhinevat teavet selliselt, et otsustajad ja avalikkus seda mõistaksid ning meedia pööraks keskkonnaküsimustele piisavat tähelepanu ning käsitleks neid inimestele arusaadaval viisil,” ütles Reinsalu. 

Ettepanekute korje on osa koosloomeprojektist „Co-deciding Europe“, mille eesmärk on arendada elanike koosloomelise poliitikakujundamise oskusi ja teadmisi viies Euroopa linnas, sealhulgas Tallinnas, Eesti. Koosloome teemaks on õhukvaliteet Euroopa linnades. Projekt kaardistab elanike hinnanguid kodulinna õhukvaliteedile, kutsub pakkuma lahendusi õhukvaliteedi tagamiseks ning teeb sellest tulevaid ettepanekuid linnavalitsusele ja Euroopa Liidu poliitikakujundajate jaoks. 

Projekt kestab 2022. aasta vältel ning selles osalevad lisaks Tallinnale viis Euroopa linna: Ateena Kreekas, Riia Lätis, Lissabon Portugalis, Burgas Bulgaarias ja Budapest Ungaris. Eestis viib koosloometegevusi läbi e-riigi akadeemia. „Co-deciding Europe“ projekti toetavad Island, Liechtenstein ja Norra EEA and Norway Grants piirkondliku koostöö toetusfondi kaudu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.