„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
video Vanemlusprogramm "Imelised aastad" aitab vanemaid ja lapsi koostööle (0)
18. mai 2022

Nüüd midagi emadele-isadele, kellel on lapsed vanuses 2-8 eluaastat ning kes kogenud raskusi ja probleeme laste igapäevasel kasvatamisel. Sõnakuulelikud lapsed ja head omavahelised suhted vanema ja lapse vahel on võimalikud, kuidas seda saavutada, saab õppida koolitusprogrammis “Imelised aastad”.

Maril on kaks last – ühe- ja kolmeaastane ning ta tunnistab, et pidevalt tuleb lastega ette olukordi, mis vajavad lahendamist. “Minu vanem laps on peaaegu neljane ja meil olid sellised lihtsad asjad nagu uksest välja minek võis võtta mõnikord pool tundi. Ükskõik kuhu, aga lihtsalt ei saa riidesse ja see tekitab sellist frustratsiooni,” rääkis Mari Luist.

See ei ole ainus näide lastevaenmate igapäevasest enesekehtestamisest ja Mari ei ole kindlasti ainus lapsevanem, kes sarnaste teemadega kokku on puutunud. Just siinkohal tuleb aga appi koolitusprogramm “Imelised aastad”, mis on mõeldud 2-8 aastaste laste vanematele, eesmärk õpetada lastele läbi vanemate sotsiaalseid ja emotsionaalseid oskusi ning toetada lapsevanemaid ennast. 

“See on mõneti ikkagi ennetus, et enne kooli toetada oma last, et ta tuleks paremini ja iseseisvamalt toime koolis, siis see on just see iga 2-8 eluaastat,” ütles Tervise Arengu Instituudi perede ja vanemahariduse valdkonna juht Ly Kasvandik.

Tallinna Perekeskuses korraldab kursusi ka kuni 9-aastaste laste vanematele ehk oluline oleks, et laps oleks eas, kus tahab veel ise mängida. Kõige aluseks, mida lastevanematele “Imelised aastad” koolitusel ka õpetatakse, on lapsega suhte loomine läbi lapse juhitud mängu. “Täiskasvanud hästi tihti ütlevad, et tule minuga matkale või tule minuga õue, aga laps ütleb, et tule mängi minuga karumängu või tule mängi minuga videomängu. Vanem ütleb siis, et ma ei viitsi, ma ei saa, ma ei jaksa, aga siis ongi, et mängime kõigepealt iga päev lapsega natukene tema juhitud mängu,

palju pole vaja, kõigest 15 minutit ja see juba aitab,” soovitas Tallinna Perekeskuse psühholoog Ave Orgulas.

Koolitusel mängitakse läbi ka konkreetsed olukorrad, mis lastega ette võivad tulla, pakutakse välja erinevaid lahendusi ning koduseks praktiseerimiseks ka ülesandeid. Tulemused on sellisel koolitusel olnud väga positiivsed nii vanemate kompetentsuse kui ka laste osas. “Enne koolitust kuuluvad probleemsete laste hulka 38 protsenti lastest ja peale koolitust oli see number vähenenud 16 protsendi peale,” tõi Ly Kasvandik välja koolituse positiivse mõju.

Ka lapsevanem Mari ütleb, et kindlasti ei ole lastekasvatamine nüüd probleemivaba, kuid nö tööriistakast, millega toimetada, on olemas. “Jah, olukord on läinud palju paremaks, meie koostöö ja omavaheline suhe on kindlasti palju parem, aga tulevikus saan ma seda veel palju-palju kasutada,” nentis lapsevanem Mari. Tallinnas saab vanemlusprogrammi “Imelised aastad” koolituste kohta infot linnaosavalitsustest, uurida tasub ka kodulehte tarkvanem.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.