„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Eluasemelaenude keskmine intressimäär langes esimeses kvartalis rekordiliselt madalale (1)
19. mai 2022
Foto Ilja Matusihis

Eesti Panga teatel oli krediidiasutuste uute tagatisega eluasemelaenude intressimäär esimeses kvartalis 1,93 protsenti, mis on 0,17 protsendipunkti madalam kui eelmisel aastal samal ajal ja ühtlasi siiani kõige madalamal tasemel üldse.

Krediidiandjate uute eluasemelaenude intressimäär oli 12,19 protsenti. Euroala rahaloomeasutuste tagatisega uute eluasemelaenude keskmine intressimäär oli märtsis 1,44 protsenti, mis on 0,12 protsendipunkti võrra kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal. Eesti intressimäär on olnud viimased kuus aastat keskmiselt 0,6 protsendipunkti võrra kõrgem euroala vastavast näitajast.

Krediidiasutuste ja nendega seotud liisinguettevõtete uute tarbimislaenude ja liisingute intressimäär oli 11,3 protsenti, mis on 1,7 protsendipunkti madalam kui eelmisel aastal samal ajal. Muude krediidiandjate vastav intressimäär oli 19,6 protsenti. Krediidiasutuste väljastatud krediitkaardilaenude intressimäär kahanes neljandat kvartalit järjest, jõudes 18,2 protsendini.

Krediidiasutuste ja nendega seotud liisinguettevõtete väljastatud sõiduautoliisingu  intressimäär oli 2,4 protsenti, mis on viimase kolme aasta madalaim tase. Muude krediidiandjate antud sõiduautoliisingu intressimäär oli 20,7 protsenti, mis on kõrgem nii eelmise kvartali kui ka eelmise aasta sama perioodi määrast, vastavalt 1,7 ja 3,3 protsendipunkti võrra.

Krediidiasutuste ja nendega seotud liisinguettevõtete poolt mittefinantsettevõtetele antud üle aastase tähtajaga laenude intressimäär oli 2,57 protsenti, mis on 0,11 protsendipunkti võrra madalam kui eelmises kvartalis, kuid 0,12 protsendipunkti võrra kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal. Ettevõtete pikaajaliste laenude intressimäär on muutlik ja oleneb vaadeldaval perioodil rahastatud projektidest.

Mittefinantsettevõtete alla aastase tähtajaga laenu intressimäär oli 3,65 protsenti ning arvelduskrediidi ja muu uueneva krediidi intressimäär oli 2,34 protsenti. Mittefinantsettevõtetele väljastatud sõiduautoliisingu keskmine intressimäär oli 2,28 protsenti, mis on nii eelmise kvartali kui ka eelmise aasta sama perioodi määrast madalam, vastavalt 0,1 ja 0,17 protsendipunkti võrra.

Euroala rahaloomeasutuste väljastatud pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli 1,63 protsenti, Eesti puhul oli see näitaja 2,5 protsenti. Eesti intressimäär on euroala vastavast näitajast olnud kõrgem viimased poolteist aastat.

Esimeses kvartalis oli kuni aastase tähtajaga hoiuste intressimäär kahest eelnevast kvartalist pisut kõrgem. Kodumajapidamiste puhul oli see 0,21 protsenti ja mittefinantsettevõtete puhul 0,13 protsenti. Üle aastase tähtajaga hoiuste intressimäär oli vastavalt 1,27 ja 0,35 protsenti. Kaasatud kodumajapidamiste tähtajalistest hoiustest moodustasid kuni aastase tähtajaga hoiused 85 protsenti.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
22. mai 2022 08:35
Siim Kallas käis Postimehes ilmunud arvamusloos välja mõtte kehtestada omavalitsuste paremaks rahastamiseks Eestis kinnisvara- ja tehingumaks. Kinnisvaramaks võib Kallase hinnangul olla tõhus regionaalpoliitika vahend. “Rikkamates piirkondades võib kinnisvaramaksu määr olla kõrgem, vaesemates piirkondades madal või üldse puududa. Üksikisiku tulumaksu jaotamine omavalitsuse tuluna on ainult kaudselt seotud omavalitsuse enda tegevusega. Vähe on neid tegevusi, millega soodustada suuremat üksikisiku tulumaksu laekumist just oma vallas. Üks maks, mida saab siduda algatusvõimega, on niinimetatud tehingumaks. See on tähtis maks Ameerika Ühendriikides just kohaliku omavalitsuse rahastamiseks. https://pealinn.ee/2016/09/13/siim-kallas-linnade-valdade-paremaks-rahastamiseks-sobib-kinnisvaramaks/