„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
video Pakisõidukite tootja: 200g pizza kojutoomiseks pole vaja liigutada pooleteisetonnist rauakamakat (0)
19. mai 2022

“200g pizza kojutoomiseks pole vaja liigutada pooleteisetonnist rauakamakat,” selgitas Cleveron Mobility juhatuse esimees Arno Kütt, miks robotkullerit vaja on. “Kui inimene tellib koju paki, siis pole väga suurt vahet, kas selle toob inimesega autojuht või ta saab paki kätte nagu pakiautomaadist, aga lihtsalt kodu juurest.”

Kolmapäeval tutvustas robokullerit Cleveron Mobility. Muidu pakiautomaatidele spetsialiseerunud Viljandi firma astub nüüd sammu robotliikurite maailma. Uued autod viivad eri sorti pakke kohale viie kilomeetri raadiuses.

Teistest erinevalt liiklevad need sõiduteedel. Küti sõnul on kõnniteedel natuke anarhia. “Liikleme sõiduteedel, kus on väga selged liikluseeskirjad ja praegu me õpetame, et masin oskaks ise liikluseeskirju tulevikus järgida,” lausus ta.

Tallinnas on nõudlus selle järele suurim Vanalinnas, kuhu ei soovita autosid nende mõõdu ja müra pärast, mistõttu robotkuller võiks olla hea lahendus. Maksimumkiiruseks on hetkel määratud 25km/h, võimalik tippkiirus on 50km/h. Päris ise aga auto ei sõida, regulatsioonide järgi peab neil siiski kaugjuht olemas olema. Tema võib olla ükskõik kus, lahendust on hetkel testitud kaugjuhi ehk teleoperaatoriga Hollandis ja Eestis.

Kui internetiühendus sõiduki ja juhi vahel peaks katkema, jääb masin ise seisma. Praegu veel teele, aga tulevikus sinna, kus ta liiklust ei takistaks. Eelis pakisaajale on lihtsam kättesaadavus ja keskkonnale väiksem jälg.

Cleveron Mobility’l on plaanis liikuda ka börsile. Investoritelt loodetakse kaasata 5 miljonit eurot.

Autonoomsed pakisõidukid teevad praegu õppesõite Viljandis. Tallinnas saab neid näha eeldatavasti aasta teisel poolel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.