„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Ametiühingud kutsuvad tööandjaid viitamatult kõnelustele eesmärgiga tõsta alampalk 700 euroni (0)
20. mai 2022
Peep Peterson Foto Svetlana Aleksejeva

Eesti Ametiühingute Keskliit tegi Eesti Tööandjate Keskliidule ettepaneku asuda viivitamata kahepoolsetesse läbirääkimisesse töötasu riikliku alammäära erakorralise tõusu küsimuses. 

Ühtlasi tegi ametiühingute keskliit ettepaneku ka tööandjate keskliidule ning riigi poolt sotsiaalministeeriumile ja rahandusministeeriumile asuda viivitamata kolmepoolsetesse läbirääkimistesse tulumaksuvaba miinimumi tõstmiseks.

Ametiühingute keskliidu juhatus on arutanud kõrge inflatsiooniga seotud olukorda kahel viimasel koosolekul ja otsustas teha ametliku ettepaneku võrdsustada töötasu riiklik alammäär ja tulumaksuvaba miinimum 700 euro tasemel alates seele aasta 1. juulist.

“Muudatused annavad koosmõjus alampalga saajale 95 eurot ennekõike sundkulude hinnatõusuga toimetulemiseks. Kolmepoolselt tellitud alampalga uuring sedastas, et miinimumpalga tõstmisel ei ole olulist mõju inflatsioonile ning alampalk mõju ulatub vähenevas mahus palkadele, mis asuvad allpool mediaankeskmist palgataset,” märkis ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson.

Ta tõi välja, et statistikaameti sundkulu uuringud on kinnitanud, et kogu alampalga saajate sissetulek kulub sundkulutustele, milleks on ennekõike toit ja eluasemega seotud kulud, sealhulgas elekter ja soojusenergia.

“Kuigi statistikaamet ei ole oma sundkulu uuringut viimase kuue kuu jooksul uuendanud, on varemates uuringutes kajastatud kaubagrupid olnud praeguse inflatsiooni peamisteks veduriteks. Sellest järeldame, et sundkulude hinnatõus on olnud suurem laiapõhjaliselt agregeeritud tarbijahinna indeksi tõusust,” selgitas Peterson.

Ametiühingute hinnangul on alampalga saaja kogukulude tõus enam kui 120 eurot kuus.

Tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas ütles paar nädalat tagasi BNS-ile, et nende esmane hoiak erakordse palgatõusu suhtes on skeptiline. 

“Tuletame meelde, et alles neli kuud tagasi, 1. jaanuarist tõusis alampalk 70 eurot ehk 12 protsenti võrreldes eelmise aastaga. See oli väga kiire kasv, mille sarnast lähiajaloost ei leidu. Samuti on möödunud aastatel alampalga kasv olnud inflatsioonist oluliselt suurem,” märkis Aas, kelle sõnul puudub ka varasem kogemus alampalga tõstmiseks kaks korda aastas.

Tööandjad eelistavad seejuures, et uue kokkuleppe jõustumine jääb traditsiooniliselt uue aasta 1. jaanuariks. “See muidugi ei takista kellelgi võimaluse korral palku varem korrigeerimast,” rõhutas Aas. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.