„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Andrus Vaarik Tallinna praegused liinibussid on lausa öö ja päev võrreldes minu kooliaegsetega (0)
21. mai 2022
Albert Truuväärt

“Minul endal on bussiliiklusega kokkupuuted juba kooliajast. Elasin Männikul, aga koolis käisin Mustamäel ja tuli sõita 33 bussiga ja veel ka Mustamäel korra ümber istuda, et jõuda Tasuja peatusse,” kirjeldas näitleja Andrus Vaarik, kes soovitab nii palju kui võimalik linnas jala käia, ehkki bussid on head ja ilusad ega anna nõukaaegsetega võrreldagi.

“Päris pikk reis igal hommikul. Ma mäletan, et kui esimene lumi maha tuli, siis Nurme või Kaare peatuses ei pidanud enam vastu, bussid olid sel ajal võrdlemisi ebameeldivad, tossu täis ja ei hiilanud puhtuse poolest ja rahvast pungil. Trügisin bussist välja ja jalutasin Nõmme vahel,” meenutas ta.

Eriti meeldis Vaarikule esimene lumi, mis fantaasiareisidele kaasa viis.

“Mul on mingi esimese lume fetiš, sest siis kattis ta nii puhtalt kogu selle nõukogude aegse laga kinni, ja jalutades tundus, et me elame hoopis kuskil välismaal. Koolipäev jäi poolikuks. Ja see kippus järgmise esimese lume ajal korduma…” nentis mees.

Hilisemas elus pole Andrus Vaarik peaaegu üldse ühistransporti kasutanud, sest elas Tallinna kesklinnas ja sai kõik vajalikud käigud teha jalgsi.

“Mul oli õnn minna igale poole jala. Olin selle poolest õnnelik inimene, muidu kaaluksin praegu juba 130 kilo! Kõik teatrid, raadio- ja telestuudiod olid mul jalutuskäigu kaugusel,” kiitis Vaarik.

Vanasti oli bussisõit paras katsumus
Praegu liikvel olevate linnaliinibusside kohta jagub tuntud näitlejal vaid kiidusõnu. “See on lausa öö ja päev võrreldes minu kooliaegsetega. Need vanad Ikarused olid eriti talvel seda vastikut diislitossu alati täis. Raske oli hingata. Põrandaid kattis libe jää, hingeõhk auras. See oli paras katsumus, see bussisõit,” rääkis Vaarik.

“No võrrelge seda praeguste bussidega, eks ole. Ja tol ajal ei olnud mingeid kindlaid graafikuid, bussid kippusid vahele jääma. Praegu linna sattudes vaatan nagu väike laps neid elektroonilisi sõiduplaane bussipeatustes. Ime!”

Vaariku sõnul peame me ikka aeg-ajalt meelde tuletama, kust me tuleme, et õiglaselt hinnata kõike seda, mis praegu on. “Ja Ivan Orav ei tohi ka oma ülesannet unustada – inimestele seda meelde tuletada, kui halvasti me oleme elanud ja kui hästi on praegu,” manitses ta.

“Aga kui on ikka võimalik, siis soovitan soojalt kõigil jala käia. Kuhu siin kiirustada? Tuleb ikka natuke aega varem kodunt välja minna. Ma mäletan, kui ma viimati olin nädal aega New Yorgis, siis ma ei kasutanud ka mitte kordagi ühissõidukeid, kuigi see on palju suurem linn kui Tallinn,” rääkis ta.

“Kui oli vaja Manhattani teise otsa jõuda, siis pidi lihtsalt tund aega varem liikuma hakkama ja kõik. Ei läinud kordagi metroosse, kasutanud taksot ega bussi. Ma olen kirglik jalutaja! Ja pole vaja väga joosta ning tõtata, mida kiiremini jooksed, seda rutem surm tuleb! Peab rahulikult jalutama! Ja alles viimases hädas istuma mõnusa linnaliinibussi peale,” arvas Vaarik. Aga mida arvab Ivan Orav, seda soovitab ta pühapäeval  kuulama tulla Vabaduse väljakule – see on veel saladus.

Tallinna bussiliikluse suur juubel

Korrapärane  bussiliiklus Tallinnas saab maikuus saja aastaseks. Täna busside, trammide ja trollide liiklust korraldav  Tallinna Linnatranspordi AS (TLT) kutsub kõiki selle  juubeli puhul 22. mail kell 12 Vabaduse väljakule tasuta perepäevale.

Uudistamiseks tuuakse  sel päeval  väljakule 16 uunikumbussi, mis annavad põgusa ülevaate Tallinna ühissõidukitest läbi aegade. 

Kell 14:30 suunduvad ajaloolised bussid auringile läbi linna Kadriorgu. «Tallinna bussiliikluse ajalugu on värvikas ning seda ilmestavad ka perepäevaks Vabaduse väljakule koondatud bussid, mis annavad ainulaadse ülevaate viimase 100 aasta jooksul liinil olnud sõidukitest,» ütles TLT kommunikatsioonijuht Olga Polienko.

«Kes on kiiremad ja kel veab, need saavad ka ise mõne sellise veteransõiduiga auringi linnale peale teha. Selleks tuleb minna Vabaduse väljakule.»

Lisaks uunikumbussidele loovad ajastukohast meeleolu ansambel Regatt, lõbusate lugudega astub üles eesti rahva lemmik  Ivan Orav ning kehakosutust saab võtta kohapeal pakutavatest hõrgutistest, mis koosnevad   erinevatest retro-maitsetest. Avatud on ka lasteala, kus põnnid leiavad endalegi meelepärast tegevust sel ajal kui issid kaevad vana tehnikat. Üritus on tasuta. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.