„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
JUHTKIRI: Arst on nagu filmistaar (2)
23. mai 2022

Perearstide seltsi juht Le Vallikivi ütleb, et arste ei saa muuta sunnismaiseks. Seega on paratamatu nende kolimine näiteks ühest linna otsast teise, kui leitakse kasvõi mugavam ja sobivam vastuvõtukontor.
Vallikivil on ühest küljest õigus. Siiski tasub lisada, et patsiente omakorda ei saa kohustada sundliikujaks. Praegu see aga just nii on. Kui perearst kontorit vahetab, jääb patsiendile lihtne valik: hakata käima teises linna otsas või valida endale lähemal uus perearst. Mõlemad on keerulised. Kõige selle taustal on muidugi kohatu rääkida patsiendikesksusest või patsiendimugavusest.
Fakt on, et praeguse perearstisüsteemi keskne kuju on arst, kes määrab täielikult mängureeglid. Arst on nagu filmistaar. Patsient aga nagu tema tänulik austaja, kelle osaks jääb jooksmine tema kannul ühest kohast teise, soovitavalt lillekimp näpus, ning tänulik olemine, et ta üldse tähelepanu pälvib.
Enamus meist on ilmselt unustanud, kuidas meil omal ajal perearstisüsteemi loomist reklaamiti. Lubati hoopis vastupidist. Perearst tundvat hästi kogu peret: vanaema prillinumbrist väikelapse palaviku iseärasusteni. Tegelikkuses oleme endale saanud perearstide näol rea kasumlikkuse eest võitlevaid äriühinguid. Süüdistada perearste endid oleks muidugi ülekohtune, sest ettevõtja elus on teadagi olulised nii deebet kui ka kreedit. Iga ettevõtja püüab kulusid optimeerida. Nii jääb järjekordsetel patsientidel üle kas linna teise otsa siirduvale tohtrile järele lehvitada või talle järele liduda. Lisaks on perearstil lihtsam ise mingi väiksemagi otsese arstiabi osutamise asemel haige kuhugi edasi suunata, ja muidugi kannatavad nii patsientide kui eriarstide närvid.
Riigikogus on menetluses eelnõu, millega tahetakse muuta perearstiabi inimestele kättesaadavamaks. Eelnõuga muudetakse paindlikumaks arstide lähtetoetuse tingimusi. Noortele perearstidele antakse võimalus alustada väiksema nimistuga. Olulise muudatusena saavad õed õiguse avada töövõimetuslehti.
Muidugi on see kõik vajalik. Aga olukorras, kus koroonaviirushaigus on taandunud ja annab rohkem võimalusi tegeleda süsteemi raviga, tuleks ette võtta tõsine reform. Mõistagi eeldaks see valistuse tasemel poliitilist otsust. Perearstid tuleks äritegelastest arstideks tagasi muuta. Nendele peaks hakkama palka maksma kas riik või omavalitsus või mõlemad. Kindlasti peaks see palk olema väärikas ja konkurentsivõimeline kasvõi Soomega. Kuid ikkagi palk. See vabastaks perearstid ettevõtluse ja turu survest, mis osalt ju ajendabki pidevat kolimist. Paljud, kes tahaksid töötada perearstidena, ei taha olla samal ajal ettevõtjad.
Teiseks tuleks muidugi püüda võtta rohkem noori õppima Tartu Ülikooli perearstiks. Kuna arstkond vananeb, püsib nimistu moodsalt öeldes teenindamine suuresti ülal vaid tänu abilistele.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vananeja
27. mai 2022 20:34
https://www.err.ee/1608610009/harri-tiido-vaarikast-vananemisest
master plan
23. mai 2022 15:04
https://kesknadal.ee/2019/01/17/arstiabi-kriis-eestis-mis-miks-ja-kuhu/